Новости Экономика газзаправка

Газ на автозаправках в окремих областях подорожчав уже до 6 грн і став дефіцитом

base article image

Ціни на зріджений газ переступили психологічну межу в 5 грн./л, а в окремих областях і 6 грн./л.

При цьому заправні станції ряду регіонів взагалі залишилися без автогазу.

Так, середня роздрібна ціна на пропан-бутанову суміш встановилася на рівні 5,16 грн./л. І хоча в деяких західних областях (зважаючи на епідеміологічну ситуацію) вартість цього палива ще коливається в межах 5-5,30 грн./л, в останніх (Чернігівська і Луганська) ціни досягли 5,70-6,00 грн./л відповідно.

Більш того, в Одеській та Чернігівській областях заправитися цим пальним практично нереально - його просто немає на більшості заправок. Не додають оптимізму і результати останнього комерційного аукціону на Українській аграрній біржі, де вартість тонни зрідженого газу склала 8 тис. грн. при доставці автотранспортом, а по залізниці - 7,6 тис. грн.

Враховуючи такі ціни в великому опті, це складає близько 4,30-4,40 грн./л собівартості пального для заправників. Подібним ціновим рекордом традиційно недорого палива вже зацікавилися в Антимонопольному комітеті (АМКУ).

4 листопада в.о. глави відомства Олександр Мельниченко заявив, що доручив місцевим підрозділам «провести перевірку українських АГЗС» і встановити причини подібної ситуації.

«У жовтні імпортери припускали падіння цін на зріджений газ і тому не завозили його. Крім того, цього місяця зупинився Одеський нафтопереробний завод і з ринку «випало» близько 2,5 тис. т. Стільки ж реалізувала «Укрнафта» «своїм» структурам. Скоротив виробництво цього палива і Лисичанський НПЗ. І більше на 1,5 тис. т взяли собі облгази», - пояснює причини виниклого дефіциту пропан-бутанової суміші на заправках глава Української асоціації зрідженого газу (УАЗГ) Сергій Півень.

Нагадаємо, що місячний обсяг споживання автогазу в Україні складає близько 60-65 тис. т щомісячно. За прогнозами експерта, погасити ціновий ажіотаж удасться в найближчі два тижні - до 20 листопада - за рахунок імпортних партій.

«Партії зрідженого газу вже йдуть з Казахстану. Перші поставки прийдуть до України вже до 10 листопада», - говорить Півень, уточнюючи, що всього в країну зараз прямує близько 4,5-5 тис. т зрідженого газу. Допомагають також постачання з Мозирського НПЗ (Білорусь), що відновив роботу в другій половині жовтня. Не дораховуються українські оператори ринку лише постачань з найбільш звичного і близького напряму - Росії.

«Наші північні сусіди орієнтуються на котирування «Аргуса», які завищені для України. Якщо за цими котируваннями ціна для України значиться на рівні $950/т, то це означає, що місцевим постачальникам потрібно продавати нашим трейдерам десь по $750/т. А таких цін реально немає. Наприклад, у Польщі продають зараз по $610/т, хоча, за моєю інформацією, на спотовому ринку там торгують вже по $570/т. У такому разі українським трейдерам просто немає сенсу вести російський автогаз за такою завищеною ціною», - резюмує президент УАЗГ.

За матеріалами: «Экономические Известия»

 

Загрузка...

Оставайтесь в курсе событий.
Подписывайтесь на нас в социальных сетях.