ГолосUA
08:00 01/10/2008

СБУ та спецслужби країн НАТО обмінялися досвідом у боротьбі з кібер-тероризмом

У Ялті відбулась спільна конференція Служби безпеки України та Спеціального комітету спецслужб країн НАТО «Нові тенденції кібер-загроз», присвячена проблемам протидії використанню міжнародними терористичними організаціями і окремими державами сучасних інформаційних технологій. 

Як повідомили у прес-центрі СБУ, це вже 4-ий спільний семінар, який проводить Служба безпеки України і Спеціальний Комітет НАТО, метою якого є обмін досвідом із партнерськими спецслужбами країн НАТО в питаннях протидії загрозам і викликам міжнародній безпеці. 

У заході взяли участь близько 50 експертів спецслужб країн-членів НАТО і України.

Під час засідання відбувся обмін думками щодо практики організації заходів з протидії кібер-загрозам та кібер-атакам, новим методам протиправного втручання в комп’ютерні системи та мережі. Зазначалося, що одним із сучасних викликів світовій безпеці є використання терористами Інтернету з метою розповсюдження радикальних ідей, навчання, вербування та підготовки прихильників екстремізму. Саме інтернет-сайти і електронна пошта, ICQ та інші технології активно використовуються для управління терористичними діями та для маніпулювання суспільною думкою. Водночас, кібер-фронт перетворився на небезпечний інструмент агресії в міждержавних конфліктах, що ще раз засвідчили події 2007-2008 років у Естонії і на Кавказі.

Для України особливо цікавим є практичний досвід країн колишнього соціалістичного табору, які нещодавно стали членами НАТО, зокрема із забезпечення захисту баз даних від стороннього втручання під час проведення виборчих кампаній.

Особливістю комп’ютерних злочинів, які вчиняються за допомогою глобальної мережі, є їхній транскордонний характер, що ускладнює розслідування відповідних кримінальних справ та покарання порушників. Тому актуальним є налагодження ефективної взаємодії правоохоронних органів і спецслужб різних держав з метою кримінального переслідування злочинців, а також захисту громадян-користувачів Інтернету. 

Досвід країн-членів ЄС і НАТО свідчить, що боротьба із кібер-загрозами може бути успішною лише за поєднання таких умов: систематичних, добре координованих зусиль на національному рівні, ефективного інформаційного обміну між міжнародними партнерами, що довіряють одне одному, та належної підтримки на законодавчому рівні. 

Вперше питання протидії кібер-загрозам було порушено на Празькому саміті НАТО (2002), де було схвалено План Дій Партнерства з протидії тероризму. Під час  Бухарестського саміту НАТО у 2008 р. голови урядів та держав підписали Політику НАТО у сфері кібер-захисту та схвалили Військовим Комітетом НАТО Військову Концепцію кібер-захисту. Створено підрозділ НАТО Швидкого Кібер-Реагування, засновано Центр кібер-захисту у Таллінні. Україна також бере активну участь в цих зусиллях.

Прагнення України набути членства в НАТО вимагають створення ефективної системи її безпеки, яка має стати органічною складовою європейської та євроатлантичної систем колективної безпеки. На думку в.о. Голови СБ України В.Наливайченка, спільний семінар СБУ і Спеціального Комітету НАТО стане ще одним практичним кроком до цієї мети.

Читайте также по теме