Новости Экономика гривна

Українській гривні — 13 років

base article image

2 вересня 1996 року, відповідно до Указу Президента Леоніда Кучми, в Україні розпочалася грошова реформа. В обіг було введено національну валюту України - гривню, та соту її частину - копійку.

Цього дня за встановленим курсом було переведено у гривні ціни, тарифи, заробітну платню, стипендії, пенсії, кошти на рахунках підприємств, установ і організацій, а також внески громадян. Внески населення було перераховано у гривні за курсом 100 000 карбованців за одну гривню без будь-яких обмежень і конфіскацій із вільним їх використанням у гривнях. Середньостатистична зарплата в Україні на 1 січня 1997 року становила 143 грн. (курс 1,89 грн. за $1).

Протягом 15 днів - від 2 до 16 вересня 1996 року - у готівковому обігові одночасно вільно використовувалися і гривні, і карбованці із поступовим вилученням останніх. Після 16 вересня 1996 року прийом карбованців було припинено, і єдиним законним засобом платежів на території України із тієї миті й досі є гривня.

Водночас, час для введення гривні було обрано не зовсім вдало. Грошова реформа не була підкріплена іншими заходами у галузі податкової, бюджетної політики, про що свідчило зосередження майже половини усієї грошової маси в подальші роки у сфері тіньової економіки, значне переважання купівлі населенням іноземної валюти над її продажем.

Курс гривні майже два роки стримувався завдяки жорсткій монетарній політиці - штучному заниженню грошової маси відносно валового внутрішнього продукту, що посилювало грошовий голод на гривню. Внаслідок цього курс долара у 1996 році знизився на 24%, у 1997 - на 9%. У 1997 дещо зріс рівень монетаризації економіки. Разом із важливим зростанням дефіциту державного боргу і виплат відсотків за ним, неефективним використанням бюджетних коштів, зменшенням валютних резервів НБУ, погіршенням фінансового становища підприємств тощо, у 1998 це призвело до поступової девальвації гривні, яка становила 84 %. При впровадженні режиму конвертованості гривні не було дотримано основних вимог конвертованості.

Перші зразки національної валюти було надруковано іще 1992 року канадською фірмою "Кенедієн Бенк Нот Компані". Загальна концепція, образ і гамма кольорів банкнот, орнамент та унікальний шрифт було розроблено Борисом Максимовим у співавторстві із Василем Лопатою. В. Лопата виконав портрети і пейзажі, які були використані у дизайні банкнот перших зразків гривні. Проте в обіг на той момент їх було вирішено не вводити через побоювання інфляції.

На сьогодні в обігу перебувають банкноти номінальною вартістю 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200 та 500 гривень. Банкноти усіх номіналів виготовлено на спеціальному білому папері, що флуоресціює на ультрафіолеті. Крім того, в обігу на українському грошовому ринку - розмінні монети номінальною вартістю 1, 2, 5, 10, 25 та 50 копійок; обігові монети номінальною вартістю 1 гривня.

За матеріалами ЛігаБізнесІнформ

 

Загрузка...

Оставайтесь в курсе событий.
Подписывайтесь на нас в социальных сетях.