Новости Экономика алкогольакциз

Надмірне підвищення акцизного збору призвело до збільшення тіньового ринку виробництва алкоголю в Україні — Рахункова палата

base article image

 

У Рахункові палаті України застерігають уряд від надмірного збільшення ставок акцизного збору на алкогольні напої, оскільки він неминуче призводить до зменшення обсягів виробництва, тінізації, розгортання корумпованих схем, у результаті – суттєві недонадходження до бюджету.

 

Про це йдеться у сьогоднішній заяві Рахункової палати, передала прес-служба відомства.

 

Аудит Рахункової палати засвідчив, що в Україні досі не сформоване дієве правове поле регулювання виробництва, обігу, оподаткування та контролю за рухом алкогольних напоїв. “Поправки, які вносилися до законодавства, не забезпечують стабільності надходжень акцизного збору до бюджету. Та найголовніше – ці зміни не змогли перекрити схеми виготовлення фальсифікованої продукції тіньовими структурами. Зміна ставок збору протягом останніх трьох років відбувалася хаотично, без належного обґрунтування їхньої ефективності та з порушенням термінів прийняття”, - переконані у відомстві.

Алкогольна галузь наскрізь пронизана недоробками як у нормативній, так і управлінській площинах. Значна кількість горілчаної та винної продукції виробляється і реалізується поза належним обліком, а значить – поза законом, безконтрольно, - підкреслив на Колегії Голова Рахункової палати В.К. Симоненко. – Важливо, щоб цей сектор працював легально. Встановлення чітких правил гри для легального ринку сприятиме створенню стійкої бази для підвищення надходжень податку з галузі. Перше завдання держави — навчитися збирати ці податки, збільшити прибутковість бюджету не за рахунок підвищення ставки, а за рахунок збільшення частки тих, хто не платить”.

 

У Рахунковій палаті навели цифри, що демонструють динаміку зборів та їх наслідки. Так, у 2009 р. різке збільшення ставок акцизного збору спричинило використання підроблених акцизних марок. “Використання таких марок могло би спричинити недонадходження акцизного збору на алкогольні напої до бюджету в сумі близько 63 млн. та 163,2 млн. грн. у 2009-у та 2010 роках відповідно”, - сказано у заяві.

 

Підвищення ставки акцизного збору призвело і до зростання незаконного виготовлення алкогольних напоїв та спирту. Так, протягом 2008-2009 рр. та І півріччя 2010 р. органами СБУ конфісковано 45,1 тис. декалітрів фальшивої продукції, що свідчить і про недосконалу роботу контролюючих органів (зокрема, органів державної податкової служби) щодо нагляду за виробництвом та обігом алкогольних напоїв.

 

Мінагрополітики самоусунулося від вироблення державної стратегії у плануванні виробництва, обігу алкогольних напоїв, не бере участі у розробленні та реалізації податкової політики в лікеро-горілчаній і виноробній промисловості, у тому числі плануванні акцизного збору на алкогольні напої. “У результаті лише 70 % державних підприємств галузі звітують за фінансовими показниками”, - зауважили у Рахунковій палаті.

 

У Рахунковій палаті також наголосили, що Мінфін не затвердив єдиної методики розрахунку планових показників надходжень акцизного збору як нормативно-правового документа, узгодженого належним чином.

Загрузка...

Оставайтесь в курсе событий.
Подписывайтесь на нас в социальных сетях.