ГолосUA
08:43 18/02/2010

У Хорватії вступає на посаду новий президент

52-річний юрист Іво Йосипович, який переміг на виборах у січні, замінить на посаді глави Хорватії Стіпе Месіча. Той очолював державу з 2000 року.

Під час передвиборчої кампанії Йосипович обіцяв за час свого п’ятирічного президентського терміну завершити процес приєднання Хорватії до Європейського Союзу. />  

Розсудливість перемогла популізм – так оглядачі на початку січня прокоментували перемогу Іво Йосиповіча у другому турі президентських виборів. Він залишив позаду свого конкурента, бургомістра Загреба Мілана Бандіча. При цьому досі 52-річний соціал-демократ особливо не вирізнявся на політичній арені. Якщо бути відвертим, то Йосиповічу просто було не до політики.

Високе мистецтво й професорська посада на правничому факультеті в університеті забирали в Йосиповіча майже весь його час. Віднині все має кардинально змінитися. «Вірогідно, тепер у мене буде ще менше часу для музики, оскільки президентська посада висуває серйозні вимоги. Але я люблю працювати вночі. Отже, займатимуся музикою, коли всі спатимуть», — жартує новий хорватський президент.

Найголовніша мета Йосиповіча — привести свою країну до Європейського союзу. І його не хвилює той факт, що прихильники вступу Хорватії до ЄС зараз перебувають у меншості. Змінити таке ставлення, на його думку, можна за допомогою розумної та чесної політики: «Я твердо переконаний в тому, що ми всі хочемо жити в країні, де за працю платять гроші, а за злочини карають, в країні, де панує соціальна безпека й справедливість».

Більшої конкретики від нового президента поки що почути не довелося. Слід враховувати те, що він має лише обмежені повноваження як державний лідер і не хоче відразу зіпсувати відносини з консервативним прем’єром, яким є Ядранка Косор. Його попередник, Стіпе Месіч, однак, не став стримувати критику. На кінець свого перебування при владі 75-річний політик-ветеран закинув на адресу уряду хабарництво й некомпетентність. На його думку, всі спроби побороти такі недоліки будуть приречені на провал, якщо не ухвалити нових і сучасних законів.

«Кінець мого перебування при владі співпав з рецесією. Я бив на сполох і застерігав. Але всі, хто мене мав би почути, виявилися глухими. Ще й сьогодні високу державну заборгованість презентують як успіх», — критикує Месіч, який, до речі, свого часу був останнім головою державної президії в колишній Югославії. Потім багатонаціональна країна розвалилася, загрузнувши в громадянській війні.

Месіч намагався відшліфувати зіпсований імідж його країни. «Ми відкрили Хорватію для Європи й для світу, але також для наших сусідів, — наголошує він. – Хочу нагадати, що десять років тому, ми мінімально спілкувалися з нашими сусідами й передусім з колишньою супротивною стороною у війні».

Сьогодні все виглядає справді інакше. І все ж таки на інавгурацію наступника Стіпе Месіча жоден провідний сербський політик приїхати не захотів. Натомість у списку гостей стоїть прізвище президента Косова. Хорватія вже давно визнала незалежність цієї колишньої сербської провінції.
 

За матеріалами Радіо "Свобода", "Німецька хвиля" 

Читайте также по теме