Від вірусу безвідповідальності масок немає

Тема подолання епідемії грипу продовжувала вирувати у парламенті. У вівторок перед депутатами відзвітувала Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко, запевнивши всіх, що вірус не заскочив Кабінет Міністрів зненацька і урядовці у всеозброєнні кинулися в бій. Напередодні, щоправда, вона ж запевняла, що грипу в Україні немає взагалі, але пригадується, теж саме вона говорила і про фінансову кризу. 

Вірус “свинячого грипу” з’явися у не найкращі часи економічної та політичної кризи, напередодні виборів Президента і цим одразу поставив перед громадськістю безліч запитань. Сезонний грип у нашій країні, як опалювальний сезон, починається з першими заморозками і триває аж до середини весни. Проте цього року про небезпеку "традиційних" для холодної пори року захворювань, яку посилив "каліфорнійський" грип, що лютує у світі, медики попереджали з особливою наполегливістю. Отже, "сюрпризів" чекали, але далеко не всі. Для депутатів, які ще на погоджувальній раді вирішили зробити грип основною темою сесійного дня — швидше за все це була можливість зайвий раз прорекламувати себе та відкинути кудись в невизначеність гучний скандал з дитячою педофілією та невизначені питання соціальних стандартів. Принаймні таке враження складалось у вівторок на засіданні. 

Якби не було епідемії, її вигадали б…

Перед виступом керівника уряду Голова Верховної Ради Володимир Литвин не оминув можливості звернутися до залу з проханням продемонструвати «відповідальну розсудливість». «Тому що, судячи по тому, що відбувається, якби не було цієї біди, її варто було б придумати для того, щоб списати на неї всі останні проблеми нашого життя, — сказав спікер, додавши, що «просив би спокійної, зваженої і відповідальної розмови»

Не дивлячись на попередні домовленості політиків не політизувати питання з епідемією, його обговорення вилилося у взаємні докори. Регіонали захотіли зробити вендету міністру охорони здоров’я Василю Князевичу. Мовляв, саме він винен у всіх бідах, пов’язаних з грипом. Але відбиватися за всіх і за все вийшла сама Прем’єр Юлія Тимошенко. Озброївшись статистичними даними, вона заявила:   /> «За станом на сьогодні, з початку епідемії померла 71 людина, — відзначила вона, додавши, що в цілому на грип і ОРЗ захворіли 255 тисяч 516 осіб. Щоденне число хворих перевищує епідемічний поріг.»
 
Поки Тимошенко надривалася біля трибуни і розповідала, як вона бореться з епідемією, нардеп від “НУ-НС” Іван Стойко на своєму місці грався захисною маскою: то одягав її, то знімав. Колеги, які сиділи біля нього приміряли і собі, сміялися, передавали маску по залу, вочевидь грип не надто їх лякав. « Країна сьогодні готова адекватно реагувати на всі виклики. Починаючи з квітня ми готувалися до епідемії, – промовляла далі голова уряду, не дивлячись на те, що відбувається в залі. «Чому ми запроваджували епідемічний стан в 9 областях і карантин? Саме тому, що щоденна кількість захворювань перевищує епідемічний поріг.».

У кулуарах депутати теж не надто переживали через можливість захворіти і маска стала для них як своєрідний засіб привернути увагу.
— А мені взагалі нічого не страшно, я вчора мішок часнику з’їв, але як хочете одягну маску. От дивіться! — іронізував регіонал Ярослав Сухий, постійний учасник кулуарних бесід. 
— А я соромлюсь цю маску одягати, спершу прийшов в ній, але потім побачив, що нас таких мало і зняв — виправдовувався котрийсь із бютівців у розмові із колегою.

У цей час Юлія Тимошенко завершувала урочисто промову про те, як вона працює і в дощ, і в сніг, і в кризу і в грип. Втім, її слова не справили належного враження на опозицію. 
— Позавчора ви непогано попрацювали бригадиром біля літака, сьогодні ви непогано виступили як просвітитель з трибуни, як медсестра, але ми хотіли… почути вас як Прем’єра, — уїдливо звернувся до Юлії Тимошенко депутат від Партії регіонів Олександр Стоян. — Ви працюєте день і ніч і завдяки вашій роботі ми займаємо перше місце по кризі, по корупції, а тепер – і по захворюваності! Може, ви не в тому напрямі працюєте?

Регіоналам у ці хвилини говорити було особливо легко: підраховувати скільки можна було б зробити і скільки не зроблено із “дзвіниці” опозиціонерів – не важко, адже відповідальності жодної. 
— Ой, Ярославе Степановичу, одягніть іще раз для телебачення. — просили журналісти того ж Ярослава Сухого. 
— І ще раз — для газети.
 Ну що ж, народу, як відомо – хліба і видовища! Хоча в результаті депутати таки ухвалили виділити Міністерству охорони здоров’я з держбюджету 1 млрд грн. на протидію епідемії. Крім того, за основу був прийнятий проект постанови Тетяни Бахтеєвой «Про першочергові заходи по протидії пандемічному грипу в Україні".

Справа не тільки ж у пов’язках… 

Жодна помітна подія в нашій країні не відбувається без політичної проекції. Одна з них, напевно, полягатиме у тому, що українці надовго запам’ятають відчуття повної незахищеності перед несподіваною загрозою. Що, до речі, стало причиною великої кількості психологічних розладів і, як наслідок, посилення уразливості хворобою.

— Як на мене ажіотаж довкола епідемії грипу штучний, — зазначив депутат від Комуністичної партії Спиридон Кілінкаров. На його думку, «виступ Юлії Тимошенко нічого спільного з боротьбою проти епідемії грипу не має, оскільки цю проблему треба вирішувати комплексно». За словами депутата, боротьба з епідемією повинна включати в себе покращення медицини, вирішення житлово-комунальних проблем, забезпечння повноцінного харчування населення України. «Проаналізуйте ситуацію на місцях, що сьогодні коїться з теплом в будинках. Як можна лікувати грип, коли у будинках стоїть холод? З 2004 року люди не можуть елементарно придбати собі тверде побутове паливо, я вже не кажу про харчування. Як можна лікувати грип, коли половина країни харчується «Мівіною», не маючи змоги купити собі овочі та фрукти?», — наголосив депутат.- «Проблема ж не лише у пов’язках, Україна сьогодні не виробляє ані ниток, ані пелюшок, ані пов’язок. Заява Прем’єра, що вона десь щось купила — це просто ганьба для України, яка не спроможна сама цього виробляти, не кажучи вже про ліки та техніку», — переконаний він.

Поки що зрозуміло лише одне — податкових надходжень нині замало, щоб виконати рішення парламенту. Їх цього місяця ледве вистачить на зарплати і пенсії. Схоже, гроші на боротьбу з епідемією знову доведеться просити в Нацбанку. Пандемія чи штучно роздмухана паніка, але фактом залишається те, що Україна опинилася сам-на-сам з складною проблемою без гривні в кишені.

 

Читайте также по теме