Для батьків немає більшого щастя, ніж перший подих, перший крик рідної дитини. Але життя деяких з новонароджених українців може зів’яти, так і не розквітнувши. Чому наші діти, що народилися передчасно, мають менше шансів вижити, ніж у таких самих випадках у більшості розвинених країн? Останнім часом навколо цього питання загострилася увага не тільки батьків, лікарів-неонатологів, котрі відповідають за життя дітей у перші місяці, а й громадськості, та навіть правоохоронців. Запитань багато. Вони базуються на фактах, що засвідчують недбале (якщо тут доречний аж настільки м’який вираз) ставлення держави і окремих її представників до своїх дітей. />
У новонароджених, що з’являються на світ передчасно, легені ще не зовсім дозрілі. У цей період не виробляється достатня кількість поверхнево-активної речовини, сурфактанту, що вкриває їх зсередини. Пухирці легень, де відбувається газообмін між повітрям та кров’ю, у багатьох випадках не можуть, подібно до мильних бульбашок, роздутися, в результаті недоношена дитина не у змозі зробити вдих. Для того, щоб врятувати таке немовля, потрібне термінове введення штучного замінника сурфактанта.
Українські лікарі користуються або італійським "Куросурфом", або ж вітчизняним "Неосурфом". Препарати на 90% знижують летальність та значно зменшують інвалідизацію новонароджених, бо запобігають гіпоксичному ураженню центральної нервової системи, зменшують кількість внутрішньомозкових крововиливів у дітей з низькою масою тіла при народженні. Вони доволі дорогі, ціна коливається навколо чотирьох тисяч гривень. Держава, наказом від 22.05.2009 № 357 “Про розподіл лікарського засобу "Куросурф", закупленого у централізованому порядку за кошти Державного бюджету України на 2009 рік”, за підписом міністра охорони здоров’я Василя Князевича, регламентує порядок закупівлі і розподілу препарату. Однак, виявляється, виконання цього наказу дуже далеке від ідеального.
"Померли ті діти, яким треба було ввести цей препарат, але його не ввели. Скільки їх було, ми ще точно не знаємо. Ми збираємо ці дані", — заявила головний лікар сумнозвісного криворізького пологового будинку №1, що спеціалізується на передчасних пологах, Лариса Васильєва. "В 2008 році 29 флаконів було куплено за гроші місцевого бюджету. 11 флаконів було отримано централізовано з державних закупівель. 29 флаконів батьки купили за свої гроші", — надала точні цифри Васильєва. 4 серпня прокуратура Центрального району Кривого Рогу порушила проти працівників закладу кримінальну справу. За словами правоохоронців, як повідомила “Українська правда”, медики пологового будинку списували дорогий і дефіцитний "Куросурф", а батькам пропонували придбати його у найближчій аптеці. Вже 7 серпня у пологовому будинку розпочалася перевірка місцевого управління охорони здоров’я, Мінохорони здоров’я, у свою чергу, теж утворило робочу групу для з’ясування наявності порушень.
Ситуацію у Києві з’ясувати дещо важче. Схоже, що вона не має суттєвих відмінностей у порівнянні із станом справ у регіонах. «Від своїх же колег, які працюють у звичайних пологових будинках, знаємо, що там «Куросурф» в дефіциті. Тому він дістається тим, хто народжується в той момент, коли він є в пологовому будинку, решті батьків доводиться його купувати в аптеці», — розповів газеті “Сегодня” працівник приватної клініки столиці. Натомість, головний лікар київського пологового будинку №3 Людмила Бойченко у розмові з кореспондентом”Голос.UA” запевнила, що саме у її лікарні жодних проблем із наявністю “державного” препарату не існує, а інформацію стосовно інших пологових будинків вона не має. Іншої відповіді варто було б і не чекати, адже перевірки ще тривають.
“Голос.UA” звернувся за коментарем з приводу цієї складної ситуації до екс-міністра охорони здоров’я Юрія Гайдаєва. “Такого, погодьтеся, ніколи не було. Це справжнє нехлюйство у роботі Мінохорони здоров’я та місцевих органів охорони здоров’я. Просто вже перестали думати про дітей. І такий стан справ усюди, наприклад по програмі дитячої онкології зараз виділено “нуль” грошей. І тут так само. Треба нормально працювати, передбачати подібне і бути професіоналом. Міністерство охорони здоров’я зобов’язане якнайскоріше зробити все, щоб цей препарат був у наших дітей”, — переконаний Юрій Гайдаєв.
Відповідальні за це тільки розпачливо розводять руками. «Взагалі, «Куросурф» повинен купуватися за рахунок держбюджету, препарат мав бути придбаний ще на початку року, але через кризу це не зроблено», — висловила своє бачення проблеми голова комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я Тетяна Бахтєєва. У той же час, заступник начальника Київського головного управління охорони здоров’я Володимир Загородній надав таку інформацію: «Наскільки я знаю, недавно були проведені конкурси із закупівлі «Куросурфа», і ліки повинні бути в пологових будинках столиці. Але безплатно їх не видають».
За даними Держкомстату, більше половини українських родин є бездітними, зокрема, у 2008 році в країні зареєстровано таких 62,2%. Для порівняння, у 2007 році цей показник складав 62,3%, у 1999-му — 55,8%. Одну дитину наразі мають 70,7% батьків, порівняно із 68,1% у 2007 році і 60% у 1999-му. У той же час рівень смертності, особливо серед чоловіків працездатного віку, в Україні тримається на позначках, найвищих у Європі, просто кажучи, ми вимираємо. Міжнародні експерти, зокрема фахівці Світового банку, попереджають, що демографічна криза у нашій Батьківщині до середини ХХІ сторіччя призведе до втрати значної частки людей працездатного віку, проводять спеціальні дослідження, розробляють рекомендації, фінансують програми з пропаганди здорового способу життя. Адже наступні покоління, як намагаються переконати нас розумні європейці, колись повинні будуть взяти на свої плечі турботу про економіку, прогодувати старіюче швидкими темпами населення. Тому, здавалось би, і держава, і будь-хто з нас повинні були би просто тремтіти над кожним новим життям, плекати і оберігати його.
Частково питання намагаються “розрулити” благодійники. В інтернеті мені вдалося розшукати інформацію солідної благочинної організації, що пропонує всім охочим фінансово долучитися до створення резервного фонду “Куросурфа”. Що ж, справа добра й дуже потрібна. Та чи вирішить це проблему у масштабах країни, невідомо.
В Україні нарешті з’явилися три регіони, де народжуваність перевищила смертність. Це Київ, Закарпатська і Рівненська області. Однак, що зроблено державою не тільки для підвищення народжуваності, а й задля того, щоб малі українці, котрі вже прийшли у цей світ, могли прожити довге і плідне, здорове життя? І чи зможуть ті з них, хто народився передчасно, піти до школи, створити сім’ю, народити, у свою чергу, власних дітей? Чи перше й останнє, а, отже, єдине, що вони побачать у своєму короткому існуванні, буде фарбованими стінами пологового будинку?..