Анонсы Экономика разворотправительствольготызаконопроектолийныкпавловскийолійникпавловський

Денег на всех не хватит, поэтому делить будет правительство

base article image

Программа «РозворотUA» - совместный проект информационного агентства «ГолосUA» и «Радио Эра FM». Звучит по средам на волнах этой радиостанции.

Эфир за 13.09.2011 г. Ведущая  - Оксана Ващенко.

Прослушать программу можно здесь:

Часть 1 / Часть 2 

Оксана Ващенко: Україна входить у режим суворої економії. Цього разу вирішили розпочати з пільговиків — чорнобильців, пенсіонерів, працівників міліції, пожежників, інвалідів. Адже у парламенту чекає на ухвалення закон “Про гарантії з боку держави щодо виконання судових рішень”. У разі позитивного голосування за цей документ пільги в Україні будуть розподілятися Кабміном у так званому “ручному” режимі у залежності від того, скільки грошей матиме бюджет.

Це програма РозворотUA, з вами Оксана Ващенко, вітаю вас. Отже, чому відсутність коштів у бюджеті є підставою для уряду не виконувати чинні закони? Скільки соціальних законів фактично не діятиме? Чому найменш соціально захищені громадяни мають відповідати за помилки влади? Про все це будемо говорити у нашій програмі. Сьогодні у нашій студії Андрій Павловський, представник фракції БЮТ, вітаю вас.

Андрій Павловський: Вітаю, добрий день.

Оксана Ващенко: І Володимир Олійник, народний депутат, представник фракції Партії регіонів, вітаю  вас.

Володимир Олійник: Доброго здоров'я.

Оксана Ващенко: Пане Володимире, що спонукало владу піти на такий крок — поставити на голосування цей законопроект, можливо, навіть несправедливий?. І чи можна говорити про те, що якимось чином це питання можна буде врегулювати у інший спосіб, оскільки і політична ситуація загострюється? Можна буде ухилитися чи ні?

Володимир Олійник: Потрібно повернутись до історії питання. Коли приймалось рішення про пільги, ніхто не думав, що їх треба забезпечувати грошами. Коли не можете забезпечувати пенсії нормальні для медичного обслуговування та проїзду, почали говорити — у вас є пільга. Але ця пільга була не підкріплена коштами. У тому числі і закон “Про захист дітей війни” - там копійки не заклали. І у цілому картина така.

Оксана Ващенко: Але Партія регіонів теж за нього голосувала.

Володимир Олійник: Я кажу не про винуватість однієї чи іншої сторони. Сьогодні потрібно до 180 мільярдів, щоб закрити цю тему. У бюджеті їх не має, це майже половина коштів. З 2000 року постійно йде обмеження пільг. Це у законі про бюджет. Якщо брати докори опозиції, я хочу дещо освіжити. У 2007 році Кабінет міністрів, який очолював Янукович, зробив таке обмеження. Це було зроблено на 74 мільярди, подано до Конституційного суду, суд визнав такі обмеження незаконними. Вже у 2008 році уряд Тимошенко зробив аналогічні обмеження на 120 мільярдів.

Оксана Ващенко: Кожен користувався цим правом.

Володимир Олійник: Але перед цим Тимошенко, критикуючи уряд Януковича, бо вона таке обмеження робила і у 2005, і у 2006,  у виборах 2007 року говорила — ці хлопці не знають, де знайти гроші, а я знаю. Прийшла до влади і наклала мораторій на 102 статті - 120 мільярдів. Пряма мова: “Нам придется ввести мораторий на определенные социальные льготы. Мы обязаны сделать так, чтобы бюджет был стабильным. Придется немного сдержать социальные выплаты - как в 2008, так и в 2009».

Оксана Ващенко: Можна говорити про економію. Але...

Андрій Павловський: Не відміняли норми закону…

Оксана Ващенко: Є закон, його влада не у змозі виконати, бо немає грошей. Скажіть — це злочин?

Володимир Олійник: Коли у 2008 році Конституційний суд скасував обмеження, Тимошенко вирішила це обмежити постановою Кабміну, але закон можна обмежити лише законом і то Конституція не дозволяє. Проблема у одному — грошей сповна нема. Тоді люди, частина, взагалі не користуються пільгами. Інші виграють суди, Європейський суд, а ми не можемо їх сповна отоварити. Значить, треба навести порядок.

Оксана Ващенко: Влада боїться рішень Європейського суду?

Володимир Олійник: Проти нас можуть бути введені санкції. Але якщо опозиція говорить, що це тільки Партія регіонів запровадила таку практику, то, на превеликий жаль, це пов'язано з тим, що громадян вводили свідомо у оману. І під всякі вибори робили пільги, а грошами не підкріпляли.

Оксана Ващенко: Пане Андрію, якщо користувалися різними можливостями зекономити, не дати комусь пільги або не профінансувати їх, то виходить, закон порушували як представники однієї влади, так і іншої. Це злочин? Якщо є порушення закону, мають бути винуватці?

Андрій Павловський: Закон порушувати нікому не можна. Проблема закону, який пропонується урядом Азарова, у тому, що у перехідних положеннях його, між іншим, говориться про те, що рівень гарантованих державою соціальних стандартів і пільг тепер буде визначати не Верховна Рада законами, а Кабмін своїми постановами, що прямо суперечить чинній Конституції. Це обмежуватиме пільги 16 категорій громадян, мільйонів людей. Ця проблема виникла, бо не знайшовши правди в Україні, вигравши всі суди, наші громадяни звертались до Європейського суду. І той приймав рішення, що держава Україна має виплатити належну соціальну допомогу і декілька тисяч євро штрафу. Це не подобалось урядовцям.Тому вирішили йти простим шляхом: є пільга — є проблема виплати, нема — немає і проблеми. У наших громадян тепер немає законних підстав звертатись до суду, уряд позбавив цього права захищати свої соціальні права у суді.

Оксана Ващенко: Ціна питання? Ви рахували, скільки зекономить бюджет?

Андрій Павловський: Всі уряди заборгували пільговикам більше 100 мільярдів гривень. Ще Партія регіонів каже, що треба ще 160 мільярдів, це треба перевіряти. У мене є статистика судової адміністрації, що 64% всіх справ — так звані соціальні, суди завалені цими справами.

Оксана Ващенко: Тобто, люди активно почали...

Андрій Павловський: Те, що ми весь час закликаємо — ідіть у суди. Тепер це не подобається владі, вона заборонила звертатися.

Володимир Олійник: Після цього сказали — грошей немає, а людина добилась справедливості.

Андрій Павловський: Повинні виконувати рішення Європейського суду.

Володимир Олійник: Давайте зменшимо витрати по всіх інших виплатах. Ми узаконили те, що Тимошенко робила незаконно. З преси - “Юлия Тимошенко и министры, в том числе прямой исполнитель Денисова, решили определить сумму выплат в размере 49 гривен и 80 копеек детям войны» - тобто, зменшити соціальні стандарти.

Андрій Павловський: Так ви ж обіцяли мінімальну пенсію 1200 гривень, її так ніхто і не побачив.

Володимир Олійник: Коли у державі є проблема, політики не повинні закрити очі. Сьогодні є позитивні тенденції приросту економіки, будуть додаткові кошти, які підуть на підвищення зарплат, пенсій і будуть частково збільшені соціальні виплати.

Оксана Ващенко: Як будуть працювати механізми? Якщо наступного пленарного тижня цей документ буде ухвалено у цілому і права визначення пільгових категорій будуть надані Кабміну, чи існує механізм — як він буде нараховувати, від чергового кредиту МВФ?

Володимир Олійник: Сама сума компенсації чітко визначається у бюджеті. А виконавцем є Кабмін. Таку ж ситуацію переживає кожен у родині — коли запити більші, а можливості менші. Тоді вимушені брати на певне ручне управління. Відверто треба сказати, що цю проблему породили за 20 років всі, хто грались у популізм. Догралися, що грошей не вистачає. Ви хоч раз чули, щоб міністр фінансів сказав, що на це гроші є? Голосуємо, а там, як буде. Вводили у оману виборців. Зараз треба чесно сказати — буде та сума, яка є у бюджеті для компенсації. Треба збільшувати шляхом збільшення виробництва. На 42 мільярди буде збільшений бюджет.

Оксана Ващенко: У інших статтях не можна було взяти ці гроші?

Володимир Олійник: Потрібно і на зарплати, і на пенсії.

Оксана Ващенко: В інших статтях не можна було взяти ці гроші? Перед виборами часто говорять, що треба зекономити Верховній Раді, Адміністрації, Кабміну. Але коли бачимо офіційні цифри — ця економія відносна.

Володимир Олійник: Запитайте, хто підняв зарплати депутатам і міністрам до 17 тисяч? Юлія Тимошенко.

Оксана Ващенко: Але на 3 тисячі гривень не може працювати міністр.

Володимир Олійник: А як же люди живуть за 1 тисячу?

Андрій Павловський: Зарплати — Бог з ним, але за державний кошт побудували дорогу до Межигір'я, купувати за 50 тисяч золоті унітази та люстри. Це що, соціальна пільга від українців Януковичу? У Верховній Раді ремонти на 12 мільйонів йдуть.

Володимир Олійник: Найбільша сума на утримання Президента була виділена урядом Юлії Тимошенко в розмірі 1 мільярд 300 тисяч через бюджет. Але ж були обмежені функції самого Президента.

Оксана Ващенко: А що зараз — якщо ця економія вдарить по міліціонерах — 50% вони сплачували за житлово-комунальні послуги?

Володимир Олійник: Треба піднімати зарплати.

Оксана Ващенко: Зарплати підніматись не будуть, немає можливостей. Міліція — це охорона порядку. Потім підуть хабарі.

Володимир Олійник: Потрібно рішуче реформувати правоохоронні органи, якщо говорити про міліцію, скорочувати. На Черкащині, наприклад, з 4-х скорочується 1 тисяча. За радянські часи їх взагалі було менше. Але хай вони мають гарну зарплату, технічне оснащення, туди повинні піти найкращі люди. Так не можна — пільги забрали, а кількість з мізерною зарплатою лишається.

Оксана Ващенко: Тоді цим законом влада не розрахувала свої кроки. Можливо, треба було реформувати саму систему надання цих пільг, а потім вносити зміни?

Володимир Олійник: А у який спосіб?

Оксана Ващенко: Я ж не міністр. Якби була ним, я б сказала вам.

Андрій Павловський: Скільки йде розмов про те, що треба соціальні пільги робити адресними, щоб їх у першу чергу отримали нужденні.

Володимир Олійник: Чому ви не зробили?

Андрій Павловський: Ви вже два роки при владі — робіть, це треба робити, а не всім підряд підрізати. А ви кажете про скорочення міліції. А на місцях скорочують тих, які працюють — дільничних, оперів, слідчих, а “роздувають” “беркути” та “омони”.

Оксана Ващенко: Чому з 2004 року не вдалось реформувати систему надання пільг? Всі, хто був у цій студії говорили, що держава не забезпечує у повному обсязі всіх, але проблема величезна і ніхто до розв'язання її не підійшов.

Андрій Павловський: Це торкається мільйонів людей. І зробити, як зараз, одним натисканням на кнопку, це не можна.

Оксана Ващенко: Ніхто ре знає, як треба.

Андрій Павловський: Треба робити це поступово.

Оксана Ващенко: 15.35, з вами Оксана Ващенко, на хвилі «Радіо Ера ФМ» триває програма «РозворотUA». Сьогодні ми говоримо про закон “Про гарантії з боку держави щодо виконання судових рішень”, йдеться у ньому, зокрема, про пільги, які частково можуть бути змінені або скасовані з урахуванням рішення Кабміну. Хотілося б зупинитися на механізмі. Якщо людина має пільгу, скажімо, 50% на оплату комунальних послуг, має чи ще не має рішення суду — куди звертатись, одразу в урядові інстанції, який механізм має бути?

Андрій Павловський: Біда закону №9127 — що він прибирає конкретні вказівки на конкретні суми компенсацій, виплат, розміру знижок на оплату послуг. Наприклад, чорнобильці, пенсіонери, прокурори мали право на 50% сплати вартості комунальних послуг. Що робить уряд — слово “50%” вилучає з закону. Тобто, теоретично вони на щось мають право, а на що, незрозуміло. Тепер незрозуміло, за що судитись.

Оксана Ващенко: Тепер до суду варто йти?

Андрій Павловський: Все. Суд не буде приймати навіть до розгляду. І діти війни, військові пенсіонери, деякі категорії чорнобильців 16 червня вже на собі це відчули. Раніше інваліди ВВВ, Чорнобилю мали право на одну путівку на рік у профілакторій підлікуватись. Тепер слово “щорічно” вилучили.

Оксана Ващенко: Але не думаю, що кожен скористався цим правом. 

Володимир Олійник: Якби ми говорили, що ці 120 мільярдів можемо забезпечити — немає проблем. Але такої суми немає. Вибрані поїхали, а ті, хто у селі, маючи право, ніколи ним не користувалися. Нам сьогодні потрібно провести глибоку реформу щодо соціальних виплат. А навіщо працівнику прокуратури 50% знижки? Дайте йому зарплату та припиняйте робити знижки.

Андрій Павловський: Що Юля Тимошенко підняла зарплати — вас це образило.

Володимир Олійник: Депутатам і міністрам. Ті, хто працюють і мають пільгу — замініть її реальним грошовим утриманням. Друге — що таке закон “Про захист дітей війни”? Чи всі діти війни соціально нужденні? Тим, кому пенсій не вистачає — соціальна надбавка, а є такі, які мали бізнес і їхні статки не зрівнянні з соціальними категоріями.

Оксана Ващенко: А якого віку ці люди?

Володимир Олійник: Я знаю людей, які пережили війну і сьогодні мають бізнес.

Оксана Ващенко: Їх меншість.

Володимир Олійник: На них не повинно розповсюджуватись. Тоді буде адресна дотація.

Оксана Ващенко: Ми почали з того, що треба було по-іншому вирішувати це питання.

Володимир Олійник: Це буде другий етап.

Слухач: У мене пропозиція, де взяти гроші. Продати Межигір'я та вертолітний майданчик, котрий  будує Янукович. Скажіть, люди, які проживають у третій зоні та відсудили доплати, чи отримають їх?

Володимир Олійник: Рішення судів, які є, будуть виконані. Кабінет міністрів доручив Казначейству, буде відповідна сума на виконання рішень. Ми говоримо про  інше — якщо у подальшому будуть рішення національних і європейських судів і вони не будуть виконані, то ми тратимо додаткові гроші ще і на суддів, які розглядають безспірне питання.

Оксана Ващенко: Поки закон є чинним, влада має його виконувати.

Володимир Олійник: Я це сказав. Але ми повинні сказати чесно — за рахунок вчителів, медиків, підвищення податків. На це вже не погоджуються люди, пішли у тінь, не показують реальну зарплату. Гарно у опозиції говорити про питання,  з яким не стикнулися. Ця проблема повинна була поступово вирішуватися всіма урядами.

Оксана Ващенко: Дивним буде те, що відбуватиметься у 2012 році. Цей ручний механізм, переданий Кабміну, може активно використовуватись під вибори.

Андрій Павловський: Щоб купувати виборців.

Оксана Ващенко: Як тут бути? Наступна владна команда — те ж буде говорити?

Володимир Олійник: Як ви купите, якщо грошей немає? У 2007 році Тимошенко казала, що ці хлопці не можуть знайти гроші. Прийшла — заморозила.

Оксана Ващенко: Будуть чергові кредити МВФ, запозичення. Ніхто поки не сказав, куди взяті гроші були витрачені.

Володимир Олійник: МВФ не видає кредити на проїдання.

Оксана Ващенко: Де гроші від першого, другого траншу?

Володимир Олійник: Це у них треба питати. Вони дали на рекапіталізацію. МВФ, навпаки, каже — зменшуйте видатки, піднімайте реальні платежі, ми не можемо запозичити, щоб проїсти.

Андрій Павловський: Жінка з Бородянки питала, де взяти гроші.

Оксана Ващенко: Вона питала, чи залишиться у неї пільга за проживання у чорнобильській зоні.

Андрій Павловський: Не залишиться. А де взяти гроші? Щороку у нас великий капітал вивозить мільярди доларів в офшорні зони, на Кіпр, щоб уникнути оподаткування. Тому опозиція зареєструвала законопроект, яким пропонується зменшити ставку податку з 15% до 10% для громадян, які мають середні і малі статки, запровадити прогресивну шкалу оподаткування для осіб з надвисокими прибутками, олігархів, за максимальною ставкою 30%. у США ця ставка 40%. треба мати тільки бажання і волю. Треба не боятись податків на розкіш, денонсації офшорних угод, це одразу додасть мільярди доларів  до бюджету.

Володимир Олійник: Я “за”. Але — у вас є офшорні рахунки?

Андрій Павловський: У мене немає.

Володимир Олійник: І у мене немає. А у Юлії Тимошенко є.

Андрій Павловський: Не впевнений.

Слухач: Є чи немає у держави гроші на «Євро-2012», вертолітні майданчики?

Володимир Олійник: Ця програма не започаткована нинішнім Президентом і у цілому Україна від цього виграє. Так, у нас тяжка ситуація, бо ми все фінансуємо з бюджету, але якщо ми ще і тут завалимо, то з нами взагалі ніхто не буде мати серйозної справи.

Оксана Ващенко: Це імідж. Але дорогий.

Володимир Олійник: Це і просування у Європу. Я скажу відверто — якщо у свій час було би таке питання, я б ще добре подумав би.

Оксана Ващенко: Дякую вам. Андрій Павловський та Володимир Олійник були сьогодні у студії. Маємо завершувати. До побачення.

Погода
Погода в Киеве
Погода в Харькове
Погода во Львове

влажность:

давление:

ветер:

влажность:

давление:

ветер:

влажность:

давление:

ветер:

Загрузка...

Оставайтесь в курсе событий.
Подписывайтесь на нас в социальных сетях.