Новости Экономика экономикакризис

Тінізація української економіки сягнула 60% - експерти

base article image

Тінізація економіки України в умовах фінансово-економічної кризи набула тотального характеру і оцінюється окремими експертами і дослідниками об'ємом до 60% ВВП, який має на сучасному етапі реальну загрозу національній безпеці держави.

Про це проінформували учені НАНУ в національній доповіді «Соціально-економічний стан України: наслідки для народу та держави».

«Можна констатувати фактичне завершення процесу реструктуризації тіньової економічної діяльності в масштабах держави. Ця діяльність стала такою, що становить його економіки. Вона обслуговує економічні і політичні інтереси певних впливових структур і ділових кіл», — відзначають учені.

Більшість експертів вважають, що 25—50% обороту приватних підприємств не відображені в документах бухгалтерського обліку (тіньовий оборот). Рівень відходу в тінь залежить від того, що це за підприємство, «хто за ним стоїть» і т.д. У більшості малих підприємств «тінь» може сягати 80—90%.

На думку незалежних експертів, найпоширенішими видами тіньової діяльності є: оптимізація податків, проституція, торгівля наркотиками, праця нелегальних мігрантів, азартні ігри. До поширених видів тіньової діяльності відносяться також незаконне повернення податку на додану вартість, зарплати «в конвертах».

У доповіді наголошується, що тіньовий оборот також присутній в таких сферах діяльності: торгівля (80%), будівництво (66%), нерухомість (60%), гральний бізнес (53%), громадське харчування (53%), засоби масової інформації (53%), транспорт і перевезення (46%). У торгівлі підакцизними товарами значну частку складають невраховані об'єми тютюнових, лікерогорілчаних і інших виробів.

Достатньо високий рівень корумпованості в сферах, що здійснюють постачання енергоносіїв, землевідведення під будівництво, операції з комерційною нерухомістю (оренду) і приватизацію державного майна. Тут існує значний розрив між ринковими і «відпускними» цінами на «продукцію» і, відповідно, можливість отримання надприбутків, що є джерелом хабарництва і «відкатів», з якими більше всього фірм працюють в будівництві (91%), торгівлі (75%), сфері нерухомості (75%), сільському господарстві (58%), енергетиці (58%).

За матеріалами: «Дело»

 

Загрузка...

Оставайтесь в курсе событий.
Подписывайтесь на нас в социальных сетях.