Новости Экономика реакторстроительство

Добудова реакторів ХАЕС має коштувати менше заявлених 5-6 млрд доларів - експерт

base article image

Добудова третього і четвертого реакторів Хмельницької атомної електростанції (ХАЕС) повинна коштувати менше заявлених російською стороною 5-6 мільярдів доларів. Таку думку у своїй статті для «Дзеркала тижня» озвучив колишній уповноважений президента України з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський.

За його словами, добудова блоків ХАЕС має коштувати менше, ніж будівництво нових з нуля. При цьому, як нагадав Соколовський, саме цей аргумент став визначальним у виборі переможця тендера, який виграла російська компанія «Атомстройескпорт».

«Виходить же навпаки. Добудову 60% хмельницьких блоків (реактори розроблені у 90-х роках) росіяни оцінюють у 5-6 мільярдів доларів, тоді як будівництво з нуля під ключ першої черги з двох російських подібних реакторів ВВЕР-1000 на Тяньванській АЕС у Китаї коштувало 3 мільярди. А будівництво у Тяньвані другої черги такої ж потужності — лише 1,7 мільярда», — відзначив експерт.

Таким чином, пише Соколовський, якщо російська сторона наполягає на 5-6 мільярдах доларів, то весь проект оцінюється нею у 8-10 мільярдів, що однозначно невигідно Україні.

«Знову напрошується запитання: чому росіяни «по-братськи» хочуть «сплавити» одне і те ж нам в рази дорожче, ніж, наприклад, китайцям? Схоже, як з газом: комусь «по-партнерськи», а українцям дорожче за все», — зазначив він.

При цьому експерт зазначив, що за 5-6 мільярдів доларів в Україні можна було б реалізувати західний проект з нуля під ключ із частковим розміщенням замовлень на українських підприємствах. Наприклад, з реакторами АР-1000 від Westinghouse або південнокорейськими APR-1400 компанії Korea Electric Power Corporation, які на сьогоднішній день вважаються найбільш досконалими і безпечними.

«Так, на АЕС Саньмень у Китаї за 5,8 мільярда доларів будуються з нуля під ключ два американських блоки з реакторами АР-1000 (найновіша розробка) такої ж потужності, як і російські на ХАЕС (жартома можна запитати: чи купує хтось російські авто «Лада» за ціною американського «Кадилака»?)», — пише експерт.

За матеріалами: "Дзеркало тижня"

 

Оставайтесь в курсе событий.
Подписывайтесь на нас в социальных сетях.