Новости Экономика экономикавалюта

Експерт: наявність чотирьох різних курсів валют розбалансовує економіку

base article image

Вітчизняна економіка отримує чотири різні стимули на валютному ринку, оскільки на сьогоднішній день Національний банк використовує чотири курси: офіційний, готівковий, аукціонний курс НБУ і міжбанківский валютний курс. Про це заявив директор Департаменту макроекономічного прогнозування Міністерства фінансів України Володимир Парнюк під час чергової дискусії учасників Фінансового прес-клубу, організованого за підтримки «Дзеркала тижня».

«Фактично економіка в один і той самий момент отримує чотири різні стимули. Хіба можна в такій економіці зводити баланс?» — наголосив він.

«Так, імпортер ввозить і фактично формує свої податкові зобов’язання за офіційним курсом. Витрати імпортера формуються за курсом продажу валюти на міжбанківському ринку, який, як правило, є вищим за офіційний курс. Тобто, внаслідок такої курсової політики доходи імпортерів для цілей оподаткування занижуються, а витрати, навпаки, завищуються. Тоді як доходи експортера формуються за курсом продажу валюти на міжбанківському ринку і для цілей оподаткування прибутку підприємств виявляються вищими, ніж у імпортера. Ця різниця у підходах не тільки зменшує дохід держави, але й створює переваги для імпортера порівняно з експортером», — пояснив чиновник.

«Інший приклад — це вплив валютного курсу на обслуговування державного боргу. Відповідно до чинного порядку зовнішній борг обліковується за офіційним курсом. Але валюта для його погашення та обслуговування закуповується на міжбанківському ринку, тобто за вищим курсом. Для покриття цієї різниці необхідно передбачати додаткові кошти у бюджеті», — додав він.

Ще один аспект діяльності підприємств, де використовується ще один курс, — це відрядження за кордон, підкреслив Парнюк.

«Розвиток зовнішньоекономічної діяльності неможливий без відрядження фахівців за кордон. Для таких відряджень підприємства закуповують валюту за готівковим курсом. Населення також формує свої валютні заощадження за цим курсом. В результаті такої курсової політики домашні господарства, підприємства та держава по-різному оцінюють власні активи у один і той же момент часу», — зазначив чиновник.

Парнюк переконаний, що бізнес у такій ситуації повинен поставити питання про уніфікацію курсу.

«Тут яка правильна позиція? Мені здається, що треба зближувати ці курси. До речі, це рішення не потребує законодавчих актів, і тут Національний банк має здійснювати дуже швидку, ефективну і зрозумілу усім політику», — підсумував чиновник.

За матеріалами: «Дзеркало тижня»
 

Оставайтесь в курсе событий.
Подписывайтесь на нас в социальных сетях.