Новости Экономика зерноквоти

Уряд планує заробити на квотах на зерно мільярд

base article image

Сьогодні на засіданні уряду українські чиновники будуть вирішувати, як поділити 3,5 млн. тонн квоти на експорт зерна.

Про це пише видання “Дело”.

Віце-прем'єр Борис Колесніков виступає за продаж квоти на аукціоні, що поповнить бюджет мінімум на 0,5 млрд. грн. Профільний віце-прем'єр Віктор Слаута відстоює протилежний механізм — розподілу квот пропорційно тому обсягу, який компанії вивезли в минулому сезоні (історичний принцип). Такий механізм більш вигідний для агровиробника і провідних зернотрейдерів. Нагадаємо, що уряд прийняв рішення про обмеження експорту зерна. Воно набуде чинності на цьому тижні і буде діяти до кінця року. 

Провідні компанії-зернотрейдери виступають категорично проти продажу квот на експорт на аукціоні. Річ у тім, що на топ-10 експортерів припадає понад 60% загального обсягу експорту зерна з України, і якщо розподіл квот буде проходити за історичним принципом, саме ці компанії отримають право на вивезення зерна. У цій ситуації у виграші буде в першу чергу “Нібулон”, на який припало 24% від усього вивезеного в сезоні 2009/2010 зерна. Також істотну квоту отримають “Кернел-Трейд” і Glencore. “Звісно, нашій компанії більш вигідний історичний метод поділу квоти — він більш прозорий, справедливий, згідно цього принципу кожен отримує по заслугах. Митниця дає дані про обсяги експорту за три останніх маркетингові роки, і пропорційно їм виводиться відсоток від квоти, - пояснив Валерій Куницький, начальник зовнішньоекономічного відділу компанії “Нібулон”. - Таким чином розподілялося 80% обсягу квоти, а інші 20% ділилися між новими компаніями, раніше не експортували зерно”. 

У разі продажу квот на аукціоні у виграші можуть виявитися невідомі на ринку компанії, які мають у своєму розпорядженні фінансовий ресурс, але не експортували зерно в минулих сезонах. Ця схема вигідна й державі. “Від розподілу квот на аукціоні в першу чергу виграє держава, яка зможе заробити на ньому гроші”, - відзначив аналітик ІК “Трійка Діалог Україна” Олександр Цепенда. Теоретично, аукціон вигідний і для Аграрного фонду, який вже кілька сезонів хоче вийти на зовнішні ринки. 

За підрахунками учасників ринку, продаж квот за стартовою ціною 10-35 дол. за тонну в залежності від культури міг би збагатити бюджет мінімум на 500 млн. грн. “Проте тут виникає питання, куди підуть ці 0,5-1 млрд. грн., виручені на аукціоні? - Поцікавився директор компанії “Гермес-Трейдінг” Юрій Скічко. - Ми хочемо розуміти прозорість цього механізму”. При цьому генеральний директор Українського клубу аграрного бізнесу Володимир Лапа зазначив, що можливість зловживань залишається при обох способах розподілу обсягів експорту. В Україні вже були прецеденти, коли квоту отримували маловідомі компанії, що не мають навіть достатнього обсягу зерна для вивозу. “З цієї точки зору було б краще, щоб до конкурсної комісії увійшли і зернотрейдери. Тоді рішення приймалися б відкрито”, - відзначив глава Союзу аграрних бірж України Борис Беренштейн. 

Україна стала третьою країною в Причорноморському регіоні, яка в цьому сезоні ввела обмеження експорту зерна. Раніше це зробили Росія і Казахстан, останній — в частині експорту круп і олійних культур. Інформація про обмеження експорту зерна з України вже спровокувала зростання світових цін на зерно. 


 

Загрузка...

Оставайтесь в курсе событий.
Подписывайтесь на нас в социальных сетях.