Очікування від Східного партнерства були завищені.
Про це заявив експерт Фонду Бертельсманна Корнеліус Охманн.
За його словами, підсумки сьогоднішньої зустрічі міністрів закордонних справ у рамках програми «Східне партнерство» неоднозначні. «З одного боку, нарешті Єврокомісія вжила певних заходів – були виділені гроші, в тому числі на Форум громадянського суспільства. Брюссель чітко сказав, що прагне реалізації «Східного партнерства». З іншого боку, в Україні сталася демократична, але неочікувана для багатьох оглядачів подія – був обраний президент, який очевидно віддає перевагу економічному і політичному наближенню до Росії. У Білорусі відбулися сфальшовані комунальні вибори, які показали силу режиму. Із сусідніх з ЄС країн лише Молдова «високо тримає європейський прапор». Про кавказькі країни можна не говорити», — зазначив експерт.
У зв’язку з цим він наголосив, що завдяки «Східному партнерству» наближення республік колишнього СРСР до Євросоюзу не відбулося — ні у візовому аспекті, ні в правовому, ні в інших сферах.
«…Треба змінити стратегію. Тут ідеться про те, щоб суспільства цих країн рухалися європейським шляхом. Це не може бути членство в ЄС у безпосередній перспективі. Ідеться про трансформацію суспільства в багатьох сферах, у тому числі в правовому сенсі. На мою думку, Форум громадянського суспільства – головний інструмент Східного партнерства, який треба застосовувати і розвивати», — сказав він.
«Одним із заходів має стати чітка та прозора візова політика Європейського союзу. Не в інтересах ЄС блокувати чи обмежувати в’їзд громадян із сусідніх країн. Також не йдеться про те, щоб за два-три роки скасувати візовий режим. Громадяни країн ЄС цього не хочуть, вони і так критично налаштовані до ЄС», — додав К. Охманн.
Він підкреслив, що безвізовий режим — «це поступовий процес». «Спочатку потрібні чіткі умови видачі віз студентам і бізнесменам. Якщо все буде нормально, можна думати про полегшення візового режиму для інших категорій… Сьогодні європейські противники безвізового режиму з Україною використовують ті ж самі аргументи, які 10 років тому використовували проти поляків, чехів та інших… Зараз у ЄС великі проблеми з румунами і болгарами. На півдні Німеччині зараз поселилися сотні циган із цих країн. Це негативний приклад. Люди думають, якщо скасувати візи, то приїдуть сотні тисяч українців, які подадуть прохання про політичний притулок», — пояснив він.
За матеріалами: Німецька хвиля />