face="Times New Roman, serif">
size="2">Місцеві вибори, що відбулися в Україні 31 жовтня, пройшли чесно – переконує Прем'єр-міністр Микола Азаров. Демократичність — головний їх результат, впевнений голова уряду. Натомість, опозиція не вважає їх демократичними та вільними, а також такими, що відповідають загальноприйнятим європейським стандартам. Адже у багатьох регіонах країни їхні результати спотворені, йдеться у спільній заяві опозиційних партій України.
face="Times New Roman, serif">
size="2">Однак інформація про грубі порушення під час виборів надійшла не лише від опозиції. Кандидат на посаду мера Луганська від Компартії України Спиридон Кілінкаров напередодні заявив, що через грубі порушення буде оскаржувати результат виборів навіть якщо його визнають переможцем. У коментарі агенції «ГолосUA» народний депутат повідомив, що за одним з фактів вже порушено кримінальну справу — мішки з бюлетенями з трьох дільниць, де зафіксовані підробки підписів членів комісій, відправлені на перевірку до прокуратури. За словами Спиридона Кілінкарова, згодом будуть опротестовані результати виборів по Луганську – він вважає, що такі вибори визнавати не можна: і за мажоритарними округами, і за списками, і за партійним принципом. Депутат говорить про грубі системні порушення, про які складено понад дві з половиною тисячі актів, знато велику кількість відеоматеріалів.
face="Times New Roman, serif">
size="2">Експертні оцінки виборів також діаметральні. Наприклад, науковий директор школи політичної аналітики Києво-Могилянської академії Олексій Гарань не вважає перемогу Партії регіонів переконливою. Насамперед тому, що виборці “проголосували ногами” — за попередніми даними, на дільниці прийшло менше 50% громадян. Та й сама відсутність офіційної інформації про явку виборців наводить на певні думки, підкреслив політолог.
face="Times New Roman, serif">
size="2">До того ж, перемогу “регіоналів” можна назвати “гарно підготовленим експромтом”, якщо врахувати застосування адміністративного ресурсу та зміни до виборчого законодавства. Наслідком цього стало примушування мерів до вступу до Партії регіонів або відкриття справ проти потенційних лідерів перегонів за звинуваченнями у корупції, як це сталося у Кіровограді, підкреслив Олексій Гарань.
face="Times New Roman, serif">
size="2">
“ face="Times New Roman, serif">
size="2">Партія регіонів не всюди взяла більшість. У деяких областях, які є традиційними оплотами Партії регіонів, ми побачили сюрпризи – скажімо, Запоріжжя — програш кандидата від Партії регіонів. І ми бачимо, яка запекла боротьба йде по Харкову. Це свідчить про те, що ситуація далеко не така однозначна, як її намагаються показати представники Партії регіонів. До цього можна додати, що сенсацією став результат «Сильної України», яка набрала практично утричі менше, ніж їй прогнозувалося, теж союзник Партії регіонів”.
face="Times New Roman, serif">
size="2">Натомість, політолог і соціолог “R&B Group” Євген Копатько вважає результат виборів суттєвою перемогою правлячої політичної сили, бо вона змінила “політичну” карту України. Останні шість років й чотири виборчі кампанії електорально поділили Україну на дві території – у 17-ти областях перемагали Ющенко-Тимошенко, й у 10-ти Янукович. А зараз, за словами політолога, деякі з них “змінили колір” — наприклад, той самий Кіровоград, де «регіони» отримали більшість у обл- і міськраді і мер представляє Партію регіонів. Євген Копатько
face="Times New Roman, serif">
size="2">
вважає перемогу Партії регіонів безумовною.
face="Times New Roman, serif">
size="2">Проте, небажання поділитися владою матиме для “регіоналів” певні наслідки, попереджає директор Центру дослідження проблем громадянського суспільства Віталій Кулик. Партія регіонів, забезпечивши контроль за більшістю міськрад та облрад, має взяти на себе відповідальність і за реалізацію місцевої політики — реформу місцевого самоврядування, питання відповідальності за якість води, каналізації, доріг. І виборці за рік-півтора спитають, у якому все це стані. Водночас, на думку політолога, це буде грати й на зниження рейтингу партії перед парламентськими виборами та особистого рейтинга Віктора Януковича. «Ті, хто організовував таким чином вибори, фактично, робив «медвежу» послугу Президенту і владній команді. Умовно кажучи, забезпечивши результат 30% для Партії регіонів. На майбутніх парламентських виборах ці відсотки можуть виявитися не просто «дутими», а створити певні проблеми, виклики для існуючої правлячої політичної сили», — вважає політолог.
face="Times New Roman, serif">
size="2">На його думку, проблеми партії влади можуть піти на користь так званим ідеологічним
face="Times New Roman, serif">
size="2">
face="Times New Roman, serif">
size="2">партіям. Зростання рейтингу “Свободи” вигідне партії влади, бо мотивує електорат віддати голоси Партії регіонів. Компартії надається шанс. Але для стабільною електоральної підтримки та створення впливових фракцій у місцевих радах комуністи мають вийти за рамки демографічної групи пенсіонерів, знайти ті гасла, які зрозумілі як селянам, так і молоді, вважає Віталій Кулик.