Новости Экономика экономикапромышленность

Українська промисловість в березні зросла на 16%

base article image

Завдяки поліпшенню зовнішнього попиту у промисловості спостерігаються швидкі темпи відновлення - в березні обсяг виробництва збільшився на 16,2%.

Однак, як говорять учасники ринку, подальшій відбудові промисловості заважає стагнація внутрішнього ринку. За їх оцінками, про стабільне зростання виробництва можна буде говорити лише через кілька місяців.

У березні українська промисловість збільшила обсяги виробництва на 16,2% до лютого поточного року і на 13,8% - до березня минулого року, підрахували в Держкомстаті. Спад до лютого показали лише видобуток енергетичних корисних копалин (-5,9%) і виробництво та розподілення електроенергії, газу та води (-6%).

Найбільше зростання зафіксовано у сфері виробництва коксу та продуктів нафтопереробки (25,6%). "Українські НПЗ виходять зі сплячки, готуючись до збільшення попиту на пальне. У березні було запущено Одеський НПЗ, поліпшили показники роботи західноукраїнські заводи", - зазначає заступник директора НТЦ Психея Геннадій Рябцев.

Темпи вище від середнього зафіксовано у всіх ключових галузях: металургійній (25,1%), машинобудівній (+22%), хімічній (19,3%) і харчовій (18,4%). Учасники ринку поки не вірять в стабільне відновлення зростання. "У лютому виробництво стояло, тому в березні і квітні галузь демонструє відновлення. Однак показовими будуть дані після травня. Ми побачимо: йдеться про відновлення або про невелику корекцію", - говорить президент індустріальної групи УПЕК Анатолій Гіршфельд. "Внутрішній попит залишається дуже низьким, і ми побоюємося волатильності зовнішніх ринків, - додав голова правління концерну Стирол Микола Янковський. - Тим більше з наближенням літа попит на добрива падає, і ймовірність зниження цін дуже велика".

Повільне відновлення внутрішнього ринку гальмує і розвиток харчової промисловості, яка, незважаючи на зростання в березні на 18,4%, за підсумками кварталу показала плюс всього 1,1%. "Після провального січня завдяки поліпшенню попиту в лютому та березні за підсумками кварталу нам вдалося збільшити зростання виробництва на 10%. Але ситуація на ринку не дозволяє говорити про продовження значного поліпшення попиту", - наголошує заступник генерального директора ЗАТ Чумак Олександр Таранишин.

У цілому промислове виробництво в I кварталі зросло на 10,8% (у I кварталі 2009 року падіння склало 31,8%).

Позитивну динаміку продемонстрували також сільське господарство (+5,3%) і транспорт (+12,4%). Досі не можуть вийти з кризи будівництво (-21,4%) і роздрібна торгівля (-3,1%). За словами директора Інституту економіки та прогнозування НАН України Валерія Гееца, дані Держкомстату підтверджують, що українська економіка розвивається за базовим сценарієм. "За підсумками I кварталу ми бачимо пожвавлення зовнішнього попиту і позитивну динаміку галузей, які від нього залежать.

Водночас, відновлення внутрішнього попиту відбувається з великим лагом. Якщо ця тенденція не зміниться, до кінця року ми вийдемо на зростання ВВП в межах 4%, що, на мій погляд, є дуже хорошою базою для відновлення економіки в 2011 році", - зауважив він. Проект держбюджету на 2010 рік передбачає річне зростання ВВП на 3,7%.

За матеріалами: “КоммерсантЪ-Украина”.

 

Оставайтесь в курсе событий.
Подписывайтесь на нас в социальных сетях.