Новости Экономика ндсправительство

Уряд скоротив об'єми відшкодування ПДВ

base article image

У жовтні уряд фактично перестав відшкодовувати податок на додану вартість (ПДВ) підприємствам, що дозволило завищити доходи загального фонду держбюджету

Цими днями Державне казначейство повідомило, що за січень-жовтень відшкодувало ПДВ на суму 31 млрд. грн., при цьому не вказавши, скільки саме було компенсовано в жовтні. Всього ж за дев'ять місяців поточного року уряд відшкодував ПДВ майже на 29 млрд. грн., що дає підставу припускати, що в жовтні було виплачено ПДВ не більше ніж на 2 млрд. грн.

За інформацією екс-міністра фінансів Віктора Пинзеника, в жовтні сума відшкодованого податку на додану вартість впала до мінімуму за весь рік і становила всього приблизно 1,5 млрд. грн. за місяць.

«У жовтні настільки загострилася проблема (з наповненням бюджету — ред.), що практично не відшкодовувався ПДВ», — відзначає В. Пинзеник.

У перші 9 місяців цього року об'єм компенсованого державою ПДВ не падав нижче 2 млрд. грн., а у вересні цього року склав рекордні 7,1 млрд. Щоправда, ситуація у вересні була нетиповою, оскільки тоді уряд відшкодував НАК «Нафтогаз України» 4,1 млрд. грн. податку на додану вартість для поповнення оборотних коштів, щоб розрахуватися за імпортований в серпні газ (компанія повинна була заплатити «Газпрому» майже $670 млн.). Таким чином, план відшкодування ПДВ на вересень був істотно завищений, внаслідок чого засобів на повернення податку в жовтні і листопаді практично не залишилося (план по відшкодуванню було зменшено на 1,8 млрд. грн.).

Такий низький об'єм відшкодування податку на додану вартість в жовтні дозволив збільшити доходи загального фонду бюджету з 8,9 млрд. грн. у вересні до 13,4 млрд. грн. минулого місяця. Всього за 10 місяців 2009-го до загального фонду держбюджету надійшло 120,9 млрд. грн. (з урахуванням компенсації ПДВ). У жовтні — вперше за останні п'ять місяців — уряд визнав, що зібрано менше коштів до держбюджету, аніж планували. Виконання щомісячного плану за січень-жовтень склало 99,5% (хоча реальне виконання бюджету набагато нижче, оскільки Кабмін протягом цього року постійно занижує щомісячні плани по доходах). Востаннє про невиконання щомісячного плану доходів загального фонду Держказначейство повідомляло в травні: тоді до плану «не дотягли» 0,2%.

За два місяці до закінчення року уряд зібрав до загального фонду держбюджету всього 66% запланованої суми на весь 2009 рік. Це означає, що уряду за два місяці, що залишилися, належить зібрати третину всіх доходів загального фонду, в грошовому еквіваленті це 63 млрд. грн.

В той же час керівники найбільших вітчизняних підприємств скаржаться, що їм не повертали ПДВ ще навіть за серпень.

«Останній раз нам відшкодували податок 15 вересня — на 115 млн. грн. за травень цього року і половину за червень. Загальна сума перевіреної заборгованості держави перед нами — 352 млн. грн.», —заявив генеральний директор Маріупольського металургійного комбінату ім. Ільїча Володимир Бойко.

Схожа ситуація і на заводі «Мотор-Січ». За словами власника цього заводу В'ячеслава Богуслаєва, ПДВ цьому підприємству останній раз повертали в серпні — за травень-липень.

«На сьогоднішній день заборгованість перед нами становить 37 млн. грн..», — відзначив він. Власник «Мотор-Січі» все ж таки сподівається, що, незважаючи на величезні труднощі з наповненням бюджету, уряд декілька поліпшить виплату ПДВ в листопаді і грудні.

«У попередні роки зазвичай в кінці року повертати податок було трохи легше», — зазначив він.

За матеріалами: «Дело»

 

Оставайтесь в курсе событий.
Подписывайтесь на нас в социальных сетях.