Новости Экономика землямораторий

Мораторій на продаж землі гальмує розвиток українського АПК — експерт

base article image

Мораторій на продаж землі гальмує розвиток українського агропромислового комплексу.

Таке переконання висловив у коментарі кореспонденту ГолосUA експерт з питань АПК Володимир Коновальчук.

“Багато говорилося про потребу створення цивілізованого ринку землі сільськогосподарського призначення, але його досі немає. На мою думку, це суттєво стримує розвиток сільського господарства, бо інвестори не йдуть. Є певні великі агрокомпанії, які орендують землю, але це створює зовсім інші ініціативи. Коли люди не володіють землею, вони намагаються з неї витиснути набагато більше за короткий проміжок часу, і не зацікавлені якісь інвестиції туди вкладати. Це можна порівняти з орендою квартири — коли ви нею не володієте, у вас зовсім інші ініціативи стосовно її ремонту”, - сказав він.

На думку В. Коновальчука, вільному продажу землі перешкоджають певні побоювання. “Чому так відбувається? У мене думка, що одні просто не розуміють, думають, що от прийдуть і скуплять землю невідомо хто. Але навіть якщо її і скуплять, її з собою не вивезуть. А інші люди, мабуть, просто не хочуть — вони можуть мати цю землю за копійки, якимись напівлегальними шляхами, і їм це вигідно”, - вважає він.

У результаті такого стану речей, наголосив фахівець, селяни недоотримують нормальну ціну за землю. “Якби у нас був ринок, ціна землі була би трошки іншою, ніж вона є зараз”, - підкреслив він.

Це, на думку В. Коновальчука, породжує й інший негативний ефект. “За рахунок того, що фермер не може дати у заставу нічого, крім власного врожаю, у нас нормально не розвивається сільськогосподарське кредитування. 2009 рік був проблемним для всіх, але фермери не могли взяти кредит під нормальні відсотки навіть і у 2007 році, коли кредитувалися усі інші сектори, і у 2008. Тому часто банки не хотіли працювати із сільгоспвиробниками”, - сказав він.

Однак, за словами експерта, сільське господарство України є потенційно сильною галуззю економіки, чи не єдиною, яка практично не постраждала під час кризи. “Під час кризи 2009 року у нас єдиний сектор, який не постраждав, а, фактично, зійшов на нуль — це був АПК. Там було зростання у 0,1%. Це на фоні того, що загальне падіння ВВП складало більше 10%”, - повідомив Володимир Коновальчук.

Нагадаємо, 22 грудня 2009 року Верховна Рада України подовжила мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення до 2012 року.

І. Носальська
 

Загрузка...

Оставайтесь в курсе событий.
Подписывайтесь на нас в социальных сетях.