Новости Экономика газроссия

Україна знову просить скоротити обсяги поставок газу

base article image

Традиційної новорічної газової війни України та Росії в цьому році, схоже, не буде. “Газпром” відклав термін розрахунків з Києвом за спожитий у грудні газ на 11 січня.

Але НАК “Нафтогаз” України знову зажадав зниження обсягів закупівель - цього разу з 8,75 млрд до 7 млрд кубометрів в I кварталі. Якщо “Газпром” поступиться в цьому питанні, він втратить близько $ 600 млн доходів тільки за I квартал.

Dчора голови “Газпрому” і “Нафтогазу” Олексій Міллер і Олег Дубина обговорили в Москві питання оплати поставок російського газу. “Зважаючи на неробочі святкові дні, досягнуто домовленість про перенесення дати оплати грудневих поставок з 7 на 11 січня 2010 року”, - повідомляє прес-служба “Газпрому”. Це означає, що до закінчення новорічних канікул у Росії немає підстав для висунення Україні ультиматумів щодо газу.

Якщо конфлікту дійсно вдасться уникнути, це буде перший спокійний Новий рік для “Газпрому” з 2006 року - без газових воєн з Україною чи Білоруссю. У 2009 році “Газпром” перекрив газ Україні 1 січня о дев'ятій ранку за київським часом через відсутність контракту. В результаті Європа залишалася без газу майже три тижні. 16 січня президент РФ Дмитро Медведєв зібрав європейських прем'єр-міністрів і президента Вірменії і запропонував створити консорціум з контролю транзиту газу по Україні. Тільки 19 січня прем'єр-міністри Росії і України Володимир Путін і Юлія Тимошенко досягли угоди про перемир'я - зі схеми поставок було виключено посередника в особі “RosUkrEnergo”, введено прив'язану до європейських цін формулу вартості газу для України.

Зараз пролонгуються контракти “Газпрому” і “Нафтогазу” від 19 січня 2009 року щодо купівлі-продажу і транзиту газу до 2019 року. Згідно з ними з 1 січня 2010 року сторони "перейдуть до ціноутворення на газ та формування транзитного тарифу за європейськими стандартами", пояснюють у Газпромі. Раніше Газпром говорив про ціни для України на I квартал $ 300-310 за тисячу кубометрів при середньорічній ціні $ 280.

Учора на зустрічі обговорювалися питання, пов'язані з обсягами поставок і транзиту газу в I кварталі 2010 року, кажуть у “Газпромі”. Згідно з досягнутими в серпні домовленостям між прем'єрами Росії і України, у контракті на 2010 рік зазначено обсяг 33,75 млрд кубометрів. До цього рівня Україна попросила “Газпром” знизити обсяг постачань наступного року замість передбачених січневим контрактом 52 млрд. кубометрів.

Проте і ці обсяги були незатребуваними. Джерело, близьке до переговорів, пояснює: "Україні не треба стільки газу, скільки зафіксовано у контракті, - 8,75 млрд кубометрів. Достатньо 7 млрд кубометрів". У зв'язку з фінансово-економічною кризою, підтверджують в “Газпромі”, рівень споживання в Україні за 11 місяців впав до 22,5 млрд. кубометрів російського газу замість 35,9 млрд. Однак вчора на запит української сторони про зниження закупівель ще на 20% “Газпром” згоди не дав, пообіцявши подумати.

Радник прем'єр-міністра України, член комітету верховної ради з ПЕК Микола Пашинський упевнений, що Києву "вдасться домовитися купити менше, ніж хоче продати “Газпром". В крайньому випадку, на його думку, переговори перейдуть у політичну площину і "питання буде узгоджено на рівні прем'єр-міністрів". Сергій Тулуб, член комітету верховної ради з ПЕК, додає: "Росія і Україна не зацікавлені в повторенні минулорічного сценарію формування газового конфлікту".

За розрахунками Максима Шеїна з Брокеркредитсервісу, від чергового зниження обсягів поставок Україні “Газпром” втратить $ 525-612 млн доходів тільки в I кварталі.

За матерiалами: “Коммерсант-Украина”

 

Оставайтесь в курсе событий.
Подписывайтесь на нас в социальных сетях.