Новости Экономика сотзерно

Квоти на експорт зерна: Україна може потрапити під санкції країн СОТ

base article image

Мінекономіки оприлюднило проект постанови про введення квот на експорт зерна з України. Експортери просять не поспішати з обмеженнями. Крім того, претензії можуть виникнути у СОТ.

Постанову про введення квот на експорт зерна з України мають ухвалити наступного тижня. Уряд хоче обмежити вивіз зернових з України, аби стабілізувати ціни на внутрішньому ринку. Експортерам буде дозволено продавати за межі України до півтора мільйона тонн пшениці, мільйон тонн ячменю та 10 тисяч тонн жита. Обґрунтовують запровадження таких квот несприятливими погодними умовами під час дозрівання та збирання зернових. Вступити в силу обмеження має з першого вересня цього року і триватиме до 31 грудня.

Українська зернова асоціація обурена такими квотами, адже за їхніми підрахунками Україна здатна експортувати 15 мільйонів тонн зернових. Уже нині в портах пролежує більше півтора мільйона тонн зернових, призначених для відправлення за кордон, стверджують в асоціації. Тому експортери просять принаймні відтермінувати обмеження на вивіз зерна.

Експерт аграрних ринків Українського клубу аграрного бізнесу Роман Сластьон переконаний, що претензії експортерів виправдані. «Це квоти, які будуть стримувати наш експорт, бо потенціал значно більший. Принаймні якщо вірити статистиці, ми зберемо 40 мільйонів тонн зернових. Тоді експортні можливості України в межах 15-17 мільйонів тонн зернових», - наголошує Сластьон.

За його словами, такі занижені квоти свідчать лише про те, що продовольчого зерна в Україні буде значно менше, аніж прогнозувалося, і з введенням квот уряд хоче стримати ціни на хліб. Утім, на переконання аналітика, краще було б субсидувати хлібопекарів, оскільки через експортне обмеження постраждають сільгоспвиробники і дотувати їх дуже складно.  

Крім того, експерти зауважують, що Україна має переконати СОТ, що обмеження експорту зернових загрожує національній безпеці країни. Якщо обґрунтування будуть не переконливі, то Україні загрожують штрафні санкції, кажуть фахівці. Світова організація торгівлі, до якої Україна приєдналася більше двох років тому, дозволяє обмеження експорту лише у випадку загрози національній безпеці, пояснив Deutsche Welle економіст Національного інституту стратегічних досліджень Дмитро Покришка.  

За його словами, ймовірна нестача зернових в Україні через несприятливі погодні умови стосується саме продовольчої безпеки, до чого може апелювати уряд, переконаний експерт. Він упевнений, що квотування на експорт зернових викличе незадоволення іноземних торгівельних партнерів, однак українська сторона може використати своє суверенне право застосувати експортні обмеження.

«Український уряд має чітко пояснити також торгівельним партнерам, чому він вдається до таких заходів, - каже експерт. - Тому що дуже часте застосування експортних обмежень викличе негативну реакцію країн-партнерів. Але коли справді є проблеми з урожаєм, зростають ціни на продукти, то можна застосовувати такі заходи». Дмитро Покришка наполягає, аби український уряд чітко прорахував, наскільки позитивний ефект від запровадження квот на зернові буде більшим за можливі втрати у співпраці з партнерами.

За матеріалами: Deutsche Welle 

Загрузка...

Оставайтесь в курсе событий.
Подписывайтесь на нас в социальных сетях.