Новости Экономика тарифыросукрэнергонафтогаз

Тарифні ставки за контрактом РУЕ і «Нафтогазу» жорстко зафіксовані

base article image

Тарифні ставки за контрактом про об'єми і умови закачування природного газу в підземні сховища, його зберігання, відбору і транспортування в 2005—2030 роках, який був укладений між «РосУкрЕнерго» і «Нафтогазом», є жорстко фіксованими і встановлюються не через формулу, а тільки шляхом внесення змін до документа за взаємною згодою сторін. Про це в статті  пишуть експерти центру «Номос» Михайло Гончар і Максим Алінов, аналізуючи документ, який є в розпорядженні редакції газети.

Контракт №14/935-3/04 про об'єми і умови закачування природного газу в підземні сховища, його зберігання, відбору і транспортування в 2005—2030 роках був підписаний між НАК «Нафтогаз Україні» і РУЕ 29 липня 2004 року (далі — контракт 3/04). Стокгольмський арбітражний суд у своєму рішенні від 8 червня 2010 року визнав цю угоду дійсною і обов'язковою для сторін «на даний момент».

Як зазначають експерти, тарифні ставки за контрактом є жорстко фіксованими і встановлюються не через формулу, а тільки шляхом внесення змін до документа за взаємною згодою обох сторін.

«Контракт 3/04 не передбачає того, що є стандартним компонентом будь-якого довгострокового контракту в газовій галузі, — формули та об’єктивної базисної ціни, із допомогою яких тарифи могли б об’єктивно, швидко і в обов’язковому порядку коригуватися», — повідомляють Гончар і Алінов.

За контрактом РУЕ зобов'язалася щорічно передавати «Нафтогазу», а НАК— приймати для закачування, зберігання, відбору з підземних сховищ газу (ПСГ) і транспортування газ в об'ємі до 10 мільярдів кубометрів. У січні 2006 року даний об'єм «блакитного палива» був збільшений до 15 мільярдів кубометрів щорічно. Таким чином, весь контрактний об'єм міг би скласти до 385 мільярдів кубометрів.

Водночас ставка плати за транспортування 1000 кубометрів газу на 100 кілометрів була спочатку встановлена на рівні 1,09375 долара, а надалі підвищена: у січні 2006-го — до 1,6 долара, в 2007 році — до 1,7 долара.

Тариф з закачування, зберігання і відбору газу був спочатку встановлений на рівні 2,25 долара за 1000 кубометрів за щорічний період зберігання, з яких 0,56 долара, — закачування, 1,13 долара — зберігання, 0,56 долара — відбір. У 2007 році даний тариф був збільшений до 6,06 долара.

Як зазначають експерти, згідно з даними Національного газового союзу України тариф з закачування, зберігання і відбору газу, що діє в країнах ЄС на момент укладення контракту 3/04, складав 24—25 доларів, тобто перевищував аналогічний тариф для РУЕ більш ніж у 10 раз.

За матеріалами: Дзеркало тижня
 

Загрузка...

Оставайтесь в курсе событий.
Подписывайтесь на нас в социальных сетях.