Євген Стеценко
15:39 22/07/2009

Як утримати «правильний» курс?

Американський долар знову намагається дійти до позначки восьми гривень. 23 червня, коли за 10 днів ціна долара збільшилася майже на 25-30 копійок і сягнула позначки 7,83-7,93 гривні за долар, відбулася перша спроба „зеленого” вийти за межі психологічної позначки курсу Нацбанку. Банкіри, коментуючи такий стрибок, спиралися на значне збільшення попиту на долар, не зважаючи на нові нормативи НБУ щодо переведення до 23 червня валютних резервів у гривневі, через які банки жваво продавали валюту. Сезонним чинником збільшення попиту на валюту називали і завершення II кварталу і необхідність оплати зовнішніх контрактів підприємствами, а також очікування виходу на ринок з покупкою долара компанією "Нафтогаз України".

Втім, Нацбанку таки вдалося призупинити «амбіції на підвищення» гравців валютного ринку. З одного боку, збільшення курсу долара призвело до значного скорочення ліквідності на ринку, що значною мірою спонукало трейдерів знижувати ціни на валюту. З іншого боку, Нацбанк почав виходити на міжбанк з інтервенціями, задовольняючи практично на 100% заявки на купівлю долара. Але така сюжетна лінія тривала недовго.

Менш ніж за тиждень, а саме в понеділок 13 липня гравців готівкового та безготівкового валютних ринків збентежили виставлені на вівторок підвищені курси дніпропетровського „Приватбанку” та деяких інших крупних гравців, які як правило „щось знають”. Початку нового „походу до вісімки” сприяли також збільшені залишки на коррахунках банків.

У вівторок НБУ анонсував свій вихід на міжбанківський ринок з інтервенцією по американському долару за курсом 7,62-7,64. Але, за словами трейдерів, на фоні задоволення банківських заявок менш ніж на 25%, ринок по американському долару додав до попиту та пропозиції ще по 5 копійок. Наступного дня, в середу 15 липня, Нацбанк вийшов на ринок лише з аукціоном по продажу долара для фізичних осіб, що мають сплачувати валютні кредити. Тобто, за відсутності інтервенцій НБУ і через домінування саме попиту на „зелений”, курс останнього за підсумками торгів зріс в середньому ще на 7 копійок. 

Наступні два дні Нацбанк лише спостерігав за життям валютного ринку в Україні. В результаті — курс долара під час закриття міжбанку у минулу п`ятницю зріс на більш, ніж 10 копійок до рівня 7,88-7,92 гривень за долар.

Але в понеділок 20 липня центробанк дещо заспокоїв вітчизняний валютний ринок, анонсувавши вихід на міжбанк. За підсумками торгів учасники ринку зауважували, що регулятор задовольнив заявки на 15-20% по курсу 7,66 гривень за долар, причому взагалі не дав „дармового долара” таким гравцям ринку як “Укрсиббанк”, “ОТР Банк”, “Універсал Банк” та іншим банкам. Хоча, за словами керівника групи радників голови НБУ Валерія Литвицького Нацбанк продав 60 млн. дол. США на фоні загального попиту ринку у 130 млн. доларів, тобто задовольнив попит майже на 50%.

Вищезгадані події та розрекламовані прогнози окремих експертів щодо осіннього стрибка долара, звичайно, спонукають людей купувати долар зараз, мовляв, „осіння девальвація гривні” вже почалась. Звісно, це створює додатковий тиск на готівковий курс долара, але на щастя, поки що не переходить у паніку – на дворі все ж таки літо. Втім, як показує історія за всі такі курсові коливання вимушені платити прості громадяни України. „ГолосUA” поцікавився у пересічних жителів Києва, що вони думають з приводу таких курсових коливань.

Андрій, водій таксі: Перш за все курсові коливання позначаються на ціні бензину, і, відповідно, на моїх заробітках, тобто, я менше заробляю. А об`єктивність курсу взагалі не має значення. Має значення наскільки курс є стабільним. Якщо курс становитиме хоч 10 гривень, але це буде упродовж 20 років – це взагалі буде супер”.

Маргарита, гувернантка: „Ці коливання нагадали про себе дуже добре, в плані, що заробітню плату заморозили, і як наслідок — зарплата дуже зменшилася. Обрізали зарплати багатьом: і друзі і родичі кажуть, що зарплату дають по курсу 5 обо 5,5 і звісно коштів не вистачає ні на що”.

Андрій, менеджер банку: „Наслідки такі, що стрибок долара призвів до 50-відсоткового стрибка цін практично на всі товари, відповідно це впливає на бюджет будь-якої людини, і на мій, у тому числі. Ці курсові коливання ведуть до подальшого руйнування нашої економіки і треба щось робити. Що робити? Це питання стоїть вже перед урядом”.

Микола, пенсіонер: „Зростання курсу долара треба було очікувати, тому що до осені долар завжди підскакував. І євро, і долар. Але сьогоднішній курс взагалі є необ`єктивним. Гривню недооцінюють: я вважаю, що зараз реальний курс це 5,0-5,10 гривень за долар який був раніше. А хто зараз долар хоче понизити по відношенню до гривні, так це Юлія Володимірівна”.

Українські експерти упевнені, що курс долара в Україні навряд чи перетне позначку у 8,50 гривень. Так, за словами фінансового аналітика Олега Шейка, у серпні спостерігатиметься певна стабілізація курсу із не значними коливаннями у 10-15 копійок.  /> Фахівець також вважає, що платежі по корпоративному і державному боргах у 3-4 кварталах не вплинуть відчутно на економічну ситуацію в країні, тому що вже сьогодні йдуть переговори про реструктуризацію та відтермінування боргових виплат. „На сьогодні економіка вже пристосувалась до рівня обмінного курсу 7,5-8 гривень за долар. В принципі, доларові розрахунки поки ще залишаються головними в наших експортно-імпортних операціях. Я не думаю, що буде карколомний стрибок гривні, якщо брати песимістичний прогноз. За 10 гривень – навряд чи, бо є певні економічні фактори, які будуть це стримувати, і за 8,50 ми навряд чи вийдемо у самому негативному сценарії” – припустив Олег Шейко.

Однак на думку директора економічних програм Центру iм. Разумкова Василя Юрчишина, борговий тиск та непрацююча промисловість, і, як наслідок, відсутність припливу долара в країну, тиснутиме на гривню, яка поступово має девальвувати. „З моєї точки зору, промисловість як не працювала, так і не буде працювати у наступні кілька місяців. Перш за все, та промисловість, яка приносить експортні доходи — металургія, хімія. А зараз немає розвитку, немає долара, немає пропозиції – національна валюта просто не може бути міцною. Ще одне, це великі борги: з початку серпня на нас чекає державний борг по єврооблігаціях близько 0,5 млрд. гривень. У вересні „Нафтогаз” повинен виплатии також близько 0,5 млрд. гривень. Тому з однієї сторони, як непрацююча єкономіка, непрацююча промисловість, так і зовнішня відсутність попиту та борги – девальваційний тиск на гривню достатньо вагомий” .

У цій ситуації Нацбанк, за словами економіста, має розрахувати динаміку виплат по зовнішніх боргах та виявити періоди найбільшого попиту на іноземну валюту, щоб не допустити різких стрибків курсів валют. „Як що це вдасться, то це буде добре – переконаний Василь Юрчишин. Тобто найкращим сценарієм, на його думку, зараз буде поступова девальвація гривні до кінця року до рівня 8,50-8,70”.

Взагалі, мета Нацбанку закріпити курс долару на позначці 7,6-7,7 здається дивною, коли наприклад, найбільший торговельний партнер України — Росія цілеспрямовано девальвувала свій рубль на початку 2009 року. А це значить, що їхні товари сьогодні є більш конкурентноздатними у порівнянні з українськими, причому на нашому ж ринку. Звісно, в курсоутворенні є дуже багато нюансів, але що заважає нашим чиновникам більше зосередитись безпосередньо на економіці? Адже валютний курс – це насамперед індикатор стану національної економіки…

 

Читайте также по теме