Усі кризові менеджери колись стають “екс”

Для того, щоб перегорнути сторінку під назвою “Віктор Балога” Президенту України Віктору Ющенку знадобився лише один день. Один день, аби підписати указ про відставку голови Секретаріату та призначити нового. Мотивувальної частини указ, усупереч нормам бюрократії, але за традицією президентської канцелярії, не мав. Хоча у відставку пішла людина, яка пробула на цій посаді тривалий період — майже три роки. 

Тим часом ще рік тому Віктор Ющенко бив себе в груди: «Я — це Балога». Щоправда у цьому контексті з таким же успіхом можна згадати всіх «колишніх любих друзів», хто тепер з різних причини не з Президентом: Мартиненко, Порошенко, Яценюк, Луценко, Кириленко, Гриценко, Катеринчук і.т.д. Інформація про відставку «сірого кардинала» на рівні чуток потрапила у пресу ще напередодні травневих свят, але тоді соратники Віктора Балоги поспішили запевнити, що Президент і голова його Секретаріату — у нормальних відносинах і сваритись не збираються.  /> Загалом – це не перша заява Балоги про відставку. Після попередньої у грудні місяці, тепер уже екс –голова Секретаріату просто поїхав на курорт – кататись на лижах, залишивши всі пояснення на Віктора Ющенко. Хоча, навряд чи і цього разу Віктор Балога не продумав добре інформаційно-пропагандистський супровід своєї відставки. 

У державі з тривалими демократичними традиціями відставка посадовця – «чиновника» — не викликала б такого ажіотажу. На жаль, українська політика не на тих засадах будувалась, і тому, без сумніву, відставка голови Секретаріату матиме певні політичні наслідки для країни. 
 

Уже одразу за оприлюдненням указу про відставку Віктор Балога виступив із заявою, у якій головною причиною свого рішення назвав свою незгоду з бажанням Президента йти на повторний президентський термін. «Переконаний, що ви не маєте морального права йти на президентські вибори. В усякому разі, у цьому я вам не соратник», — публічно затаврував свого вчорашнього шефа Віктор Балога. Це моральне право, на його думку, Віктор Ющенко втратив тому, що не міг реалізувати обіцянки, дані українському народу під час виборчої кампанії 2004 року. Назвавши цю ж причину вже колишній керівник президентської канцелярії, мабуть, за інерцією, відмовив у праві на президентство і Юлії Тимошенко. 
 

Не сподобалося Віктору Балозі і прагнення глави держави оточити себе, як він сказав, не професіоналами, а родичами та друзями. «Вам байдуже, що Ваше ж оточення, як корозія, роз’їдає владу й державу. Коли я доповідав Вам про кричущі факти, Ви вдавали, що не чуєте», – гнівався колишній керівник Секретаріату Президента. А заразом і поскаржився, що всі неповні три роки роботи на посаді постійно відчував пресинг з боку оточення Віктора Ющенка. 
 

Втім, ці слова сановного вихідця із Закарпаття звучать не дуже щиро. Адже хто як не Балога колись переконував Віктора Ющенка йти на другий строк, мовляв, той потрібен країні більше за інших. А розстановці «своїх» кадрів, визначальною рисою яких було закарпатське походження, міг позаздрити не лише президент, а й донецькі з дніпропетровськими. Класикою жанру дехто вважає Юрія Чижмара, який, подейкують злі язики, опинився у кріслі тернопільського губернатора завдяки довголітньому носінню паперів за Віктором Івановичем. 
 

Є кілька версій і пояснень того, чому пішов «сантехнік» Секретаріату. Згідно з однією, Віктор Балога напередодні нібито натякнув Президентові, що його шанси на виборах мізерні, тому варто було б підтримати Віктора Януковича в другому турі. Ображений пропонованою роллю технічного кандидата Віктор Ющенко посварився з Балогою, що і спонукало останнього написати заяву.
Крім того, Балогу не влаштовував дехто із оточення Ющенко – Віра Ульянченко та Роман Безсмертний. Останньою краплею, за оцінкою експертів, стало те, що Президент буцімто не підтримав Віктора Балогу в історії із заступником голови СБУ Тиберієм Дурдинцем. Так само не відреагував Президент і на звинувачення в тотальній корумпованості чиновників свого Секретаріату, які висунули депутати від Блоку Юлії Тимошенко і Народної Самооборони Юрія Луценка. До того ж, за чутками, відставки Балоги від Ющенка вимагало і його найближче оточення на чолі з рідним братом Петром, депутатом Верховної Ради.
 

За ще однією версією, «сірий кардинал» просто позбувся каменя на шиї в особі низькорейтингового Віктора Ющенка. Перед початком власної самостійної ходи у великій політиці йому просто не потрібен пенсіонер–революціонер з репутацією найбільшого розчарування останніх 4 років.
 

З”явилися чутки і про те, що колишній президентський соратник приєднається до Партії регіонів напередодні парламентських виборів. «Балога розуміє, що ЄЦ самостійно не пройде на виборах,» — пояснив депутат від БЮТ Сергій Міщенко. – «Тому він шукає більш вигідного та великого гравця, яким зараз у парламенті є Партія регіонів».
 

У регіоналів як завжди, стандарти подвійні — на два боки їхніх фінансових впливів. Так, регіонал Олександр Єфремов заявив, що у них з Віктором Балогою надто вже різні ідеологічні погляди та несумісні підходи до справи. Проте інший, впливовий регіонал Борис Колесников висловив готовність фракції об’єднуватись і співпрацювати з усіма, “хто підтримає їхні погляди”.
 

Як би там не було – Віктор Балога персонаж, який покинув мізансцену. Програш чи виграш Президента його відставка? Поки очевидно, що Віктор Ющенко був виграшем Балоги. Він, як би там не було, пішов сам, пішов тоді, коли підготував собі команду та акумулював достатньо ресурсів для самостійного існування.
 

Що буде далі? Поки невідомо. Війни компроматів точно не слід очікувати. А ось де майже на 100% відбудуться зміни – то це, кадровий сектор Секретаріату. Із приходом Віри Ульянченко на місце Віктора Балоги неминучою стає «зачистка» ставлеників екс-голови. У тому числі це стосується губернаторів. Очевидно, слід очікувати, що свою посаду віце-губернатора Закарпаття покине брат Віктора Балоги – Іван. 
 

Втім на цій посаді Віктор Балога заробив імідж ефективного, жорсткого і не надто розбірливого в політичних засобах кризового менеджера. «Руку Балоги» українські політики звикли вбачати практично за всіма гучними подіями, що сталися в країні за останній час. Чи це розпуск парламенту навесні 2007 року чи недавня скандальна історія за участю міністра внутрішніх справ Юрія Луценка у франкфуртському аеропорту. Але навіть найбільш принципові його супротивники не заперечують, що саме стараннями Балоги Віктор Ющенко, дні якого у великій політиці, як здавалося в тому ж 2006 році, були полічені, повернувся до активної діяльності і не дивлячись на стрімке падіння рейтингу, зміг закріпити за собою статус модератора процесів, які відбуваються в країні.

 

Читайте также по теме