За І квартал 2010 року Держспоживстандарт України перевірив під час виробництва 90 тонн м’яса та м’ясопродуктів (у тому числі напівфабрикатів) на загальну суму 1 млн. 425 тис. грн. Через невідповідність вимогам нормативної документації (НД) було забраковано 51 тонну продукції (56,7 % перевіреної) на суму понад 843 тис. грн. Про це ГолосUA повідомили в прес-службі уряду.
Протягом перших трьох місяців 2010 року державні інспектори перевірили 84 підприємства. Порушення були виявлені на 71 з них. Зокрема, на двох підприємствах було виявлено невідповідність продукції за мікробіологічними показниками (в 1 г продукту завищена кількість МАФАМ, КУО, а також в продукції містилися бактерії групи кишкової палички). На семи підприємствах порушували вимоги НД за фізико-хімічними показниками (у перевірених пельменях виявлено завищену або занижену масову частки вологи, занижену масову частку начинки, завищену частку кухонної солі, надмірну товщину тістової оболонки). На дев’яти перевірених підприємствах нормативна чи технологічна документація була відсутня або не відповідала вимогам державних стандартів. Вісім підприємств порушували періодичність контролю безпечності готової продукції. За смаком, запахом та зовнішнім виглядом продукція не відповідала НД на десяти підприємствах.
Найбільше ж порушень стосувалось маркування продукції: незадовільне або відсутнє транспортне та споживче маркування було виявлене на 45 підприємствах.
Основними причинами порушень були недоліки підготовки виробництва; порушення технологічної дисципліни під час виробництва продукції (порушення рецептури); відсутність НД або незадовільний її стан; недостатній контроль сировини; незадовільна організація приймального та періодичного контролю готової продукції; незадовільне або недостатнє метрологічне забезпечення виробництва; недотримання вимог НД щодо маркування та пакування продукції.
У цілому протягом І кварталу 2010 року працівники державного нагляду Держспоживстандарту України видали 54 приписи про заборону реалізації 54 партій продукції на 33 підприємствах; 63 приписи про заборону реалізації 63 видів продукції на 29 підприємствах; 71 суб’єкту господарювання було видано приписи про усунення порушень. Загальна сума штрафів становила понад 47 тис. грн.