Нова концепція «Мистецького Арсеналу» передбачає можливість змінювати експозиції, створювати власні фонди, а не бути краєзнавчим музеєм із законсервованими експонатами, розповіла в інтерв’ю «Дзеркалу тижня» нещодавно призначена на посаду директора музейного комплексу Наталія Заболотна.
Нова концепція музею суттєво відрізнятиметься від попередньої, сформованої у тому числі баченням колишнього президента Віктора Ющенка, голови наглядової ради «Арсеналу».
«Немало хороших напрацювань ми взяли з попередньої концепції. Але йдемо шляхом інтерактивним: шукаємо нові підходи. Не хочемо зробити, наприклад, такий собі стаціонарний краєзнавчий музей. Хочеться, щоб кожен куточок «Арсеналу» «дихав»… Щоб була можливість змінювати експозиції, створювати власні фонди. Попередня концепція будувалася швидше на «стаціонарній» основі», — заявила Заболотна.
«Робити ставку на те, що тут буде музей із законсервованими експозиціями, не потрібно. Тому й відійшли від принципу, який у попередні роки приписувався «Арсеналу»: забрати зайве (або найкраще), що є у регіональних музеїв… Думаю, то була негуманна позиція. Не можна забрати у регіону експонати, які є місцевою культурною цінністю», — вважає вона.
Директор додала, що в «Арсеналі» будуть і стаціонарні експозиції, які проводитимуться у внутрішньому атріумі — дворику, що складатиметься із двох підземних поверхів.
«На першому поверсі — експозиція археології. З’явилася ідея продемонструвати «теракотову армію» із скіфських баб. Тобто якщо вже беремо якісь артефакти, то і будемо демонструвати їх у найцікавішому ракурсі. Всі експонати у нашому дворику будуть виставлені у хронологічному порядку. І це не стане применшувати їхньої історичної наукової археологічної складової. Таким чином буде наочною археологія від Трипілля, потім скіфська культура, потім культура Київської Русі», — повідомила Наталія Заболотна.
«На всіх майданчиках — можливість для «інтерактиву». Для цього готуються відповідні транспортні під’їзди. У майбутньому передбачаємо навіть підземний митний термінал. Щоб експонати з інших країн могли під землею розмитнюватись на території «Арсеналу» і підземним шляхом потрапляти на територію нашого музею», — розповіла директор музейного комплексу.
На першому поверсі, за словами Заболотної, будуть розміщені змінні проекти, пов’язані із сучасним мистецтвом. На другому поверсі — експозиції вітчизняних і зарубіжних музеїв.
«Третій поверх «Арсеналу» — музей приватних зборів. Є багато публічних осіб, які готові продемонструвати свої особисті колекції. У цьому плані може бути контракт або договір зберігання на 5–10 років з тим чи іншим колекціонером, — повідомила вона. — Четвертий поверх — мансардний. Плануємо тут ультрасучасну електронну бібліотеку. Тут буде замикатись комплекс ультрасучасного культурного центру: витвори мистецтва і якісні комунікації. Тут же будуть проходити майстер-класи, лекторії, виступи мистецтвознавців».