В рамках підготовки до святкування 65-річниці перемоги у Національному музеї історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 відкрилася документальна виставка “Війна і Перемога в історичній пам’яті українського народу”.
Про це кореспонденту ГолосUA повідомили в адміністрації музею.
На виставці, яку влаштовано за сприяння Державного комітету архівів України, представлені оригінальні документи, що проливають світло на маловідомі події та факти і дають можливість проаналізувати їх через призму часу. В експозицію включені понад 2 000 документів із фондів центральних і обласних архівів України, держархівів АР Крим, Києва і Севастополя, фондового зібрання музею ВВВ.
Особливо цікавими, за словами музейників, є оригінали архівних документів: накази про здачу продовольства і мобілізації молоді на роботу в Німеччину, перелік періодичних видань на теренах Райхкомісаріату України, матеріали Надзвичайної державної комісії з установлення і розслідування злочинів німецько-фашистських загарбників, постанова з “Окремої течки” до протоколу засідання Політбюро ЦК КП (б)У 1943 року, документи С. Руднева, рукописи О. Довженка, а також нещодавно розсекречені документи 1941-1945 років.
Вперше в для широкого загалу у музейній експозиції представлені документи з окупаційних фондів Еріка Коха і Альфреда Розенберга, а також документи з Міжнародної конференції в Сан-Франциско, де Україна, як одна з країн, що перемогли у війні стала членом ООН. Окремою експозицією представлений розділ “Непрочитані листи 41–го року”. Він містить тисячі кореспонденцій перших місяців війни, які залишилися невідправленими на поштовому відділенні м. Кам’янець-Подільський і були вивезені окупантами до Відня, де багато років зберігалися у місцевих архівах та музеях. На початку 2001 року їх було передано до фонду Національного музею історії ВВВ, співробітники якого вперше прочитали їх і навіть віднайшли понад 200 родин адресатів.
І. Тимошенко />