ГолосUA
06:41 22/07/2010

Цьогоріч українці їстимуть хліб нижчої якості?

Велика кількість опадів на початку літа привела до того, що лише третина української пшениці нового врожаю згідно з діючим стандартом, може вважатися продовольчою.

Розуміючи, що це приведе до значних збитків аграріїв, уряд пропонує знизити стандарт. Якщо це станеться, то випікати хліб без хімічних добавок буде неможливо, вважають пекарі.

Як повідомили в прес-службі віце-прем’єра Віктора Слаути, координаційна рада з питань агрополітики при Кабінеті міністрів доручила Держспоживстандарту внести на 2010/11 маркетинговий рік зміни до діючого стандарту, котрий регламентує вимоги до якісних показників пшениці. Від більш детальних коментарів у прес-службі відмовилися. Однак джерело в Мінагрополітики повідомило, що мова йде про збільшення граничної норми вмісту порослих зерен у пшениці: «Це необхідно для того, щоб віднести до класу продовольчої пшениці якомога більший об’єм врожаю. Зараз у найбільш постраждалих від великої кількості опадів районах працюють комісії, котрі повинні надати дані, необхідні для внесення змін до стандарту», — відзначило джерело.

Згідно з чинним стандартом в партії пшениці групи А (використовується у борошномельній галузі та випіканні хліба) дозволяється вміст не більше 2% порослих зерен для I класу і 3% — для II і III класів; групи Б (використовується для продовольчих і непродовольчих цілей) — 4% . При наявності порослих зерен, що є вищою за ці норми, пшеницю відносять до VI класу і використовують для годування худоби і непродовольчих потреб.

За оцінками директора аналітичного центру «Украгроконсалт» Сергія Феофілова, у нинішньому році до продовольчої пшениці можна буде віднести не більше 30-35% пшениці, тоді як в 2009-му цей показник сягав 40-50%. Настільки масштабної проблеми з порослими зернами в Україні ще не було, вважає генеральний директор компанії «Волари» Юрій Гордійчук. «Якби в країні було недостатньо перехідних залишків, можна було б говорити про дефіцит продовольчої пшениці», — відзначив голова Союзу сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів Іван Томич.

За словами заступника голови Асоціації фермерів і приватних землевласників України Василя Ярошовця, сільгоспвиробники підтримують намір уряду внести зміни до держстандарту. «Якщо цього не зробити, аграрії отримають величезні збитки — вирощена ними пшениця буде віднесена до нижчих класів і продана дешево», — сказав він. За даними групи «Німецько-український аграрний діалог», на минулому тижні в портах пшениця II класу коштувала 1,2 тис. грн / т, III класу — 1,15 тис. грн / т, фуражну пшеницю можна було купити за 900 грн / т.

Втім, навіть незважаючи на зміну стандарту, експортери будуть проводити незалежні дослідження партій і не стануть купувати фуражну пшеницю за ціною продовольчої, заявив Юрій Гордійчук: «Передбачений в нинішньому стандарті показник вмісту пророщених зерен відповідає міжнародним вимогам. Змушувати нас купувати зерно нижчої якості — все одно що чекати, що споживач заплатить за протухле м’ясо, як за свіже», — сказав він.

Зміна стандарту може негативно позначитися на якості хліба, підкреслив гендиректор «Укрхлібпрому» Олександр Васильченко. «Якщо хліб буде виготовлятися з борошна, отриманого з пшениці з високим вмістом пророщених зерен, він не буде мати об’єму, не пропечеться належним чином, а це позначиться на його смакових якостях та утриманні в ньому корисних речовин», — сказав він. «Не виключено, що не сумлінні пекарі, щоб зберегти зовнішній вигляд і смакові якості хліба, будуть використовувати хімічні добавки. Але ми, навіть якщо стандарт буде змінений, не будемо купувати непридатну для випічки хліба пшеницю», — додав співвласник «Холдингу Т і С» Володимир Слабовський .

За матеріалами: «Коммерсант-Украина»

 

Читайте также по теме