Президент США Барак Обама заявив, що шкодує про свої слова на адресу білого поліцейського в штаті Массачусетс, який заарештував темношкірого професора Гарвардського університету Генрі Гейтса.
Профспілка поліцейських Кембриджа і низка інших місцевих профспілок поліції попросили президента США Барака Обаму перепросити за ремарку стосовно поліцейських, які заарештували темношкірого професора з Гарварду Генрі Луїса Гейтса-молодшого в його власному будинку.
Як заявив керівник профспілки кембриджської поліції Денніс О’Коннор, поліція заперечує, що фактор расової приналежності зіграв будь-яку роль у тому, що сталось. О’Коннор також висловив впевненість, що Обама, говорячи про дурість, "використовував правильний прикметник, але співвідніс його не з тим об’єктом".
Президент назвав свою заяву про "дурість" арешту вченого невдалою. "Я міг би ретельніше вибрати потрібні слова", — заявив він.
Обама також зауважив, що особисто зателефонував Кроулі, і запевнив, що той відмінно виконує свою роботу. Водночас, президент висловив переконання, що і Гейтс, і Кроулі були по-своєму неправі.
Крім того, президент підкреслив, що, спираючись на надану йому інформацію, продовжує вважати "перегинанням" дії Кроулі, який відповідав на сигнал про можливу спробу пограбування та забрав Гейтса з його власного будинку у відділок у відповідь на грубощі. "Я також продовжую вважати, що, ймовірно, погарячкував і професор Гейтс", — зазначив Обама.
На думку Обами, резонанс навколо цієї справи відображає той "факт", що питання расових відносин "все ще" гостро стоять в Америці. У зв’язку з цим Обама знову висловив жаль стосовно використаних ним раніше формулювань, які "сприяли виникненню ще більшого ажіотажу в засобах масової інформації".
Президент висловив надію на те, що дана подія стане для всіх громадян США уроком, змусить "більше прислухатися один до одного, сконцентрувати увагу на поліпшенні відносин між поліцією і меншинами".
На закінчення виступу Обама спробував розрядити обстановку, повідомивши, що вони з сержантом Кроулі і професором Гейтсом можуть зібратися в Білому домі, "щоб випити пива". "Не знаю, вставлено вже цей захід у мій робочий графік чи ні, але ми можемо це зробити", — сказав президент.
Нагадаємо, інцидент з арештом Гейтса трапився 16 липня. Вчений, голова Інституту африканських і афроамериканських досліджень Гарварда і фахівець з історії американських негрів, повернувся в Кембридж після тривалої відсутності і виявив, що не може відімкнути двері свого будинку. Йому довелося зламати їх, однак це помітила випадковий свідок, яка вважала його за грабіжника і викликала поліцію.
Прибулі на місце поліцейські спробували з’ясувати, у чому справа, але Гейтс спочатку відмовився виходити з дому, а потім став ображати поліцейських і звинуватив їх у расових забобонах. В результаті поліції, а саме сержанту Джеймсу Кроулі, довелося заарештувати вченого за порушення громадського порядку.
Звинувачення із вченого згодом зняли, проте інцидент привернув увагу північноамериканських ЗМІ, став однією з центральних подій останніх днів. Негритянська громадськість США виступила на боці Гейтса, друга Обами, тоді як на захист Кроулі стало поліцейське керівництво.
Відповідаючи на запитання про арешт Гейтса на прес-конференції 22 липня, Обама заявив, що поліцейські "вчинили нерозумно", і пов’язав арешт вченого із расовою дискримінацією негрів у США. Схожа реакція на інцидент надійшла і з боку губернатора штату Массачусетс Девала Патріка, який назвав арешт вченого "жахом для кожного темношкірого"