Новости Экономика украинароссиягаз

Вигода України від газових домовленостей з Росією є втричі меншою?

base article image

Вигода України від газових домовленостей з Москвою є в три рази меншою, ніж обіцяв Президент Віктор Янукович.
 
Виявляється, що базові ставки ціни на газ для Європи та України різні. Ціна на газ після харківських домовленостей дозволяє заощадити "Нафтогазу" всього лише 1-1,5 млрд. доларів, якщо б Україна платила за газ за європейськими цінами і без знижок.

Але це ніяк не 4 млрд. доларів економії, про які говорив глава держави. За його підрахунками, щороку сума компенсації за газ буде становити близько $ 4 млрд. А за 10 років — термін дії контрактів між "Нафтогазом" і "Газпромом" - цифра сягне близько $ 40 млрд. (за умови, що Україна щорічно буде закуповувати 36,5 млрд. куб. м., а його ринкова ціна залишиться незмінною — $330 за тис. куб. м).

Натомість, як підрахували російські експерти, якщо б "Газпром" повівся з "Нафтогазом", як з німецькою «E. On» або італійською «Eni», у грошах Україна б програла не на багато.

Минулого року в "Нафтогазу" була 20%-ва знижка до формули ціни, з 1 квітня цього року — пільгове мито; у підсумку загальні витрати на російський газ складуть $15,3-15,8 млрд. за 2009-2010 роки, відзначив директор «East European Gas Analysis» Михайло Корчемкін і аналітик Банку Москви Денис Борисов.

Якби в контракті з "Нафтогазом" була інша базова ставка — $360-378, як для найбільшого покупця в Європі, то без інших знижок витрати за два роки склали б майже $16,8 млрд, додали вони. Отже, виграш України — $ 1-1,5 млрд.

При цьому президент Фонду національної енергетичної безпеки Костянтин Симонов підкреслив, що статус таких пільг хиткий: Росія пропонує все нові "компенсатори" своєї щедрості, наприклад, об'єднати "Газпром" з "Нафтогазом".

За матеріалами: Дело
 

Загрузка...

Оставайтесь в курсе событий.
Подписывайтесь на нас в социальных сетях.