ГолосUA
12:25 24/05/2010

У Німеччині кажуть, що очікування від «Східного партнерства» були завищені

Очікування від Східного партнерства були завищені.

Про це заявив експерт Фонду Бертельсманна Корнеліус Охманн.

За його словами, підсумки сьогоднішньої зустрічі міністрів закордонних справ у рамках програми «Східне партнерство» неоднозначні. «З одного боку, нарешті Єврокомісія вжила певних заходів – були виділені гроші, в тому числі на Форум громадянського суспільства. Брюссель чітко сказав, що прагне реалізації «Східного партнерства». З іншого боку, в Україні сталася демократична, але неочікувана для багатьох оглядачів подія – був обраний президент, який очевидно віддає перевагу економічному і політичному наближенню до Росії. У Білорусі відбулися сфальшовані комунальні вибори, які показали силу режиму. Із сусідніх з ЄС країн лише Молдова «високо тримає європейський прапор». Про кавказькі країни можна не говорити», — зазначив експерт.

У зв’язку з цим він наголосив, що завдяки «Східному партнерству» наближення республік колишнього СРСР до Євросоюзу не відбулося — ні у візовому аспекті, ні в правовому, ні в інших сферах.

«…Треба змінити стратегію. Тут ідеться про те, щоб суспільства цих країн рухалися європейським шляхом. Це не може бути членство в ЄС у безпосередній перспективі. Ідеться про трансформацію суспільства в багатьох сферах, у тому числі в правовому сенсі. На мою думку, Форум громадянського суспільства – головний інструмент Східного партнерства, який треба застосовувати і розвивати», — сказав він.

«Одним із заходів має стати чітка та прозора візова політика Європейського союзу. Не в інтересах ЄС блокувати чи обмежувати в’їзд громадян із сусідніх країн. Також не йдеться про те, щоб за два-три роки скасувати візовий режим. Громадяни країн ЄС цього не хочуть, вони і так критично налаштовані до ЄС», — додав К. Охманн.

Він підкреслив, що безвізовий режим — «це поступовий процес». «Спочатку потрібні чіткі умови видачі віз студентам і бізнесменам. Якщо все буде нормально, можна думати про полегшення візового режиму для інших категорій… Сьогодні європейські противники безвізового режиму з Україною використовують ті ж самі аргументи, які 10 років тому використовували проти поляків, чехів та інших… Зараз у ЄС великі проблеми з румунами і болгарами. На півдні Німеччині зараз поселилися сотні циган із цих країн. Це негативний приклад. Люди думають, якщо скасувати візи, то приїдуть сотні тисяч українців, які подадуть прохання про політичний притулок», — пояснив він.

За матеріалами: Німецька хвиля />  

Читайте также по теме