Рішення міжнародної донорської конференції з питань модернізації української газотранспортної системи, яка відбулася у Брюсселі 23 березня, є принциповими. Як повідомили ГолосUA у прес-службі Секретаріату Президента, про сьогодні під час брифінгу заявив представник Президента у Кабінеті міністрів Олександр Шлапак.
Найважливішими домовленостями, зафіксованими між Україною, Європейським Союзом та міжнародним фінансовими організаціями, Олександр Шлапак назвав насамперед підтвердження суверенного права України визначати власника і оператора газотранспортної системи; підтвердження стратегічного значення української ГТС як невід’ємної складової загальноєвропейської системи постачання газу європейським споживачам.
За його словами, з цього випливає підтвердження взаємного прагнення сторін до приведення української газотранспортної системи і газового ринку в цілому до європейських стандартів, а також готовність до залучення інвестицій європейських структур і держав для модернізації ГТС.
Також важливим моментом Олександр Шлапак назвав підтвердження потенційної можливості розширити пропускну здатність української ГТС на 60 млрд. куб.м. газу з використанням відносно невеликих коштів (за оцінками НАК «Нафтогаз України» — $5-6 млрд). «Основне — щоб рішення брюссельської зустрічі якомога швидше знайшли своє практичне втілення. Тому підготовлено проект указу Президента щодо реалізації домовленостей, досягнутих у Брюсселі», — повідомив Олександр Шлапак.
Цей проект документу направлено до уряду і запропоновано протягом 10 днів опрацювати його і внести зміни і доповнення. Таким чином, роз’яснив Олександр Шлапак, буде вироблена і підтверджена ще раз спільна позиція уряду і Президента щодо модернізації ГТС.