Науковці займаються створенням генетично модифікованих сільськогосподарських рослин, що будуть мати корисні для людини властивості.
Про це на прес-конференції “Сучасна наука про генетичну модифікацію рослин” повідомив журналістам кандидат біологічних наук Борис Сорочинський, передав кореспондент ГолосUA.
“Науковці працюють над створенням ГМО-рослин нового покоління, які матимуть корисні для людей властивості, наприклад, підвищений вміст вітамінів чи мікроелементів”, — розповів він.
Досі зусилля вчених були сконцентровані на тому, повідомив Б. Сорочинський, щоб вивести рослини, більш стійкі до шкідників чи впливу зовнішнього середовища, або стандартні за кольором і розміром.
Виведення нових рослин, на думку науковця, стане новим кроком у розвитку людства і допоможе у вирішенні проблеми нестачі продуктів харчування.
За інформацією Б. Сорочинського, у світі у минулому році було 125 мільйонів насаджень ГМ-рослин, як у розвинених державах, так і у країнах, що розвиваються. На цій території мешкає 55% населення планети. 25 країн світу дозволяють вирощувати на своїй території ГМ-рослини, ще 35 країн збираються до цього переліку приєднатися.
У США під ГМ-рослинами знаходиться 62,5 мільйонів гектарів площі, також їх вирощують у Аргентині, Бразилії, Китаї, Індії та ЄС.
Серед ГМ культур домінують соя — у 70%, бавовна — 1/5, кукурудза — ¼, ріпак — 1/5, повідомив Б. Сорочинський.
І. Носальська