Новости Экономика апктехніка

Рахункова палата: в Україні відсутня державна політика розвитку вітчизняного машинобудування

base article image

Проведений Рахунковою палатою аудит засвідчив, що в Україні відсутня дієва державна політика розвитку вітчизняного машинобудування для забезпечення потреб сільгоспвиробників.

Про це повідомили у прес-службі Рахункової палати.

На внутрішньому ринку вже майже 80 відс. обсягів продажу припадає на технічні засоби зарубіжного виробництва, яких лише у 2010 році реалізовано на 2,5 млрд. доларів США. А це  відтік із економіки України фінансових ресурсів, втрата тисяч робочих місць, науково-технічного та виробничого потенціалу машинобудівних підприємств, їх занепад і повна залежність агропромислового виробництва України від зарубіжних фірм.

Аудит стану виконання Державної програми розвитку вітчизняного машинобудування для агропромислового комплексу на 2007-2010 роки, третьої за рахунком програми такого роду, засвідчив, що вона, як і попередні, не виконана, а її мета не досягнута.

За час дії програми рівень виконання заходів за рахунок бюджетних коштів становив лише 18,2 відс. від передбаченого обсягу. При цьому з бюджету фінансувався тільки один із трьох програмних напрямів - дослідно-конструкторські роботи. Два інших - компенсація кредитних ставок банків за кредитами на технічне переоснащення підприємств АПК та удосконалення нормативно-правової бази з питань машинобудування для АПК - не фінансувалися взагалі.

Як наслідок, за наявності наукових розробок підприємства не змогли переоснастити власне виробництво під випуск нової продукції, що послабило їхню конкурентоспроможність.

Аудитом встановлено, що сама Державна програма недосконала, а її окремі положення не відповідають вимогам закону «Про державні цільові програми». В ній не визначено практичних механізмів їх реалізації та конкретних завдань органам виконавчої влади. Тож, окрім Мінпромполітики як державного замовника програми, інші центральні органи виконавчої влади участі у її виконанні не брали.

Аудитори зазначили, що Мінпромполітики не забезпечило послідовної і дієвої державної підтримки розвитку вітчизняного машинобудування для АПК, а також ефективного використання на цю мету коштів держбюджету. У 2007-2010 роках міністерство з порушенням законодавства та неефективно використало близько 16 млн. грн., або майже половина загального обсягу використаних бюджетних коштів.

Мінпромполітики не забезпечило належного виконання дослідно-конструкторських робіт, відібраних на виконання завдань програми, а стан упровадження результатів виконаних робіт незадовільний. Розроблена за договорами техніка у серійне виробництво здебільшого ще не впроваджена.

Стан планування й фінансування видатків держбюджету на виконання заходів програми був незадовільним та не сприяв ефективному використанню бюджетних коштів. Зокрема, Мінфін передбачав нерівномірний протягом року помісячний розпис асигнувань держбюджету на ці цілі (2/3 обсягу бюджетного фінансування передбачалося на четвертий квартал), чим наперед створив несприятливі умови для виконання необхідного обсягу робіт.

Водночас на сьогодні залишається невирішеною доля Державного департаменту тракторного і сільськогосподарського машинобудування, який функціонував у складі ліквідованого у ході адмінреформи Міністерства промислової політики України і опікувався розвитком вітчизняного машинобудування для АПК. Питання щодо того, хто буде реалізовувати задекларовані державні пріоритети у сфері вітчизняного машинобудування для АПК, лишається відкритим, зазначають у прес-службі.

Загрузка...

Оставайтесь в курсе событий.
Подписывайтесь на нас в социальных сетях.