Спрощена система оподаткування, створена у 1998 році, розроблялася за зовсім інших економічних умов, ніж нинішні, тому корекцію цієї системи потрібно було проводити ще років шість тому.
Про це заявила голова Державного комітету з питань регуляторної політики та підприємництва Олександра Кужель.
За словами Кужель, у 1998 році, при мінімальній зарплатні у 68 грн. максимальна ставка єдиного податку у розмірі 200 грн. і 100 грн. фіксованого цілком забезпечували пенсійний захист самозайнятих людей.
«В умовах, коли тільки зароджувалися ринкові відносини, указ виконав поставлене перед ним завдання. Він захистив людей, звільнених із заводів і інститутів. Не володіючи відповідними знаннями, вони опинилися на базарах і в кіосках. Про який облік тоді могло йтися, коли ці громадяни навіть не знали слова «аудитор», не могли оплатити бухгалтера, а елементарно виживали. Тобто на той момент це був соціальний документ, який звільняв від обліку та перевірок», — пояснила голова профільного Держкомітету.
У той же час Кужель відзначила, що нинішня система оподаткування давно втратила свою актуальність. «Для мене стало катастрофою те, що, повернувшись на цю посаду через 11 років, я не виявила жодних змін — ми не витратили гроші, і не навчили цих людей нічого — тих, хто залишився на ринку й у МАФах», — відзначила вона.
Кужель підкреслила, що спрощена система оподаткування має соціальне значення і повинна працювати тільки для малих підприємців, яким складно вести облік, а не ставати інструментом мінімізації податків для тих, хто отримує надприбутки.
«Ви можете собі уявити, що є студії (телерадіомовлення — Ред.), які платять єдиний податок? Це з їх-то рекламою. Тільки ліцензія на таку діяльність коштує мільйон. Який же це малий бізнес? Вважаємо, що вони можуть працювати на загальній системі», — акцентувала глава Держкомітету.
Вона підкреслила, що умови роботи для підприємців необхідно міняти.
«У майбутньому однаково потрібно змінювати підходи — виписувати окремо умови для новостворюваного бізнесу, для сімейного бізнесу… Тобто єдиний податок має залишитися тільки для малих форм підприємництва», — пояснила вона.
За матеріалами: «Дзеркало тижня» />