Причиною посилення контролю за ввезенням квітів на територію України є порушення підприємцями митних правил ввезення цієї продукції.
Про це повідомили у прес-службі ДМСУ.
Особливістю торгівлі квітковою продукцією є те, що переважною кількістю торгівлю нею здійснюють не безпосередні виробники, а торгівельні агенти, до того ж розташовані в офшорних зонах, що робить непрозорими зовнішньоекономічні операції, зазначають у прес-службі.
Так за прямими контрактами (контрактами з безпосередніми виробниками) на територію України імпортовано лише 35 % від загальної кількості живих рослин та квіткової продукції. А від загальної кількості квіткової продукції походженням з Нідерландів, частка тих, що імпортуються за прямими контрактами ще менше та складає лише 12 %, при чому ця частка в порівнянні з аналогічним періодом 2009 року скоротилася на 38 %.
Середньорозрахункова вартість живих рослин та квіткової продукції з Нідерландів за прямими контрактами становить 3,7 дол. США за кг, в той же час за непрямими контрактами – 1,2 дол. США за кг.
Одним з найкрупніших імпортерів квіткової продукції в Україну є ПП «Торговий дім «Колібрі» (11 % від загальної кількості квіткової продукції оформленої митними органами України у 2010 році, та 28 % цієї продукції походженням з Нідерландів), здійснює зовнішньоекономічну діяльність за непрямим контрактом (з іноземною компанією зареєстрованою в офшорній зоні).
За результатами перевірки у серпні поточного року обставин митного оформлення товарів, що імпортуються ПП «Торговий дім «Колібрі» виявлені факти грубого порушення законодавства України з митної справи, наслідком чого стало припинення ним зовнішньоекономічних операцій.
Також існують проблеми щодо класифікації товарів товарної позиції 0602 згідно з УКТЗЕД – живи рослини,обсяги імпорту яких складають 77 % від загальної кількості імпорту таких товарів.
Ще однією проблемою є повнота декларування імпортованої квіткової продукції, оскільки за результатами аналізу митних оформлень виявляються факти невідповідності вагових характеристик товарів їх якісним характеристикам (задекларована вага квітки одного сорту але значно різної довжини однакові).
Таким чином, Державна митна служба України була вимушена вжити додаткових заходів, спрямованих на посилення контролю за митним оформленням живих рослин та квіткової продукції.
Одним з таких заходів була концентрація митних оформлень живих рослин та квіткової продукції в зоні діяльності Київської обласної митниці (наказ Держмитслужби від 19.08.2010 № 937), відповідно до якого митне оформлення таких товарів, які імпортуються суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності розташованими у зонах діяльності Київської регіональної, Вінницької, Житомирської, Полтавської, Черкаської та Чернігівської митниць, буде здійснюватись Київською обласною митницею. Зазначений захід не створить додаткових ускладнень в порядку здійснення митного оформлення, оскільки загальна кількість таких товарів, які оформлюються Вінницькою, Житомирською, Полтавською, Черкаською та Чернігівською митницями становить лише 3 %, проте забезпечить єдині підходи до достовірності та повноти декларування цих товарів, контролю за їх класифікацією та правильністю визначення митної вартості.
Виключно на митні органи України, які несуть відповідальність за повноту надходжень податків і зборів (обов’язкових митних платежів) до державного бюджету України покладені функції контролю за правильністю визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України.
З метою забезпечення виконання зазначених функцій Державна митна служба України здійснює постійний аналіз результатів митних оформлень товарів, аналіз документів, які подаються для підтвердження заявленої декларантом митної вартості товарів, аналіз цінової інформації світових ринків, тощо.
Обсяги імпорту живих рослин та квіткової продукції, що класифікується за товарною групою 06 згідно з УКТЗЕД зростають рік до року (в порівнянні з аналогічним періодом 2009 року загальні обсяги зросли на 2 %), розширюється географія країн-експортерів, яка нараховує майже 60 країн.
До найбільших країн експортерів відносяться:
Нідерланди – 41 %;
Польща – 17 %;
Італія – 10 %;
Туреччина – 7 %.
Причому, по окремим видам цієї продукції з Нідерландів імпортується від 27 % до 99 %.