Половину українських компаній на крупні суми регулярно обкрадають їх же співробітники. За звичкою красти на робочому місці Україна — в десятці світових лідерів.
За даними міжнародної аудиторської компанії “PricewaterhouseCoopers”, 32 з 65 опитаних керівників українських підприємств, що в основному представляють фінансовий сектор, виробництво і рітейл, стверджують, що кількість випадків шахрайства у них зростає.
За визнанням топ-менеджерів, компанію кожного з них з початку року вже обікрали як мінімум на 100 тис дол. Таким чином, згідно за даними “PricewaterhouseCoopers”, Україна посідає шосте місце в світі за обсягами шахрайства, поступаючись тільки Росії, ЮАР, Кенії, Мексиці і, як не дивно, Канаді. Про найменші рівні зловживань серед співробітників, /> у свою чергу, заявили топ-менеджери Японії.
За попередніми підрахунками іншої міжнародної компанії “Kroll”, за останній рік об’єми збитків підприємств від фінансових махінацій їхніх співробітників у всьому світі зросли мінімум на 10% і становлять 8,2 млрд дол в порівнянні з торішніми 7,6 млрд дол.
Аудитори з “PricewaterhouseCoopers” упевнені, що для вітчизняних бізнесменів ця проблема не нова. "Це було і до кризи. Але тоді зростаючі прибутки з лишком покривали збитки від крадіжки співробітників. І багато компаній на це просто закривали очі. Тепер же для них кожна копійка на рахунку. І для багатьох йдеться про виживання", — заявив управляючий партнер “PriceWaterhouseCoopers” в Україні Борис Краснянський.
Директор житомирського відділення “Альфа-банку” разом із завідуючою касою обчистили сховище власного банку на 700 тис. грн. Економіст сектора обслуговування клієнтів Прилуцького відділення “Укрсоцбанку” в Чернігівській області спустошив кредитні рахунки клієнтів на 440 тисяч грн. Заступник начальника кредитного відділення Рівненського філіалу “Ощадбанку” зник, прихопивши з собою 1,6 млн. грн. Всі ці розкрадання відбулися за неповні п’ять місяців цього року.
Експерти стверджують, що на деяких підприємствах крадіжка поставлена прямо таки на потік: там розкрадання відбуваються на всіх етапах бізнес-процесса — від закупівель сировини до збуту готової продукції. Проте, пише видання, незважаючи на солідні масштаби махінацій, довести факти шахрайства практично неможливо, оскільки найкрупніші крадіжки, як правило, завжди здійснюються з безмовної згоди топ-менеджмента.
Проаналізувавши понад 300 випадків корпоративного шахрайства в Європі, Африці і на Близькому Сході аудитори міжнародної компанії “KPMG” склали типовий образ нечистого на руку співробітника компанії: Чоловік. Вік 36-55 років. Без кримінального минулого. Керівник або менеджер середньої ланки. Досвід роботи в компанії близько п’яти років. Професіонал.
За матеріалами “Кореспондент”