size="2">Учора в Україні з візитом перебував прем’єр–міністр Канади Стівен Харпер. Головною метою зустрічі гостя з Президентом України Віктором Януковичем було обговорення угоди про вільну торгівлю між двома країнами. «Укладення такої угоди не тільки сприятиме поліпшенню комерційних двосторонніх відносин, а й виходу наших країн на додаткові, нові ринки та зміцненню наших позицій на цих ринках, — зазначив пі
size="2">сля двосторонніх переговорів Харпер. — Наші комерційні відносини мають піднестися до таких масштабів, які існують у міжлюдських відносинах». Також одним із завдань поїздки – нагадати владі України про необхідність дотримання демократичних стандартів. Втім, канадський гість відмовився говорити про проблеми у сфері демократії у присутності журналістів.
size="2">Говорячи про піднесення співпраці в сфері економіки до рівня міжлюдських
size="2">відносин канадський прем’єр, вочевидь, мав на увазі те, що саме Країна Кленового Листа першою з держав Заходу визнала незалежність України, і те, що в Канаді живе числена українська діаспора — до 1,2 млн. співвітчизників. Про ці факти згадували багато разів. «Я хотів би підкреслити: саме це нас ще більше єднає, — заявив, зокрема, Віктор Янукович. — Ми пишаємося, що українці, які проживають в Канаді, вносять свій позитивний внесок у розвиток цієї чудової країни».
size="2">У свою чергу Стівен Харпер зазначив, що особливі зв’язки між Канадою та Україною, хоч і закарбовані в історію обох держав, але важливо дивитися в майбутнє. «Сьогодні ми підписали угоду про мобільність молоді і ця угода дозволить молоді як Канади, так і України простіше подорожувати між нашими країнами, працювати в них. А також треба працювати над такою Канадою і Україною, які будуть і надалі співпрацювати в двосторонньому форматі та на міжнародній арені», – зауважив Стівен Харпер.
size="2">Загалом програма перебування г
size="2">олови уряду Канади була розроблена так, щоб він міг скласти повне уявлення про проблеми України у сфері демократії. Після зустрічей з Президентом та іншими офіційними особами, він провів переговори з лідером «Батьківщини» Юлією Тимошенко, а наступного дня вирушив до Львова, де відвідав музей «В'язниця на Лонцького». Попри доволі розлогу програму Стівен Харпер не поділився з журналістами своїми враженнями від розмови з українським Президентом. Відповідаючи на запитання канадських засобів масової інформації, він лише підтвердив, що детально обговорив з Віктором Януковичем стан демократії в Україні. «У деталі я вдаватися не буду», — відзначив Стівен Харпер.
size="2">Економічна співпраця
size="2">Після переговорів Віктор Янукович висловив переконання, що підписання угоди про зону вільної торгівлі буде вигідне обом державам. «Лібералізація торговельних відносин дасть можливість значно розширити зовнішні ринки: Україні — на просторі Північної Америки, Канаді — на Євро–Азі
size="2">атському просторі», — зазначив він. Що ж до самої угоди, то переговори про вільну торгівлю розпочалися ще в травня. Наступний раунд відбудеться в грудні.
size="2">«Нинішній рівень економічної співпраці не відповідає потенціалові наших країн — він дуже низький. Нам необхідно значно активізувати роботу наших урядів», — зазначив
size="2">Віктор Янукович. Стівен Харпер погодився, що роботи на перспективу багато, проте чітких планів у цій сфері не навів.
size="2">
size="2">«Наступний раунд переговорів щодо зони вільної торгівлі почнеться 13 грудня. Це другий раунд, перший відбувся в травні. Отже поки рано прогнозувати результати переговорного процесу», — відзначив він.
size="2">
size="2">Втім українська сторона, навряд чи мала особливі сподівання на цю зустріч. Про рівень підготовки до візиту свідчило вступне слово
size="2">Президента на переговорах тет-а-тет. «Цей візит завершує велику паузу, що тривала майже 11 років, коли наші країни не відвідували керівники вищого рівня», — заявив Віктор Янукович. Насправді ж період президентства Віктора Ющенка запам'ятався активним обміном візитами на рівні глав держав: у 2005 і 2009 роках Україну відвідували генерал-губернатори Канади Адрієнна Кларксон і Мікаель Жан, а в 2008 році візит до Канади здійснив візит Віктор Ющенко.
size="2">Чи можливий безвізовий режим з Канадою?
size="2">«Ми повинні зробити все
size="2">, аби вже в найближчий час говорити про безвізовий режим з Канадою», — зазначив глава держави Віктор Янукович. Він також додав, що під час переговорів була піднята тема збільшення авіарейсів у двох напрямках.
size="2">Експерт Інституту євроатлантичного співробітництва Володимир Горбач переконаний, що якщо врахувати, що з 1 січня Україна матиме безвізовий режим з Ізраїлем, то цілком можливо, що незабаром ми без віз їздитимемо й до Канади. «Але тут більшим бар’єром для подорожей українських громадян є не стільки візи, скільки ціна на квиток, на авіапереліт туди й назад. Досягнення безвізового режиму для українських громадян – це, звичайно, добре і це приємно чути. Але до цього не може зводитися вся зовнішня політика держави», – пояснив Володимир Горбач.
size="2">Специфічна тема
size="2">Протокол офіційного візиту передбачає, що прем'єр-міністри
size="2">, які відвідують Україну повинні взяти участь у церемонії покладання квітів до Меморіалу пам'яті жертв Голодомору. Стівен Харпер помітно розчулився на заході — він ледве стримував сльози. Пізніше, на спільній прес-конференції канадські журналісти нагадали про цей епізод і попросили Стівена Харпера прокоментувати його, а також той факт, що позиція Віктора Януковича з цього питання відрізняється від позиції його попередника Віктора Ющенка.
size="2">Слід зазначити, що Канада в 2008 році офі
size="2">ційно визнала Голодомор «геноцидом українського народу». Прем’єр–міністр Канади зазначив, що Голодомор в Україні — «можливо, один iз найбільших історичних злочинів проти людства, внаслідок якого загинули мільйони людей», — делікатно уникнувши слова «геноцид».
size="2">Віктору Януковичу залишалося лише
size="2"> підтримати канадського гостя. «Це дійсно був злочин — проти українців, росіян, казахів. Проти власного народу – сказав Президент, натякаючи на вже звичний свiй висновок: Голодомор не був геноцидом українського народу. І все ж додав: «Це були наші предки, це люди, яких втратила країна, втратили сім’ї, і ця пам’ять для сучасного суспільства залишається святою».
Читайте также по теме