Новости Экономика банкизакон

Експерт: банки мають працювати у правовому полі

base article image

Банки зобов'язані підкорятися загальному законодавству, а не знаходиться в привілейованому становищі, вважає кандидат юридичних наук Кирило Молодико.

За його словами, в чинному вітчизняному законодавстві в певний момент виникла фундаментальна суперечність між Цивільним кодексом (ЦК) і Законом «Про банки і банківську діяльність».

«Жодних розумних підстав встановлення для комерційних банків якихось винятків із загальних норм ЦК немає і ніколи не було. Проте в Законі «Про банки і банківську діяльність» була і зберігається норма про те, що законодавство про господарські товариства (цікаво, і ЦК теж чи ні?) поширюється на банки тільки в частині, яка не суперечить цьому закону», — пояснює експерт у статті для «Дзеркала тижня».

При цьому він відзначає, що влада замість того, щоб повернути комерційні банки в нормальне загальноцивільне правове поле, ще більше розширили необгрунтовані юридичні привілеї банків.

Зокрема, відзначає Молодико, цьому сприяв закон від 24 липня ц.р. №1617-VI, який надає Нацбанку право продовжувати мораторій на повернення депозитів вкладників в проблемних банках ще на півроку.

«Банкам подарували привілей не виконувати ще й немайнових вимог кредиторів. Наприклад, ви вимагаєте, щоб банк припинив використовувати без вашої згоди вашу інтелектуальну власність. Відтепер такі вимоги теж під мораторієм. Ще один новоспечений банківський привілей — усунення кредиторів від будь-якої участі в процедурах реорганізації банків», — констатував він.

За словами експерта, новим законом кредиторів повністю усунули від контролю над проблемними банками, щоб ті не заважали передавати активи і пасиви банку іншим особам.

«Вражає, що в законі не виявилося ніякої обов’язкової прив’язки передачі пасивів банку до передачі активів, що відкриває прямий шлях до їхнього довільного подрібнення і розбазарювання», — відзначає він.

На думку експерта, такий «особливий» підхід до банків дуже небезпечний, оскільки продовжує відривати банки від нормальних цивільних відносин і дозволяє державі довільно втручатися в будь-які існуючі договірні цивільні відносини.

«Якщо відразу не припиняти таких спроб, то завтра скажуть, наприклад, що мораторій можна подовжити ще кілька разів по півроку», — застерігає він.

За матеріалами: "Дзеркало тижня"
 

Оставайтесь в курсе событий.
Подписывайтесь на нас в социальных сетях.