Оксана Ващенко
12:41 29/10/2009

Ветеранські проблеми не привід для популізму

ПРОГРАМА «РОЗВОРОТ UA» — спільний проект інформаційної агенції «ГОЛОС UA» та «РАДІО ЕРА FM». Звучить щосереди на хвилях цієї радіостанції. 

Ефір за 28.10.2009 р. Ведуча — Оксана Ващенко.

Оксана Ващенко: Ветерани Великої вітчизняної війни, інваліди та особи, прирівняні до них, мають право на безплатне отримання ліків, безоплатний проїзд, першочергове поліпшення житлових умов. Але значної мірою, погодьтеся, це лише права, закріплені законодавчо і не підкріплені фінансовими можливостями для їх реалізації. Це програма “РозворотUA”, з вами Оксана Ващенко, вітаю вас. />Сьогодні ми будемо говорити про соціальне забезпечення ветеранів Великої Вітчизняної війни, про реальний стан справ і про те, що повинна робити влада і громадськість для поліпшення життя цих людей. Передусім, вітаємо усіх ветеранів із сьогоднішнім святом — 65 річницею визволення України від німецько-фашистських загарбників. Міцного вам здоров’я! Нашу програму хотілося би розпочати з матеріалу, який підготували журналісти інформагентства “ГолосUA”, стосовно того, що ж на сьогодні мають ветерани, які права, і як вони можуть ними скористатися. Докладніше — Ярина Лазько.

Кор.: 65-та річниця визволення України від фашистських загарбників — один з небагатьох після Дня Перемоги приводів, коли в нашій державі згадують про людей, чий Подвиг є неоціненним. Про них згадують і Президент, і уряд, і парламент, і представники різноманітних ветеранських організацій. Тоді як у будні ані можновладцям, ані простим громадянам немає діла до вже старих та хворих людей. Їх не пропускають без черг у громадських місцях, не поступаються місцем в транспорті, не приймають у високих кабінетах.

Водночас, за словами голови ради організацій ветеранів України депутата, представника фракції Компартії Петра Цибенка, в Україні на законодавчому рівні про ветеранів намагаються дбати. 

Петро Цибенко: “В Україні створена одна з найбільш досконалих законодавчих баз з точки зору соціального захисту ветеранів. Повірьте, я знаю ситуацію у наших найближчих сусідів”.

З цим можна погодитись, бо сьогодні ветерани, інваліди війни та особи прирівняні до них мають передбачене законом право на щомісячні та одноразові щорічні надбавки до пенсій у розмірі від 50 до 500 гривень, можливість на безплатне забезпечення ліками, медичний огляд та допомогу, право на першочергове поліпшення житлових умов при наданні житла у будинках державного житлового фонду, на звільнення від оплати послуг за оформлення документів на право власності на квартиру при її приватизації, безплатний капітальний ремонт житлових будинків та квартир, позачергове користування всіма видами послуг зв’язку, позачергове і безплатне встановлення домашніх телефонів, на безплатний проїзд один раз на рік залізничним транспортом, на безплатне користування міським транспортом і поїздами приміського сполучення тощо. Втім, зрозуміло, що більшість цих пільг існує тільки на папері і скористатися ними наші ветерани не можуть. Та й погодьтеся, більшості з них не так вже й багато треба. Однак часто навіть найскромніші потреби залишаються нездійсненними. Скажімо, іноді ветеранам відмовляють на перевезення в маршрутках або після тригодинного вистоювання у чергах в аптеках їм не вистачає безплатних ліків. 

Емілія Зіброва: “Нам зараз ліки не дають — зовсім! Вже три місяці ми не отримуємо безкоштовних ліків, хоча в мене і діабет, і поранення… Але приходиш у аптеку і там потрібно простояти три години, а дійдеш до прилавку — нічого немає, з порожніми руками йдеш додому… Це головне, що потрібно для ветеранів війни та інвалідів”.
 

Вісімдесятилітня ветеран війни Емілія Зіброва каже, що заміна права на безплатні ліки грошима вже давно обіцяна урядом, але і досі не виконана. Водночас, за її словами, ветерани не скаржаться на розмір пенсій, бо не лише матеріальне їх турбує. 

Емілія Зіброва: “Головне, щоб не забували нас! Нашій молоді не говорять про те, щоб памятали, що таке ветеран війни, який пройшов всю війну, чи пропрацював, чи кров здавав. Це теж свого часу було не солодко… Але, якщо зізнатися є члени партій, які не забувають своїх ветеранів і вітають на День Перемоги…”

День визволення України від фашистів, за словами ветеранів, для них не щаслива, а радше сумна дата, бо згадується скільки втратили вони на цій війні. Тож було б добре, щоб і влада, та й кожен пересічний громадянин намагалися зробити так, аби кожний їхній день був сповнений увагою та вдячністю нащадків, бо ж не хлібом єдиними живе ветеран”.

Оксана Ващенко: Про права ветеранів Великої Вітчизняної війни і їх реалізацію сьогодні будемо говорити у програмі “РозворотUA” з нашими гостями. Це Валерій Аблазов, радник Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, член правління Української спілки ветеранів Афганістану, вітаю вас.

Валерій Аблазов: Здрастуйте.

Оксана Ващенко: І з нами на зв’язку буде Валерій Сушкевич, народний депутат, представник БЮТ, голова Комітету Верховної Ради у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів, добрий день.

Валерій Сушкевич: Вітаю всіх.

Оксана Ващенко: Сьогодні у нас два Валерії, можливо я зможу загадувати бажання, але у другій половині розмови. Валерію Івановичу, всі експерти говорять, що ветерани мають безліч прав і напрацьована законодавча база є достатньою. Але щодо їх реалізації — є величезні проблеми. Можливо, Ви погодитеся з деякими тезами, що були викладені у матеріалі? Скажіть, на якому рівні тут буксує?

Валерій Аблазов: Я не могу удержаться и должен поздравить ветеранов от имени Уполномоченного по правам человека Нины Карпачовой и от всего нашего коллектива. Это праздник, который по Указу Президента будет отмечаться ежегодно, как государственный. Все военные праздники — праздники со слезами на глазах, кроме радости побед это горечь утрат. С точки зрения законодательтва нельзя утверждать, что у нас все сделано. Требуется усовершенствование при изменении условий. Я должен вернуться к предыстории создания Закона о статусе ветеранов войны, рассматривались два варианта Закона в 1992-93 году. Первый — платить “живыми деньгами”, или давать льготы. Я был сторонником оплаты деньгами. 

Оксана Ващенко: Але пішли шляхом пільг.

Валерій Аблазов: И это правильно было сделано, из-за галлопирующей инфляции. Раньше льготы ветеранов составляли 10-15% от их материального положения. Сейчас суммарная стоимость льгот для некоторых категорий ветеранов превышает их пенсионное обеспечение. То есть без реализации льгот они не смогут реально прожить.

Оксана Ващенко: А якщо подивитися на саме питання реалізації, то вони не підкріплені фінансовими ресурсами.

Валерій Аблазов: Петр Цибенко как раз сказал, что наше законодательство — одно из лучших было для своего времени. Если бы все реализовывалось в течение этого периода, то никаких бы бед и забот не было. Но нет этой реализации.

Оксана Ващенко: У нас на зв’язку Валерій Сушкевич. Пане Валерію, скажіть, чому з року в рік виникає така ситуація і ми лише на знаменні дати згадуємо про таку категорію людей?

Валерій Сушкевич: По-перше, я хочу звернутись до всіх ветеранів, до всіх інвалідів Великої Вітчизняної війни і поздоровити з святом Перемоги, визволення України. Знаєте, нормальна людина згадує про ветерана і про те, що торкається їх подвигу не у свято, яке є сьогодні. А протягом діяльності держави, яка повинна відповідно до чинного законодавства вирішувати проблеми ветеранів. І є такі люди і такі інституції, але є і те, що Ви сказали. У якийсь день ми більше згадуємо про ветеранів, хоча також це закономірно, бо 9 травня — день великої Перемоги і шана концентровано віддається ветеранам. Я вважаю, що це також нормально.

Оксана Ващенко: А на державному рівні незначна увага, погодьтеся? Ви говорите лише про Верховну Раду, законодавча база постійно напрацьовується, але ми не бачимо виконання на рівні держави, ресурсу, щоб забезпечити ветеранів безкоштовними ліками, на поліпшення житлових умов і так далі. 

Валерій Сушкевич: Так. Системної і систематичної підтримки ветеранів немає. Тут є дві причини. Якщо брати законодавство, то є типова ситуація, коли при наявності нормальних законів, які вирішують проблеми ветеранів, але грошовий вимір відносно ветеранів завжди є, навіть коли ця пільга надається у безготівковому варіанті. Є друга причина того, чому не все фінансується. На жаль, багато політиків грається з бідами ветеранів. Є популістські законодавчі ініціативи, особливо у переддень виборчої кампанії. 

Оксана Ващенко: Які ініціативи Ви маєте на увазі, назвіть, будь ласка.

Валерій Сушкевич: Я маю на увазі передвиборну кампанію до Верховної Ради. Таких позицій дуже багато. Те, що закладено у Закон “Про статус ветеранів війни”, передбачає колосальні видатки. Якби ми трошки подумали про можливості держбюджету і зробили пріоритети, які стосуються ветеранів і інвалідів війни, не мали би тих шалених невиконань законодавства України. Законодавство повинно бути забезпечено фінансуванням з бюджету. 

Оксана Ващенко: Але якщо є закон, ухвалений парламентом, він має виконуватись? І якщо ні, то це вже відповідальність?

Валерій Сушкевич: Якщо візьмете законодавство в цілому, то по всіх проблемах, і гуманітарних, і соціальних, і навіть економічних є нецивілізована традиція невиконання діючого законодавства. На жаль, відповідальності за це практично немає. І у цьому проблема. І не тільки по відношенню до ветеранів, це глобальна проблема української влади. Тому, на жаль, ми повинні констатувати це і у день святкування 65-ї річниці визволення України. 

Оксана Ващенко: Ви, очевидно, працювали над бюджетом-2010. Знаючи ті потреби, які повинні забезпечити ветеранам, є якесь просування хоч трошки, чи ні? 
 

Валерій Сушкевич: Якраз домінантою сьогоднішнього проекту держбюджету є те, що його стандарти наближені у рази до виконання Закону “ Про статус ветеранів війни”. 

Оксана Ващенко: Там передбачено фінансування пільг чи компенсація пільг грошами? 

Валерій Сушкевич: Наприклад, майже у три рази, порівняно з 2009 роком, загалом на 775 мільйонів збільшено надання щорічної разової допомоги на День Перемоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань. При чому розмір допомоги інвалідам першої групи становитиме 4-5 тисяч гривень. У минулому він становив 500 гривень. Передбачається значно, у 2-3 рази, збільшити розмір допомоги і для інших категорій ветеранів. У проекті держбюджету передбачені нові видатки на фінансування заходів по святкуванню Дня Перемоги. Є позиції по покращенню санаторно-курортного лікування. Але Ви говорили про ліки. Найбільш суттєвим варіантом підтримки у бюджеті є те, що вперше передбачено 3 мільярди гривень на виплату щомісячної адресної допомоги на ліки малозабезпеченим ветеранам.

Оксана Ващенко: Скажіть, ці показники дуже близькі до бюджету-2009?

Валерій Сушкевич: Вони набагато більші, я назвав у порівнянні з минулими роками. 

Оксана Ващенко: Валерію Івановичу, те, що у бюджеті начебто передбачені кошти, ми зараз у складний період передвиборної кампанії, кожен хоче сподобатися виборцю і ветеранів розглядають, як потенційних виборців. Як зрозуміти реальність і можливість українського бюджету? 

Валерій Аблазов: Бюджет на очередной год — это такой же план, который будет выполняться или нет. Действительно, из года в год увеличиваются ассигнования на решение социальных проблем. Сейчас главная проблема для ветеранов — здоровье. И средства должны быть сконцентрированы именно на этом направлении. На 1 января 2009 года у нас было 2,4 миллиона ветеранов. Участников боевых действий — 316 тысяч. И 213 тысяч инвалидов войны. В эти цифры входят не только те, кто воевал, но и другие категории. Из участников боевых действий только половина — участники Великой Отечественной войны, то есть их осталось 150-160 тысяч и около 100 тысяч инвалидов, кто воевал в Великую Отечественную. 

Оксана Ващенко
: І реально, якщо говорити про медичне забезпечення, воно не є безплатним, хоча відповідно до Конституції воно має таким бути.

Валерій Аблазов: Мне организация ветеранов Украины дала данные про стоимость лекарств за январь 2008 — 2009гг. По гипертонической болезни, “Коринфар” стоил 11 грн. 55 коп., а в 2009 — 65грн. 75 коп. 

Оксана Ващенко: Скажіть, можна тоді говорити, що якщо у бюджеті передбачено 3 мільярди гривень, то з урахуванням інфляції це ті самі суми?

Валерій Аблазов: Я не имею таких расчетов. Но фактически затраты на медобеспечение госпиталей для ветеранов осуществляется не в полной мере. 

Оксана Ващенко: Валерію Михайловичу, Ваша точка зору стосовно цього? Ціни і рівень життя?

Валерій Сушкевич: Я з вами категорично не погоджуюсь, 3 мільярди гривень адресної допомоги — це просто колосальна цифра. 

Оксана Ващенко: Названа конкретна вартість препаратів. 

Валерій Сушкевич: Але до цих пір і близько такої суми не було. 

Оксана Ващенко: П’ятнадцята тридцять п’ять, триває програма “РозворотUA”. Сьогодні ми говоримо про соціальне забезпечення ветеранів Великої Вітчизняної війни, про те, що повинні робити влада і громадськість, аби поліпшити життя цих людей. Шановні слухачі, долучайтеся до нашої розмови. Я би хотіла завершити попередню тему стосовно забезпечення ветеранів ліками. Скажіть, Валеріє Михайловичу, у бюджеті 3 мільярди гривень передбачено на ліки у наступному році, чи не вважаєте Ви, що потрібно змінити механізм розподілу цих коштів, щоб люди не стояли у чергах в аптеках по три години. Комусь поталанило і він отримав ліки, а комусь ні. Оскільки люди літні, а створюються додаткові якісь перешкоди. 

Валерій Сушкевич: У нас є завжди проблеми з технічним виконання законодавства. Але є й моменти, пов’язані з відвертою обструкцією у деяких регіонах України дій органів виконавчої влади, зокрема уряду. В одній області рішення уряду виконуються нормально, в іншій — ні. Є політичні ігрища, які торкаються позитивного вирішення соціальних проблем, особливо сьогодні, коли загострюється політична боротьба. Стосовно механізму, то він потребує становлення і ми це повинні зробити, щоб забезпечити гідне життя ветеранам при отриманні допомоги, яку ми їм заборгували, у тому числі наші свята. Заборгованість у суспільстві перед ветеранами значна.

Оксана Ващенко: Дякуємо, що долучилися до розмови і гарно Вам відзначити свято. Валеріє Івановичу, ми з Вами продовжуємо, я хотіла би дізнатись, на чому буде наполягати Ваша організація і Ви як людина, яка довгий час займається проблемами ветеранів, які зміни необхідно внести, можливо, на законодавчому рівні, зважаючи на зростання цін? 

Валерій Аблазов: Сейчас я работаю советником Уполномоченного Верховной Рады по правам человека и это именно та организация, которая стоит на защите прав ветеранов. Только в прошлом году к нам обратилось более 1,5 тысячи человек, прошлое которых связано с войной. Нужно выполнять те законы, которые мы сами насоздавали. Второе — мы должны следить за тенденциями, которые имеются в мире, в Европе, в СНГ. Мы когда-то оказались “впереди планеты всей” по замене льгот выплатами. Но вопрос был поставлен, можно сказать, по-иезуитски. Заменять льготы, которые являются наградами для ветеранов, на милостыню, социальную помощь. С этим, конечно, ветераны не согласны. Сейчас на постсоветском пространстве большинство государств перешло на выплату денежной компенсации. 

Оксана Ващенко: Ви вважаєте, в Україні це питання буде ще підійматися? 

Валерій Аблазов:
Я больше, чем уверен, что такая подготовка идет. Главное, чтобы выплаты были еквивалентными той льготе, которая была предоставлена ветеранам. 

Оксана Ващенко: На початок року може бути одна вартість пільги. А на кінець — у 3-4 роки більшою. 

Валерій Аблазов: Поэтому те государства, которые ввели такую льготу, вводят корректировки в денежные компенсации. 

Оксана Ващенко: Але якщо говорити про безоплатний проїзд у транспорті, на міжобласних рейсах, я була свідком, водій не зупиняється на зупинці, коли бачить літніх людей. 

Валерій Аблазов:
Нина Ивановна Карпачева направила представление в правительство для урегулирования этого вопроса. 

Оксана Ващенко: Це справа моральної відповідальності. 

Валерій Аблазов: А если бы Вы сели за руль?

Оксана Ващенко: Я б зупинилась.

Валерій Аблазов: Так должен ответить каждый. Я езжу в общественном транспорте, все зависит от человека. Ветераны спрашивают: “Можно по удостоверению?”. Почти вегда водители говорят “да, пожалуйста”, некоторые отвечают “у меня уже есть”. Это отношение к старикам. Молодежь должна видеть в стариках свое будущее. 

Оксана Ващенко: Однозначно. Ми слухаємо Вас, вітаємо.

Слухач: Александр, Херсон. Я пытаюсь понять, неужели нужны были миллионы загубленых душ для того, чтобы сейчас неприкосновенные чиновники и депутаты наживались за счет ветеранов? Фашисты уничтожали народы оружием, а сейчас Верховна Зрада своей законодательной деятельностью уничтожает и экономику, и народ Украины. Ведь на самих депутатах это не отражается.

Валерій Аблазов: Нельзя говорить о том, что мы все окружены врагами. 

Оксана Ващенко: Скажіть, порівняно з іншими країнами, Росією, Білоруссю, Молдовою Україна у якому стані з точки зору захисту ветеранів? 

Валерій Аблазов: До последних лет нам многие завидовали. Несмотря на то, что мы внутри страны предъявляем определенные претензии.

Оксана Ващенко: Це до якого року? 

Валерій Аблазов: Я был на должности заместителя председателя Комитета по делам ветеранов до 2005 года пока его не ликвидировали, вот тогда. И все, кто приезжал из стран СНГ, восхищались. Но есть государства, которые опережают Украину по абсолютным размерам выплат — Россия. Но они параллельно увеличивают существенно размер пенсии. Мы совсем недавно проводили конференцию “афганцев”, это правоприемники ветеранов Великой Отечественой войны, к нам приезжал глава Комитета по делам воинов-интернационалистов при Совете стран СНГ Руслан Аушев, и он тоже отмечал, что украинские ветераны находятся на более высоком уровне, чем в ряде других государств. 

Оксана Ващенко: Тобто, Ви хочете сказати, що нам немає чого скаржитися? 

Валерій Аблазов
: Мы должны выполнять свои обязательства, мы должны спешить. Ведь самому младшему из ветеранов, который учавствовал в боевых действиях, сейчас 82 года. За последний год ушел генерал армии Герасимов, генерал-полковник Ищенко, Анастасиев. Нет ни одного дважды Героя в Украине, есть ряд областей, в которых уже нет Героев Советского Союза. 

Оксана Ващенко: Як на мене, з роками Україна не розуміє цього факту на найвищому рівні. Допомагають люди поруч. 

Валерій Аблазов: К сожалению, частично могу согласиться. Но в нашей организации все относятся с огромным уважением. 

Оксана Ващенко: Є дзвінок. Вітаємо Вас.

Слухач: Добрий день, Сергій Чумак із Полтави. Шкода, що пан Сушкевич покинув ефір. Хотілося би знати, чому саме його бізнесовий проект спортивний по інвалідах отримав подвійне підвищення у держбюджеті, а таке важливе питання, як забезпечення інвалідів автомобілями — на цю статтю фінансування немає?

Оксана Ващенко: О 18.08 почнеться програма “Від першої особи” і на це запитання зможе відповісти Петро Цибенко. 

Валерій Аблазов: Валерий Михайлович Сушкевич отвечает за законодательное обеспечение.

Оксана Ващенко: Але при напрацюванні бюджету кожен може пролоббіювати певні статті. 

Валерій Аблазов: Конечно. Но у нас есть Государственный комитет Украины по делам ветеранов, который возглавляет Игорь Плосконос. И это основной орган, который лоббирует интересы ветеранов.

Оксана Ващенко: Але така тенденція має місце? 

Валерій Аблазов:
Я не могу сравнить. Но я знаю, какой больной вопрос — обепечение автомобилями инвалидов войны. Сейчас ветераны на слушаниях в парламенте потребовали как раз значительного увеличения на эту статью. 

Оксана Ващенко: Але це вони вже просять не для себе, а для своїх дітей. 

Валерій Аблазов: Они просят машины, на которых их будут возить их дети. 

Оксана Ващенко: Чи є у Вас інформація, як у минулому році виконувалася ця норма? 

Валерій Аблазов: У меня нет этих цифр. Но этот вопрос отрегулирован Постановлением Кабмина, пока не в пользу ветеранов. Нет финансирования. Увеличивают сроки эксплуатации действующих автомобилей. 

Оксана Ващенко: Це вітчизняні авто?

Валерій Аблазов: Исключительно. 

Оксана Ващенко: Є дзвінок, слухаємо Вас. 

Слухач: Дмитрий, Киев. Надо добавить, что два месяца назад от нас ушел контр-адимирал Юрковский. Вопрос: когда Президент 9 мая, кормит ветеранов тухлой перловкой, наливает в пластиковый стаканчик некачественную водку, а за 15 минут до этого кавалера Железных крестов гаубштурманфюрера СС Шухевича называет героем, то не сокращаются ли лета наших овободителей от беседы с человеком, для которого 9 мая — траур и который забыл про 5 миллионов рабочих мест, и забыл заставить богатых поделиться с бедными? 

Валерій Аблазов: Ветераны сами вправе выбирать, с кем они хотят встречаться. А о признании воинов УПА вопрос был решен еще при оздании Закона: ст. 6, п.16 было установлено, что воины УПА, которые принимал участие в боях против немецко-фашистских захватчиков и которые не совершили преступлений, признаются участниками боевых действий. И те, кто в этот социальный вопрос хотят включить политику, я их не понимаю 

Оксана Ващенко: Маємо завершувати. Тема безкінечна. Хотілося б наступного разу говорити про здобутки. Дякуємо, усіх зі святом. 

 

Читайте также по теме