Новости Экономика банкидепозит

Довіра вкладників до банків так і не відновилася

base article image

31 жовтня в світі відзначатимуть День заощаджень. У цей день банки, напевно, скористаються можливістю ще раз нагадати про переваги власних депозитних програм. Але пересічний українець воліє перечекати вибори.

Як свідчить статистика, з початку року обсяги депозитів в українських банках скоротилися у середньому на 11 відсотків: на 18% зменшилися вклади юридичних та на 6% - фізичних осіб. Проте, зауважив в інтерв’ю «Німецькій хвилі» аналітик інвестиційної компанії Foyil Securities Акшин Мірза-Заде, ці цифри є скоріш номінальними, бо підраховані в національній валюті, що через девальвацію гривні штучно збільшує обсяг депозитів. Реальне ж падіння депозитного ринку ще більше і воно продовжуватиметься і надалі, переконаний експерт.

На думку Мірза-Заде, падіння обсягів депозитів триватиме до президентських виборів. Він нагадує: люди добре пам’ятають президентську компанію 2004 року, коли в умовах політичної нестабільності Нацбанк оголошував мораторій на передчасне зняття депозитів. Банки ж, в свою чергу, зарадити такому перебігу подій поки що не в змозі. Попри те, що в Україні високі відсоткові ставки (у національній валюті вони варіюються від 18% до 23% річних, в іноземній — від 8 до 12%), обсяги депозитів від населення все рівно будуть зменшуватись.

«Все що вони могли, вони вже зробили. Відсоткові ставки завищені, але все рівно населення чекає, коли пройдуть президентські вибори і вже тоді будуть вкладати в банки свої заощадження», — говорить експерт.

Більш оптимістично налаштований президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко. За його словами, вже зараз спостерігається тенденція поступового нарощення депозитних вкладів. Сугоняко прогнозує, що починаючи з травня наступного року депозитний ринок може вийти на стабільний приріст в 5-6%. Головне – стабільний валютний курс. «Це залежить не тільки від Національного банку, але й від уряду, від його експортної та імпортної політики. Українці імпортували автомобілів в минулому році на 11 мільярдів доларів, а позаминулому на 12 мільярдів доларів. Це суми більші ніж імпорт газу. В умовах кризи і в умовах нестачі валюти ( в нас майже на 50% експорт впав), імпорт автомобілів – це не є те, що потрібно українській економіці зараз, щоб вона виходила з кризи» - вважає Олександр Сугоняко.

Загалом, за прогнозами Мірза-заде, до кінця нинішнього року сума депозитів зменшиться на 13%. Ситуація може покращитись в наступному році, проте лише за умов стабілізації політичної ситуації і пожвавлення в банківському секторі. Коли українські банки знов почнуть видавати кредити і отримають доступ до міжнародних ринків. «До кінця першого кварталу 2010 року покращення ми не очікуємо», — зазначає Мірза-заде.

За матеріалами: «Німецька хвиля»
 

Оставайтесь в курсе событий.
Подписывайтесь на нас в социальных сетях.