Новости Экономика газціноутворення

Експерти: В найближчому майбутньому принципи формування ціни природного газу з прив'язкою до ціни на нафту можуть стати неприйнятними

base article image

В найближчому майбутньому може відбутися відхід від традиційної схеми ціноутворення, за якої ціна на природний газ жорстко прив'язана до ціни на нафту. За оптимістичними прогнозах, це може відбутися вже протягом найближчих двох років, за песимістичними — не пізніше 2014 року.

Таку думку висловили начальник відділу природного газу при Оксфордському інституті енергетичних досліджень професор Джонатан Стерн і старший науковий співробітник Оксфордського інституту енергетичних досліджень Саймон Пірані.

«Якщо пропозиція природного газу і надалі перевищуватиме попит, а ціна поставки за довгостроковими контрактами так само значно відрізнятиметься від ринкової ціни на момент купівлі, то існуючі ще з 70-х років минулого століття принципи формування ціни на природний газ залежно від ціни на нафту не витримують критики», — вважають експерти.

На їхню думку, існує три групи причин, які роблять необхідним і неминучим перехід до нової системи ціноутворення природного газу.

Перший комплекс причин пов’язаний із нинішнім механізмом ціноутворення. Так, спочатку необхідність прив'язки ціни природного газу до ціни на деякі види нафтопродуктів була зумовлена тим, що ці нафтопродукти можуть використовуватися як замінники природного газу в житлово-комунальному господарстві, сфері обслуговування, промисловості та електроенергетиці.

Проте за останні 20 років найбільші європейські споживачі природного газу значною мірою втратили свої можливості з використання газу замість мазуту і дизельного палива, і навпаки, пояснюють Стерн і Пірані.

В основі другого комплексу причин, які диктують необхідність переходу на нові принципи ціноутворення на європейському газовому ринку, лежать наслідки світової фінансової кризи і пов'язаного з цим економічного спаду, відзначають експерти. Так, за перші шість місяців 2009 року обсяг газових поставок найбільшим європейським споживачам скоротився на 12,4% порівняно з аналогічним періодом минулого року.

Третій комплекс причин, за словами Стерна і Пірані, стосується майбутнього газового ринку. За їхніми прогнозами, ринкова кон'юнктура залишиться сприятливою для покупця протягом ще як мінімум двох-трьох років. Крім того, експерти відзначають стрімке зростання на території континентальної Європи спотових ринків, що традиційно мали обмежену ліквідність і займали дуже невеликий сегмент газового ринку.

«Поки пропозиція перевищуватиме реальний попит на ринку, збережеться і тиск, який штовхає газові ціни вниз, і саме це буде головним аргументом на користь зміни принципів формування ціни на природний газ. Це означає, що основним чинником ціноутворення стане ринкова конкуренція між різними постачальниками, тобто те, що ми спостерігаємо сьогодні на європейських газових біржах або, говорячи іншими словами, спотових ринках», — констатують експерти.

Стерн і Пірані, акцентують, що ці зміни матиму величезне значення як для Росії, як головного постачальника газу на європейський ринок, так і для України і Білорусі, які є найбільшими імпортерами природного газу на пострадянському просторі.

«З цього погляду важливо, щоб Україна уважно відстежувала європейську динаміку ціноутворення, зокрема в контексті зміни ситуації на спотовому ринку і відходу від жорсткої прив’язки до ціни на нафту», — підкреслюють експерти.

За матеріалами: “Дзеркало тижня”

 

Загрузка...

Оставайтесь в курсе событий.
Подписывайтесь на нас в социальных сетях.