Публикации Политика мвф кредитоцінки

Другий транш МВФ. Чи дадуть? А чи потрібно?

base article image

Кредит МВФ називають і грошима, які врятують економіку, і боргом, який доведеться віддавати майбутнім поколінням. Ця тема знову активізувалась після чергового приїзду в Україну місії Міжнародного валютного фонду, яка “гостювала” в Києві 8 квітня і у підсумку повідомила, що МВФ планує повернутися до перегляду угоди “stand-by” з Україною, а відповідно до питання про надання другого траншу кредиту. Уряд відразу ж відреагував жорсткою пропозицією: тепер Тимошенко мало другого траншу кредиту, вона хоче одразу отримати і третій, а разом ця сума складає близько 5,6 млрд. доларів.

Тож, чи зможе українська “залізна леді” переламати ситуацію на свою користь і отримати дві порції кредиту одразу? І ще одне запитання, яке вже давно обговорюється в медіа: а чи потрібен Україні взагалі кредит від міжнародних фінансових донорів?

Нагадаємо, Міжнародний валютний фонд 5 листопада 2008 року схвалив рішення про виділення Україні стабілізаційного кредиту в обсягу 16,43 млрд. доларів США для зміцнення довіри у фінансовому секторі і допомоги економіці країни, що потерпіла від світової фінансової кризи. 

Директор Інститут трансформації суспільства Олег Соскін вважає, що в України невисокі шанси отримати навіть другий транш МВФівського кредиту через непрофесійний державний бюджет на 2009 рік. “Що ми маємо: дефіцит державного бюджету — 30 млрд. гривень, зовнішні запозичення — 89 млрд. гривень, віртуальні доходи від приватизації — 9 млрд. гривень. За такої структури державного бюджету його (кредит — ГолосUA) ніхто давати не буде: ні другий, ні третій транш”, - заявив він під час круглого столу, який відбувся у столиці.

В той же час, експерт, як і представники ряду інших поважних наукових установ, погоджуються з думкою українських комуністів, що насправді вітчизняна економіка не потребує цих грошей. “Україні не потрібний ні другий, ні третій транш, потрібно запускати внутрішню економіку. Хто хоче отримати другий та третій транш?! Треба виходити з політекономічного аналізу: в Україні влада узурпованими 4 фінансово-корпоративними кланами: сім'єю Ющенка, сім'єю Тимошенко, донецькою групою та кланом Кучми-Пінчука-Литвина. От їм і потрібний цей транш, тому що вони створили штучну економіко-фінансову ситуацію в Україні, пограбували українське населення, довели банківську систему України до банкрутства. До речі, якщо Нацбанк зараз припинить рефінансування, то “впаде” мінімум 50 українських банків; от вони вкрали ці гроші, вивезли їх в офшори, і тепер їм потрібен кредит, щоб якось ситуацію втримати”. - говорить Олег Соскін.

Не потрібним кредит МВФ вважає і завідувач кафедри світового господарства та міжнародних економічних відносин Інституту міжнародних відносин Київського Національного Університету ім.Шевченка Антон Філіпенко. “Ні другий, ні третій транши кредиту МВФ економіці Україні не потрібні. Чому? Тому що, якщо говорити про якість цієї позики, вона дається не на тих умовах, на яких дається провідним країнам. Кредит дається під реструктивно-монетарну політики, а її немає ні в США, ні в західній Європі. Україні наразі потрібна політика розвитку реального сектору національної економіки, а не збагачення окремих груп”, - вважає аналітик.

В той же час Антон Філіпенко не заперечує, що кредитування країн міжнародними валютними донорами на кшталт МВФ, СБ та ЄБРР є цілком ефективною практикою, проте якщо воно надається на адекватних умовах. У разі якщо другий та третій транш МВФ таки надасть Україні, на думку експерта, це також суттєво збільшить рівень інфляції. “Ми хочемо отримати кредит від МВФ. Нацбанк викупляє ці кошти для того, щоб поставити їх в резерв, і він емітує додатково гривневу масу і вона відразу здешевлюється, відразу зростає інфляція. Ось така залежність”, - пояснив експерт.

Кабмін, до речі, досі не оприлюднив рівень інфляції за перший квартал, проте за оцінками деяких експертів вона вже сягнула 6%, хоча річний рівень інфляції декларувався на рівні 9%. 
Своє лікування від кризи пропонує і заступник директора Інституту світової економіки і міжнародних відносин Національної академії наук України Валерій Новицький. Так, за його словами, наразі Україні потрібний не кредит МВФ, а комплексні реформи: мінімальні податки для малого та середнього бізнесу, реформа місцевого самоврядування, скорочення видатків та штату в державному секторі управління. Таким чином, за прогнозами експерта, Україна зможе отримати таку ж суму, яку передбачає кредит МВФ, та спрямувати її на розвиток бізнесу.

Протилежної думки дотримується керівник інформаційно-аналітичного центру “Форекс клуб” Микола Івченко, який переконаний, що кредит Міжнародного валютного фонду, в першу чергу, потрібен для стабалізації національної валюти. “Кредит МВФ дозволить частково компенсувати відплив іноземної валюти з економіки України у вигляді негативного сальдо платіжного балансу в 12 млрд. доларів та утримати курс долара на рівні не більше 10 грн.”, - зазначив експерт.

Отже, Міжнародний валютний фонд прийме якесь рішення про продовження кредитування в другій декаді травня і, схоже, другу чергу позики все таки дадуть, навіть незважаючи на те, що повністю умови його надання Україна не виконає. Проте це не розвіює сумнівів щодо того, чи справді їй конче потрібні ці гроші, чи вихід з кризи криється в реформуванні вітчизняної економічної економічної системи. 

Погода
Погода в Киеве
Погода в Харькове
Погода во Львове

влажность:

давление:

ветер:

влажность:

давление:

ветер:

влажность:

давление:

ветер:

Оставайтесь в курсе событий.
Подписывайтесь на нас в социальных сетях.