Новости Экономика промышленностькризисукраина

Українська промисловість виходить із кризи

base article image

Промисловість виходить на стабільні темпи зростання виробництва - у січні вони досягли 11,8%.

Як вважають експерти, такий високий результат разом з прискоренням динаміки у транспорті і сільському господарстві дозволив економіці за підсумками січня вийти у плюс.

Але прискорення виробництва могло бути й більшим, зважаючи на його рекордний спад рік тому.

Уже третій місяць поспіль промисловість демонструє незначне зростання виробництва - у січні на 11,8% щодо аналогічного періоду минулого року, повідомив Держкомстат. У листопаді підприємства поліпшили показники на 8,6%, а в грудні - на 7,4%.

У Мінекономіки вважають це доказом виходу промисловості з кризи, адже зростання в січні значно перевищує середні темпи у 2000-2008 роках. Нагадаємо, в перший місяць 2009 року виробництво впало на рекордні за рік 33,8%.

Лідерами нарощування виробництва в січні (рік до року) стали хімія і нафтохімія (+29,5%), металургія (+26,6%) та машинобудування (+22,3%). Спад зафіксовано тільки в харчовій галузі (-2%), деревообробці (-1,6%) і поліграфії (-1,1%), зазначило видання.

У порівнянні з груднем 2009 року виробництво знизилося на 12,5% внаслідок припинення роботи підприємств на час новорічних свят. Завдяки сильним морозам наростили обороти сфери виробництва та розподілу електроенергії, газу та води (3,5%). Спад у металургії становив всього 5,4%.

"Ситуація в галузі парадоксальна: попит на метал є, і ціни на нього зростають. Ймовірно, зростання виробництва буде спостерігатися за підсумками лютого, - сказав заступник голови правління Маріупольського меткомбінату ім. Ілліча Сергій Матвієнков. - Але темпи зростання світового виробництва не підтверджують такого підвищення попиту на метал, його штучно створюють трейдери. Тому ми побоюємося різкої корекції".

Падіння виробництва устаткування на 17,7% викликано стагнацією споживчого ринку. "У нас істотне зростання поставок у країни Європи, поступово зростають обсяги експорту до Росії і Середньої Азії, але на українському ринку ми спостерігаємо різкий спад попиту, пов'язаний зі зниженням купівельної спроможності громадян", - говорить президент групи Норд Валентин Ландик.

Зафіксоване у січні зростання промисловості дозволяє сподіватися на позитивну динаміку ВВП. "Якщо негативні показники будівництва (24,1%) і роздрібної торгівлі (-5,5%) створювали побоювання, що ВВП в січні знову буде негативним, то збільшення показників виробництва, транспорту та сільського господарства дає підстави очікувати в січні зростання ВВП у межах 8,5-9%", - зауважує керівник групи радників голови НБУ Валерій Литвицький. Показники транспорту покращилися на 17,4%, сільського господарства - на 5,4%.

"Січневе зростання ВВП, перше за 14 місяців, - це, безумовно, позитивний показник, що означає поступовий вихід з кризи. Однак, виходячи зі спаду економіки на початку 2009 року, ми чекали, що зростання на початку цього року буде більшим", - додав експерт.

За матерiалами: Комерсант -Україна

 

Оставайтесь в курсе событий.
Подписывайтесь на нас в социальных сетях.