Новости Экономика акцизцигарки

Виробники сигарет просять не збільшувати акцизи

base article image

За даними галузевої асоціації Укртютюн, з моменту набрання чинності нових ставок акцизу на тютюнові вироби в травні цього року обсяги випуску сигарет вітчизняними підприємствами знизилися на 21,5%.

Виробники говорять, що споживачі переорієнтовувалися на дешевші сигарети й контрабанду. Депутати стверджують, що українці стали менше курити. Проте дані соціологічних досліджень свідчать, що цього не сталося.  

За даними асоціації Укртютюн, у травні-вересні обсяг виробництва сигарет в Україні знизився на 21,5% – до 47,03 млрд шт. З початку року в країні було вироблено 85,22 млрд шт. сигарет проти 98,77 млрд шт. роком раніше. Зазначимо, що до травня падіння виробництва, обумовлене кризою, не перевищувало 2%. За словами гендиректора асоціації Валентини Хоменко, тютюнові компанії були змушені зменшити обсяг виробництва через зниження попиту, викликаного подорожчанням у зв'язку з останнім підвищенням ставок акцизного збору.

З 1 травня набрав чинності прийнятий 31 березня закон, згідно з яким адвалорна складова акцизного збору на тютюнові вироби зросла з 16% до 20%, а специфічна – з 15,6 грн до 35 грн/1000 шт. для сигарет без фільтру і з 37,5 грн до 60 грн/1000 шт. для сигарет з фільтром. Специфічна ставка з початку наступного року повинна індексуватися на рівень інфляції. Влітку Кабмін запропонував підвищити адвалорну ставку ще раз – на 36%.

Один з авторів закону про ставки акцизного збору, що діють зараз, народний депутат Олег Ляшко (БЮТ) вважає, що негативна динаміка обсягу виробництва сигарет свідчить про зниження їх споживання. "Скорочення споживання корелюється з падінням виробництва. Про які-небудь ознаки збільшення нелегальних продажів не йдеться", - впевнений депутат. Він також вважає, що досягнуто й іншої мети закону – підвищення доходів до держбюджету. За даними ДПАУ, з початку року обсяг акцизного збору від тютюнових виробів збільшився порівняно з минулим роком у 2,6 разу – до 5,7 млрд грн. "Сума відрахувань, звичайно, менша, ніж ми планували, але трохи", - говорить Ляшко.    

Як пише видання, виробники не поділяють цю думку. "Падіння виробництва на рівні 20% викликане різким підвищенням цін на сигарети через збільшення акцизу в травні. Після травневого підвищення акцизів ціни на пачку сигарет без фільтру були збільшені на 1,25-1,6 грн, на пачку сигарет з фільтром – на 1,7-3 грн", - зазначає директор з корпоративних питань JTI-Україна Дмитро Редько.  

У результаті українські споживачі перемикнулися на дешевші сигарети, які нелегально ввозять з Росії та Молдови, стверджує Хоменко. У неофіційних бесідах представники галузі говорять, що ситуація все більше нагадує 2000-2001 роки, коли кожна третя пачка сигарет, що продається в Україні, була контрабандною. Тому компанії починають згортати програми з модернізації виробництва і планують скорочення штату.

Ввезення сигарет з Росії і Молдови пояснюється тим, що в цих країнах для виробників створені кращі умови, ніж в Україні. Збір на пачку найдешевших сигарет (вартістю 1,6 грн до сплати акцизу) в Україні складає 1,02 грн, у Росії в перерахунку на гривні – 0,42 грн, а в Молдові – 0,07 грн. На найдешевші сигарети з фільтром (3 грн) в Україні – 2 грн, у Росії – 0,83 грн, у Молдові – 0,17 грн. В асоціації Укртютюн розповіли, що мають у своєму розпорядженні дані МВС, згідно з якими за 8 місяців поточного року в Україні була затримана контрабандна тютюнова продукція на 1,82 млн грн, що в 26 разів більше, ніж за аналогічний період минулого року.    

Утім, начальник прес-служби Держмитниці Світлана Судак говорить, що спроб вивозу сигарет з України більше, ніж спроб ввезення. "Якщо ми і затримували при імпорті нелегальне ввезення сигарет, то в основному дешевих. Навпаки, це з України нелегально вивозилася продукція", - зазначає вона. Це пояснюється тим, що мінімальна ціна на пачку сигарет у країнах Євросоюзу досягає 5 євро.

Тим часом дані соціологічних досліджень говорять про те, що в перевагах українських курців відбулися серйозні зміни. За даними Інституту соціальної і політичної психології Академії педагогічних наук України, число курців в Україні з 2004 року тільки зростає. При цьому, згідно з проведеним інститутом з 14 по 20 вересня опитуванням, третина респондентів перейшли на дешевші, а, отже, менш якісні сигарети, 5-8% – на продукцію з сусідніх країн. При цьому 57% респондентів заявили, що подальше підвищення цін на сигарети може призвести до того, що вони почнуть купувати нелегальну продукцію, з якою податки не сплачуються.

За матеріалами: «Коммерсант-Украина».  

Загрузка...

Оставайтесь в курсе событий.
Подписывайтесь на нас в социальных сетях.