Новости Экономика росукрэнергогазукраина

Експерти: Український газовий ринок наразі є для РУЕ більш прибутковим, ніж європейський

base article image

Український газовий ринок на даний момент є для компанії «РосУкрЕнерго» більш прибутковим, ніж європейський. Про це в статті пишуть експерти центру «Номос» Михайло Гончар і Максим Алінов.

До такого висновку вони прийшли, аналізуючи підписаний у 2004 році контракт №14/935-3/04 між НАК «Нафтогаз Україні» і РУЕ про об'єми і умови закачування природного газу в підземні сховища, його зберігання, відбору і транспортування в 2005—2030 роках. Стокгольмський арбітражний суд у своєму рішенні від 8 червня 2010 року визнав цю угоду дійсною і обов'язковою для сторін «на даний момент».

Як відзначають Гончар і Алінов, ймовірно, що в разі отримання від «Нафтогаза» 12,1 мільярда кубометрів газу за рішенням Стокгольмського арбітражу РУЕ буде схильна реалізувати цей об'єм на внутрішньому ринку України її промисловим споживачам.

Справа в тому, кажуть експерти, що затверджений НКРЕ граничний рівень ціни «блакитного палива» для промислових споживачів складає з 1 серпня 2010 року 2187,2 грн., або близько 277 дол., за 1000 кубометрів (без урахування ПДВ, цільової надбавки, тарифів на транспортування, розподіл і постачання газу).

Це майже удвічі більше ціни, за якою РУЕ раніше придбала газ у «Газпрому», — 154,5 долара. Водночас російська компанія продає газ, наприклад, в Німеччину за ціною 150—155 доларів, в Естонію — 235-240 доларів.

«Тобто на даний момент український газовий ринок є більш прибутковим, аніж газові ринки в ЄС. Але ж на європейські ринки газ ще потрібно доставити, що означає чималі додаткові витрати», — пишуть Гончар і Алінов.

Вони також зазначають, що з технічних причинах РУЕ не зможе вивезти газ з України на експорт в ЄС без згоди «Газпрому», який контролює газовимірювальні станції на пунктах виходу з країни. А російському монополістові навряд чи потрібний конкурент з 12,1 мільярдів кубометрів газу на європейському ринку, на якому його позиції помітно похитнулися, додають Гончар і Алінов.

Окрім того, експерти запевняють, що у разі реалізації «блакитного палива» в Україні на руку «РосУкрЕнерго» будуть положення пунктів 5.10 і 5.12 контракту 3/04. «При продажі газу, що належить РУЕ і перебуває в ПСГ, українським покупцям послуги із транспортування газу в ПСГ і від ПСГ, а також із зберігання та відбору газу оплачують... ні, не РУЕ як замовник за Контрактом 3/04, а українські покупці», — пишуть Гончар і Алінов.

Таким чином, РУЕ має можливість заощадити на витратах на транспортування і зберігання газу і за рахунок цього збільшити свій прибуток від продажу газу українським споживачам.

За матеріалами: Дзеркало тижня
 

Оставайтесь в курсе событий.
Подписывайтесь на нас в социальных сетях.