Новости Экономика газпромгтс

Контроль «Газпрому» над українською ГТС надасть можливість Росії створювати дефіцит газу в Європі - експерт

base article image

У разі цілковитого контролю «Газпрому» над українською ГТС, що зробить її повністю непрозорою для третьої сторони — європейського споживача, РФ одержить можливість генерувати штучні дефіцити газу на європейських ринках під прикриттям технічних проблем на одному з напрямків.

Таку думку у статті для «Дзеркала тижня» висловив директор енергетичних програм центру «Номос» Михайло Гончар.

За словами експерта, стосовно України такою «технічною проблемою» може стати скорочення об'ємів транзиту через її ГТС нижче за критичну відмітку (менше 60 млрд. кубометрів газу), що призведе до його переривання. У цьому випадку, констатує Гончар, поставки всіма іншими маршрутами не компенсують припинення поставок через Україну.

«Таким чином, «раптово» може виникнути, за нашими оцінками, майже 37-відсотковий дефіцит газу, який «Газпром» заповнюватиме за рахунок автоматично зростаючих у ціні спотових поставок із ПСГ на території Європи через Центрально-Європейський газовий хаб в австрійському Баумгартені, 50% якого він придбав у компанії OMV», — зауважив Гончар.

За його словами, усе це актуалізує необхідність прозорості руху газових потоків. Експерт переконаний, що інформація по фізичних показниках руху газових потоків в режимі он-лайн має бути доступна із вхідних/вихідних ГТС на всіх без винятку маршрутах в форматі трьох «постачальник — транзитер — споживач».

«В ідеалі, пропонована система повинна мати не корпоративну юрисдикцію. Все, що потрібно від корпоративного рівня, — це згода на впровадження такої системи як наслідок міжнародних домовленостей і виконання зобов’язань згідно з розробленим і взаємопогодженим міжнародно-правовим документом», — підкреслив він.

 

Оставайтесь в курсе событий.
Подписывайтесь на нас в социальных сетях.