Новости Экономика заводпрокуратура

В російського мільярдера хочуть забрати Запорізький алюмінієвий комбінат

base article image

Генпрокуратура України добивається повернення в держвласність найбільшого вітчизняного виробника алюмінію - Запорізького алюмінієвого комбінату (ЗалК) через невиконання інвестиційних зобов'язань нинішнім власником О. Дерипаскою. Йому ж підконтрольний алюмінієвий гігант - «РусАл» (входить до трійки найбільших виробників алюмінію у світі).

Рішення про націоналізацію підприємства може бути прийняте вже в жовтні. За інформацією видання “Дело”, Господарський суд Києва в наступному місяці розгляне позов Генеральної прокуратури про повернення ЗАлКу Фонду держмайна. Генпрокуратура вимагає визнати недійсними договори про продаж 68% акцій підприємства компаніям, підконтрольним російським бізнесменам на чолі з О. Дерипаскою. Оскаржується продаж акцій як російському «АвтоВАЗ-Інвесту» Віктора Вексельберга в 2001 році, так і подальший їхній перепродаж у 2006-му кіпрській “Velbay Holdings Ltd”, підконтрольній О. Дерипасці. Покупцям ставиться невиконання інвестзобов'язань.

Конфлікт «РусАла» з українськими чиновниками не обмежується судовими позовами.

Нагадаємо, уряд ще й досі не надав підприємству пільгових тарифів на електроенергію, через що собівартість продукції комбінату вища, ніж у конкурентів, що негативно позначилося на його фінансовому становищі. Це призвело до того, що протягом останніх двох років ЗАлК працює собі в збиток, і ситуація продовжує погіршуватися щороку. Так, в 2008 році негативний фінансовий результат діяльності підприємства склав 356 млн. грн., А в 2009-му - 487 млн. грн. Виріс за останній рік на 356 млн. грн. - до 950 млн. грн. - і загальний борг комбінату.

Далекі від задовільних і виробничі показники підприємства. Зокрема виробничі потужності комбінату дозволяють йому випускати близько 113 тис. тонн алюмінію на рік. Проте минулого року було вироблено всього 50 тис. тонн. У цьому ж році з чотирьох плавильних агрегатів працює тільки один.

Прокуратура вимагає скасування результатів приватизації виробника алюмінію через невиконання умов договору купівлі-продажу з боку інвестора. Так, при первісній продажу комбінату ставилася умова, за якою російська сторона брала на себе зобов'язання щодо погашення у повному обсязі боргів з іноземних позик. Однак, за твердженням прокуратури, зроблено це не було. Зокрема, прокуратура звинувачує інвесторів у тому, що вони не проводили виплат по кредиту, узятому комбінатом у 1997 році, коли ЗАлК знаходився ще в держвласності. Мова йде про 76 млн. дол., взятих на купівлю обладнання в Італії. Профінансував цей захід державний “Укрексімбанк”, з яким і мав повертати борг новий власник.

Однак, як зазначається у матеріалах розслідування (копією володіє “Дело”), нові власники обслуговувати цей кредит відмовилися. Як стверджує відповідач, незважаючи на те, що закуплене обладнання і було на балансі ЗАлКу при його продажу, воно було переведене до статутного фонду державного Заводу алюмінієвої фольги. Практично російські власники були зобов'язані платити за обладнання, якого вони так і не отримали. Цей пункт договору власники опротестували, і в 2006 році Київський госпсуд своєю постановою розірвав даний кредитний договір.

Тим не менше, на думку прокуратури, дане рішення суду і є підставою для розірвання загального договору про купівлю-продаж запорізького комбінату, так як комбінат відмовився платити за кредитом “Укрексімбанку”. А це було однією з основних умов приватизації. Першу спробу повернути ЗАлК Фонду держмайна Генпрокуратура зробила ще в 2008-му. Однак через затягування справи в судах різної інстанції, по суті, воно буде розглянуто тільки в наступному місяці.

Варто відзначити, що навіть якщо рішення буде прийнято не на користь «РусАла», у О. Дерипаски залишаються шанси зберегти контроль над підприємством. Річ у тім, що Генпрокуратура опротестовує право володіння підконтрольних О. Дерипасці компаній на 68% акцій запорізького підприємства. А всього наразі «Русалу» належить 98% цінних паперів ЗАлКу. Це означає, що решту 30% дають можливість російському бізнесменові блокувати прийняття невигідних для себе рішень на зборах акціонерів комбінату, таких наприклад, як зміна керівництва.

Довідка: Об'єднана компанія «Російський Алюміній» («РусАл») є третім по величині виробником алюмінію в світі (10% світового виробництва). Створена компанія була в 2000 році Олегом Дерипаскою, в березні 2007-го відбулося злиття «РусАла» з Сибірсько-уральській алюмінієвій компанією («СУАЛ») Віктора Вексельберга і глиноземних активів швейцарського трейдера Glencore. В Україні об'єднана компанія володіє Запорізьким алюмінієвим комбінатом і Миколаївським глиноземним комбінатом.
 

Оставайтесь в курсе событий.
Подписывайтесь на нас в социальных сетях.