Новости Экономика ценытовари

Українців знову чекає подорожчання

base article image

Лютий починається в Україні з подорожчання електроенергії, комунальних послуг та автомобільного палива внаслідок збільшення Росією експортного мита на нафту. Економісти очікують далі подорожчання харчів і інших товарів.

З початку лютого зростає вартість електроенергії на 30 відсотків  для населення, що споживає на місяць понад 150 кіловат годин. Також будуть збільшені тарифи на водопостачання до 15 відсотків. У Києві, до того ж, майже на третину дорожчає централізоване опалення і гаряче водопостачання.

Економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь в інтерв'ю Deutsche Welle назвав лютневе підвищення тарифів на комунальні послуги невідворотним і таким, що затримувалося з політичних причин.

При цьому Жолудь вважає, що поліпшення якості комунальних послуг очікувати не варто. Зростання ціни газу восени, нагадує економіст, зачепило й підприємства теплокомуненерго. Нині їм потрібні додаткові кошти, аби забезпечити свою діяльність. Відповідно, вони не матимуть резерву для покращення послуг населенню: "Ми будемо платити дорожче, але за послуги приблизно тієї самої якості. Питання навіть у тому, щоб не зменшувати якість тих послуг, які ми на сьогодні вже маємо", - каже Жолудь. Однак, за його підрахунками, вартість комунальних послуг не перевищить 15 відсотків від середньостатистичного українського сімейного бюджету.

Утім подорожчання комунальних послуг – це одна річ. З першого лютого Росія збільшує експортне мито на нафту від 317,5 до 346,6 долара за тонну. За оцінками Жолудя, всі видатки, пов'язані зі збільшення експортного мита та ціни нафти, в кінцевому рахунку знову будуть перекладені на споживачів і відіб'ються на цінах дизпалива й бензину. Своєю чергою, це збільшить транспортні видатки на перевезення товарів та харчів. І неодмінно призведе до їхньої дорожнечі. Зазвичай подорожчання складає близько третини від суми зростання ціни палива.

Оставайтесь в курсе событий.
Подписывайтесь на нас в социальных сетях.