Україна має дозволити іноземному інвестору розробляти шельф Чорного моря — експерт

Україна повинна дозволити іноземному інвестору — компанії "Vanco Prykerchenska Ltd" розробляти шельф Чорного моря.

Таку думку висловив заступник директора Науково-технічного центру “Психея” Геннадій Рябцев в ексклюзивному коментарі журналісту ГолосUA.

Стосовно "Vanco Prykerchenska Ltd" і взагалі усіх компаній, які мають вести розвідку на Чорноморському чи Азовському шельфах, то потрібно витратити дуже великі гроші у розмірі кілька сотень мільйонів доларів для того, щоб розпочати навіть не експлуатаційний видобуток, а просто розробити інфраструктуру для цього. Тому будь-які угоди з компаніями, які хочуть розробляти шельф Чорного моря, слід вітати”, — зазначив він.

За його словами, якщо мирова угода між "Vanco" та Україною буде підписана у присутності Президента та американського посла, це може призвести до того, що “будь-який інвестор, навіть більш відомий, аніж "Vanco Prykerchenska Ltd", прийде в Україну і буде працювати”. “Угода, підписана в присутності Президента, має стовідсотково виконуватися. Угода формує ставлення іноземних інвесторів”, — підкреслив експерт.

При цьому Г. Рябцев наголосив, що про фінансовий зиск від цієї угоди зараз думати не можна. “Потрібно лише підштовхувати розробку наших родовищ на шельфі. Якщо в України немає власних коштів, слід залучати інвесторів. А вже якщо вони прийдуть, то вже тоді можна буде планувати, який зиск з цього буде”, — вважає він.

Нагадаємо, Кабінет Міністрів сьогодні відклав затвердження мирової угоди з компанією "Vanco Prykerchenska Ltd" щодо міжнародного розгляду навколо розірвання угоди про розподіл продукції, яку видобувають в межах Прикерченської ділянки шельфу Чорного моря.

2 лютого, віце-прем'єр Андрій Клюєв заявив, що уряд сподівається підписати мирову угоду з "Vanco Prykerchenska Ltd" протягом лютого. Він також запевнив, що цей контракт вигідний для України, і що країна отримає не менш як 50% продукції, видобутої на чорноморському шельфі.

У свою чергу екс-прем'єр Юлія Тимошенко вважає контракт вкрай невигідним для – за її словами, Україна отримає не більш як 10% газу та нафти, що буде добуто на шельфі — і вимагає законодавчо заборонити всім компаніям крім “Нафтогазу” розробляти шельф Чорного моря.

Американська компанія "Vanco Energy" володіє тільки 25% "Vanco Prykerchenska", решта власників: корпорація ДТЕК (Донецьк), інвестиційна компанія "Integrum Technologies Ltd" (Австрія), а також компанія "Shadowlight Investments Ltd" російського бізнесмена Євгена Новицького на паритетних засадах.

Читайте также по теме