Новости Экономика деньги банки

Обсяг грошей населення в українських банках зріс на 14%

base article image

За перше півріччя 2010-го обсяг коштів населення в українських банках виріс на 29,4 млрд. грн. - до 243,0 млрд. грн., що на 14% більше, ніж на початок року.

Лідером зростання в абсолютних величинах став “ПриватБанк”. Найбільша фінансова установа країни за півроку збільшила свій депозитний портфель фізосіб відразу на 10,8 млрд. грн. Для порівняння - наступні за ним у рейтингу найактивніших збирачів грошей населення п'ять банків у сумі змогли наростити свої портфелі на 9,1 млрд. грн.

Активному зростанню коштів населення в банках не завадило істотне зниження депозитних ставок, яке стартувало у квітні-травні. У цілому від початку року дохідність за гривневими вкладами впала на 3-5 процентних пункти - до 14-17% річних (залежно від терміну), по валютних - на 2-4 процентних пункти - до 5-8%.

Банкіри запевняють, що зниження депозитних ставок продовжиться і до кінця року вони можуть впасти ще на 2-3 процентних пункти. За словами головного економіста відділу депозитних продуктів “ОТП Банку” В'ячеслава Фоменко, така тенденція буде спостерігатися доти, доки банки не повернуться до активного кредитування.

У “ПриватБанку” вчора не змогли відповісти на запитання, чим викликана настільки активна діяльність фінустанови на ринку депозитів фізосіб, пославшись на те, що не встигають підготувати коментар. Експерти пояснюють небачене зростання депозитного портфеля тим, що на відміну від своїх колег, “ПриватБанк” уже почав активно кредитувати корпоративний сектор, правда, акцент при цьому робиться на “близькі” фінустанові підприємства. ““ПриватБанк” досить активно відроджує кредитування і фінансує проекти групи “Приват””, - розповів заступник голови правління банку “Контракт” Павло Крапівін.

Є серед українських фінустанов і такі, які не особливо мають потребу в грошах населення. Найбільший відтік депозитів фізосіб в першому півріччі припав на проблемні “Родовід Банк” (-2,74 млрд. грн., або 38,7%) і банк “Надра” (-1,14 млрд. грн., або 16,6%).

З меншим мінусом в графі “кошти фізосіб” закінчили півріччя “Правекс-Банк” (-13,5%), “Райффайзен Банк Аваль” (-6,5%) і “ОТП Банк” (-2,4%). Правда, окремі банкіри запевняють, що, судячи з останнього місяця-двох, відтік грошей населення припинився. “У нас зменшення портфелю в липні не спостерігалося, він навіть зріс на 0,2%”, - сказав головний економіст відділу депозитних продуктів “ОТП Банку” В'ячеслав Фоменко.

Зростання вкладів фізосіб по системі в цілому учасники ринку пояснюють відродженням довіри населення до українських фінустанов. Щоб повернути таку довіру, банкіри були щедрі, як ніколи: деякі фінустанови залучали депозити в гривні під 20-25% річних навіть на вклади терміном 1 місяць.

На жаль для вкладників, посткризова щедрість банкірів була нетривалою. Починаючи з весни прибутковість по внескам стрімко падала. За даними компанії “Простобанк Консалтинг”, з початку року ставки за депозитами на місяць у гривні знизилися на 5,8 п.п., у доларі - на 4,1 п.п. Вклади строком на 1 рік стали дешевшими на 5,7 п.п. в гривні і на 3,8 п.п. в доларі, знизившись до 15,28% і 7,57% річних відповідно.

Прибутковість депозитів буде і далі знижуватися, впевнені експерти. “Ставки до жовтня будуть падати. Якщо сьогодні середньозважена ставка за річним депозитом складає 18%, то ми цілком імовірно дійдемо до рівня 14-15%. Це реальна вартість грошей”, - вважає директор департаменту роздрібного кредитування банку “Фінанси та Кредит” Ігор Шевченко. У “ВТБ Банку” прогнозують стабілізацію ставок за депозитами на рівні 15-16% у гривні, 7-8% в доларах і 3-4% у євро.

Отримані від населення ресурси банкіри використовують по-різному: одні замінюють ними більш дорогі пасиви, залучені раніше, інші - кредитують корпоративний сектор, треті - потихеньку відроджують роздрібне кредитування. “Гроші банки залучають, щоб кредитувати корпоративний сектор, живе карткове кредитування, у деяких банків є проблеми з ліквідністю, комусь потрібно віддавати борги Нацбанку або зовнішнім кредиторам”, - сказав директор департаменту роздрібного кредитування банку “Фінанси та Кредит” Ігор Шевченко.

За матеріалами: Дело
 

Загрузка...

Оставайтесь в курсе событий.
Подписывайтесь на нас в социальных сетях.