Зимова сесія Парламентської Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) у Страсбурзі відкрилася. Делегати із 47 країн Європи вшанували хвилиною мовчання загиблих внаслідок землетрусу на Гаїті й одразу перейшли до урочистого переобрання голови цієї поважної європейської інституції.
Приємним і одночасно скандальним став цей день і для української делегації. Спостерігачі ПАРЄ похвалили нашу державу за демократичне проведення першого туру президентських виборів – і це приємно. А от власне українська делегація Верховної Ради вкотре довела сумну істинність вислову: «де два українці, там три гетьмани», не спромігшись визначитись з кандидатурою на посаду віце-президента голови ПАРЄ.
Турецький голова ПАРЄ боротиметься з негативними «ізмами» />
Першим питання порядку денного зимової сесії 2010 року ПАРЄ стало чергове обрання голови Асамблеї. Новим президентом ПАРЄ став експресивний і харизматичний турок Мавлют Чевушоглу. Цей представник Групи європейських демократів з Туреччини замінив на посаді президента ПАРЄ Луїса Марія де Пуч з Іспанії, повноваження якого в цьому році закінчились.
Новоспечений голова ПАРЄ подякував своїм колегам за довіру й підтримку і запевнив, що продовжить роботу свого попередника. Зокрема, Чевушоглу запевнив, що боротиметься з проявами тероризму, ксенофобії, расизму, антисемітизму та інших негативних «ізмів».
«Я хочу, щоб 800 мільйонів європейців, яких ми представляємо в ПАРЄ, відчули, що до їхніх інтересів не лише дослухаються, але й враховують ці інтереси», — пафосно наголосив голова ПАРЄ і додав, що під час роботи на цій посаді він докладе всіх зусиль, аби захищати європейські цінності та права людини.
На зимовій сесії будуть розглядатися питання дискримінації за ознакою сексуальної орієнтації та гендерної приналежності, ситуація на Близькому Сході та протидія торгівлі людьми. Також на порядку денному зимової сесії ПАРЄ – обговорення доповідей про захист свободи ЗМІ, боротьби з корупцією в судовій системі, функціонування демократичних інститутів в Албанії, Боснії і Герцоговині тощо.
Водночас дебати навколо «фальшивих» пандемій як загрози для здоров’я людей не були включені до порядку денного сесії Асамблеї, хоча на цьому наполягав комітет ПАРЄ із соціальних питань. З цього питання лише відбудуться громадські слухання.
Український тріумф авансом
Другим питанням порядку денного сесії ПАРЄ стала доповідь спостерігачів Асамблеї про проведення в Україні першого туру президентських виборів 17 січня 2010 року. Мабуть, вперше з часу незалежності на адресу нашої держави звучали такі емоційні й захоплені вітання.
Європейські спостерігачі відзначили, що вибори в Україні продемонстрували повагу до прав громадян і дали змогу виборцям зробити власний вибір між кандидатами, які представляли різні політичні погляди.
Голова місії спостерігачів ПАРЄ Матіас Йорші заявив, що перший тур виборів глави держави в Україні відбувся на високому рівні і продемонстрував значний прогрес в порівнянні з попередніми виборами у 2004 році, викликавши велике зацікавлення в ПАРЄ та Ради Європи.
«Це були чудові вибори, добре організовані й проведені. Вітаємо Україну і вітаємо ПАРЄ з тим, що Україна стала на шлях демократії!», — емоційно вигукнув М.Йорші.
За його словами, той факт, що й досі залишається інтрига, хто ж стане наступним президентом України, є проявом того, що в Україні відбуваються демократичні процеси.
Водночас голова місії спостерігачів ПАРЄ вказав і на проблеми, які мають місце в українському суспільстві. «Багато українців і досі вважають, що їхньою країною керують олігархи, а не реальні політики. Окрім того, на думку громадян, багато політиків «граються» з правилами, а не дотримуються їх. Все це потрібно змінювати», — підкреслив Матіас Йорші.
Два українці, три гетьмани й жодного віце-президента ПАРЄ від України…
Ложкою дьогтю сьогоднішнього дня для України стали, як не дивно, не зовнішні чинники, а… внутрішні «розбірки». «Завдяки» політичному протистоянню навіть в міжнародній українській делегації напередодні другого туру президентських виборів, Україна поки що залишилася без посади віце-президента ПАРЄ.
Свої «правди» щодо суперечок в нашій парламентській делегації висловили члени Постійної делегації Верховної Ради України в ПАРЄ, депутати від БЮТ Сергій Соболєв та «регіонал» Іван Попеску (через якого власне і счинився скандал).
Зокрема, як пояснив І.Попеску, саме він мав стати віце-президентом ПАРЄ за квотою від України як голова нашої делегації в ПАРЄ. Проте, за його словами, «конкуренти з «помаранчевого» табору подумали, що посада віце-голови ПАРЄ є дуже важливою і для того, щоб опозиційний представник Партії регіонів не став віце-президентом ПАРЄ, поставили під сумнів те, що я є головою делегації».
Водночас як пояснив обурений «регіонал» є один нюанс: для того, щоб переобирати голову делегації, треба провести зібрання делегації (при цьому, щоб був кворум – не менше 13 осіб з 24) в присутності голови Верховної Ради. «Голосування має проводитися не телефонно, не підписами, а особисто. Потім складається відповідний протокол цього засідання і направляється до ПАРЄ», — пояснив він.
При цьому Попеску звинуватив депутата від «НУ-НС» Ольгу Герасим’юк, яка є його першим заступником в делегації, в намаганні «під шумок» стати віце-головою ПАРЄ. «Вона думала (Ольга Герасим’юк – ред.), якщо голову відсторонять, то вона автоматично стане віце-президентом, але цього не сталося, оскільки ПАРЄ поки що з’ясовує, чи дійсно відбулося переобрання голови української делегації», — ображено зазначив депутат.
У свою чергу в «помаранчевому» таборі вважають необгрунтованими намагання Івана Попеску «прорватися» до керування (хай і з додатком «віце») у ПАРЄ. Про це в кулуарах ПАРЄ заявив депутат від БЮТ Сергій Соболєв.
При цьому він одразу заспокоїв: квота віце-голови ПАРЄ залишається за Україною до наступної сесії Асамблеї, а поки що саме українська делегація повинна визначитися, кого делегувати на цю посаду.
«Перевибори голови національної делегації повинні відбуватися щороку. Це робиться для того, щоб не було представництва лише однієї політичної сили чи однієї особи. У нас, на жаль, з моменту затвердження делегації (а це понад два роки тому) такої ротації не відбувалося. Ми не просто не переобирали голову — депутата від Партії регіонів Івана Попеску — але й ініціативи про скликання таких зборів не було. Саме тому низка депутатів вимагала скликати повноважні збори, де був би представлений кворум, і вирішити це питання», — пояснив Соболєв.
При цьому політик повідомив, що в українській делегації ВРУ в ПАРЄ було зібрано 13 підписів під вимогою скликати такі збори, але коли цього так і не відбулося, депутати шляхом збирання підписів відкликали Івана Попеску з цієї посади, про що поінформували керівні органі Асамблеї.
«Ми ж натомість із здивуванням дізналися, що без будь-яких зборів голова делегації Попеску направив лист, в якому сам себе рекомендував на посаду віце-голови ПАРЄ», — зауважив С.Соболєв.
Депутат висловив сподівання, що, швидше за все, ці питання будуть вирішені одразу після закінчення зимової сесії ПАРЄ. «Зараз формально обов’язки в.о. голови української делегації виконує Ольга Герасим’юк, але ми все ж повинні зібрати збори й обрати нарешті легітимне керівництво нашої делегації», — наголосив Сергій Соболєв.