Від рішення комітету закордонних справ Верховної Ради результат голосування парламентаріїв з приводу ратифікації так званих «харківських угод» не залежатиме.
Таку думку в ексклюзивному коментарі ГолосUA вислови перший заступник голови комітету ВР у закордонних справах Тарас Чорновіл.
Депутат зауважив, що на засіданні комітету не розглядалося питання відповідності Конституції України «харківських угод», водночас майже одностайним голосуванням депутати вирішили не підтримувати пропозицію ратифікації.
«Це рішення професійно визначило, що угода має проблеми з Конституцією і має серйозні проблеми з реальними потребами України», — зауважив він.
Водночас, нардеп вважає, що рішення комітету не матиме жодного значення при ратифікації харківських угод. За словами Т.Чорновола, комітет мав зібратися та розглянути подання Голови Верховної Ради Володимира Литвина для того, аби не допустити грубих порушень регламенту.
«Якщо комітет не розглянув, то впродовж місячного терміну Верховна Рада розглядати питання не може. І тому комітет розглянув. Наше рішення має бути тільки озвучене в залі. Більше за ним нічого не стоїть. Тому завтра сьогоднішнє рішення фактично регламентно відкриває можливість розгляду», — сказав нардеп.
Також, на думку Т.Чорновола, 27 квітня парламент навіть не матиме змоги заслухати звіти міністра закордонних справ та голови профільного комітету ВР.
«Воно буде роздане депутатам офіційно, але ситуація в залі призведе до того, що на фоні загального протистояння Литвин просто винесе на розгляд рішення, доповідати не вдасться ні міністру закордонних справ, ні голові нашого комітету і після того воно просто буде поставлено на голосування», — сказав нардеп.
«Фактично рішення більше посприяло ратифікації, аніж їй зашкодило. Адже якби рішення не було, то фактично будь-який розгляд у Верховній Раді був би дуже жорстким порушенням регламенту», — додав Т.Чорновіл.
Відповідаючи на запитання про дивну оперативність розгляду комітетом питання, народний обранець зауважив, що наразі його колеги лише слідували букві закону та сумлінно виконали свій обов’язок. Хоча в разі, якби члени комітети повели себе не як професіонали, а я політикани та саботували засідання комітету, це не вплинуло б на завтрашнє голосування щодо ратифікації.
«В комітеті всі зрозуміли, що гратися в політику на рівні комітетів, де мають прийматися принципові професійні рішення просто немає сенсу. Тому що в даному питанні домінувала би логіка політична, а не регламентна. Навіть якби не було рішення комітету, Верховна Рада це питання би розглядала. Це було би дуже грубим порушенням регламенту Верховної Ради, але це його розгляд би не зупинило», — заявив Т.Чорновіл.
Нагадаємо, 21 квітня 2010 року в Харкові Президент України Віктор Янукович і Президент Росії Дмитро Медведєв підписали угоду між Україною і Російською Федерацією з питань перебування Чорноморського флоту на території України, яким передбачене базування російської військової бази в Севастополі до 2042 року. В обмін на цю угоду Україна добилася зниження ціни на російський газ на 30%, але не більше ніж на 100 дол. за тисячу кубометрів.
Планується, що 27 квітня відбудеться одночасна ратифікація цієї угоди як Верховною Радою України, так і Державною думою Росії.
Тим часом в Україні опозиційні політичні сили заявили про намір не допустити ратифікації цього документа.